Okyanuslarda Tropik Fırtınalar Patladı, Şu Anda 6 Tanesi Aktif

Amerika’yı vuracak olan Florance fırtınası haricinde okyanuslarda bir çok farklı fırtına patlak verdi. Kuzey Yarımküre, bir gece içerisinde kasırga ve tayfunlarla sarıldı.

Kuzey Atlantik’te üç fırtına meydana gelirken – Kasırga Florance bunlardan bir tanesi –tropik fırtınalar geçmiş dönemlere göre patlama yaptı. Pasifikte ortaya çıkan Süper TyphoonMangkhut, dünyanın en yoğun tropik siklonudur ve saatte 170 mil (saatte 273 kilometre) rüzgar ortaya çıkarmaktadır.

Okyanuslarda Tropik Fırtınalar Patladı, Şu Anda 6 Tanesi Aktif
Yukarıda: Rüzgar hızı ve küresel tropikler etrafındaki akış çizgileri, şu anda altı aktif tropik siklonun ne olduğunu vurguluyor. Tropikal Buhran Paul’un notu kalan bir düşük seviyeye indirildi. (Washington Post)

Atmosferdeki rüzgarlar çok güçlü ise gelişmekte olan bir fırtınayı parçalayabilir.İronik olsa da bir fırtınanın ortaya çıkabilmesi için sakin rüzgarlar gerekmektedir. Atlantik’teki rüzgar mevsimsel düzeylere göre minimum seviyede seyrederken, bir dizi fırtına meydana geldi ve bunlar oldukça büyüdü.

Ulusal Hava Servisleri fırtına bölgelerini araştırmak için keşif uçakları gönderiyor. İki hafta öncesine kadar ortalamanın altında olan rüzgar seviyeleri iki hafta içerisinde istikrarsız bir seviyeye yükseldi. Neredeyse aniden bir anahtar çevrildi ve sonuçlar muazzam boyutlara ulaştı.

Kategori 4 düzeyinde bir kasırga olan Florance, Carolinas sahiline doğru ilerliyor. Atmosferdeki dümen akımları bu haftasonu gevşerken, Florance’insüratini artırarak kaygıları büyütüyor ve felaket yağışlar üretiyor.

Atlantik’teki diğer bir fırtına olan Helene, Cabo Verde’nin batısında yer almaktadır ve Kategori 1 düzeyinde bir kasırgadır. Saatte 90 mil (saatte 144 kilometre) rüzgarlara sahiptir.

Okyanuslarda Tropik Fırtınalar Patladı, Şu Anda 6 Tanesi Aktif
L: Floransa ve Atlantik’teki diğer fırtınalar; r: Pasifik’teki Süper Tayfun Mangkhut (earth.nullschool.net)

Bu fırtına oldukça etkileyici bir yapıda olsa da açık okyanus üzerinde kalması muhtemel görünüyor. Muhtemelen Avrupa’daki bazı yerler hafta ortasına doğru şiddetli yağışlara maruz kalacak.

Diğer bir fırtına olan Isaac de orada dönüyor. Tropik fırtına,Karayipler’de Küba ve Porto Riko’nun güneyinden geçmeden önce saatte 60 mil (saatte 96 kilometre) rüzgarlarla LesserAntilleri’ne vuracak. Aynı zamanda Atlantik’te iki ek sistem izlenmektedir.

Yucatan Yarımadası’nın hemen deniz kıyısında yer alan bir rahatsızlık hafta sonu itibariyle tropik bir çöküntü haline gelebilir.

Azor’un birkaç yüz mil güneybatısındaki ek bir düşük basınç dalgası da önümüzdeki birkaç gün içinde tropikal veya subtropikal özellikler geliştirebilir, ancak herhangi bir kara parçasına anında bir tehdit oluşturmaz. Eğer Atlantik’teki diğer iki sistem tropik fırtınaya dönüşürse, aynı anda beş siklon olabilir. Bu sadece bir kez oldu – 10 ile 12 Eylül 1971 arasında.

Okyanuslarda Tropik Fırtınalar Patladı
Okyanuslarda Tropik Fırtınalar Patladı, Şu Anda 6 Tanesi Aktif

Pasifik’in içindeki Süper TyphoonMangkhut, saatte 170 mil (saatte 274 kilometre) ila 200 mil (322 km) rüzgar üretiyor ve bu dev dalgalara sebebiyet veriyor. Canavar fırtınanın kuzey Filipinlere Cuma günü vurması bekleniyor. Çin kıyılarında gizlenen tek fırtına bu değil.

Tropik Fırtına Barijat Çarşamba günü Hong Kong’un güneyinden geçecek. Kategori 1 düzeyindeki fırtınadan şehrin etkilenmesi bekleniyor. Hawaii de kendi Pasifik tehdidi ile uğraşıyor. Tropik Fırtına Olivia, takımadaları çeşitli noktalarda 15 inç (38 santimetre) yağmur vuruyor.

Sadece iki hafta önce Hawaii, tüm zamanların fırtına kaynaklı toplam yağış miktarında rekor kırdı. HurricaneLane isimli fırtına 52.02 inç (132.1 santimetre) yağmura sebebiyet verdi. Önümüzdeki yıllarda iklim değişikliğinin Hawaii’yi daha fazla fırtınayla karşı karşıya bırakacağı düşünülüyor.

Meksika’nın batısında bir sistem daha görülse de bu sistemin fırtınaya dönüşmeyeceği düşünülüyor. Birikmiş Siklon Enerjisi veya ACE, fırtınaların süresini ve yoğunluğunu birleştiren bir metriktir.

Kuzey Yarımküre genelinde, yıl ve tarih bakımından ortalama değerlerin %159 üzerinde seyretmektedir. Eylül ayı ortalarında bu aktivite artışı büyük bir sürpriz değil.

Önemli havzaların her birinde tarihsel faaliyetin zaman çizelgesine bakarsak, yılın bu zamanı fırtınalara yabancı değildir: Batı Pasifik, yılın herhangi bir ayında fırtına görebilir ancak Temmuz ile Ekim arasında geniş bir zirveye sahip.

Doğu Pasifik’te kasırga sezonu uzun değildir (Kasım ortasından Mayıs sonuna kadar) ve Ağustos ve Eylül aylarında geniş bir zirveye ulaşmaktadır.

Atlantik Okyanusunda fırtına mevsimi kısadır (Haziran-Kasım) ve Eylül ayının ilk yarısında çok daha dar bir zirveye ulaşır. Şu anda, tüm bu havzalarda tropik fırtına aktivitesi tipik olarak yükseliyor. Ancak bu aktif zamanda bile, bu yıl normalden daha yoğun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Nörobilimciler Nihayet Beyinde İki Dilin Nasıl Senkronize Edilebileceğinin Anahtarını Buldu

Galileo Galilei: ‘Dünya dönüyor sen ne dersen de’