Okyanusların Isınması Bizi De Hasta Ediyor

Okyanusa dalınmasından önce ve deniz ürünlerinin yer aldığı büfeye gidilmesinden önce meydana gelen iklim değişiklikleri için bilimcilerin bu konuda bizler için uyarıları mevcut.
Preeceeding of the National Academy of Sciences’de yer alan, yeni gerçekleştirilmiş bir araştırma bizlere ilk zamanlar için deniz yüzeyinde oluşan sıcaklık, ısınmaya eğilimi olan insanların hasta olmasına neden olacak bakteri olan Vibrio’nun dağılımıyla ilişkili olduğunu gösterdi.
Sayısal açıdan 100’den fazla Vibrio türü bulunmakta ve bunların içerisinde yer alan yaklaşık olarak bir düzinesi de ölümcül bir hastalığa neden olma potansiyelli fazlasıyla yaygınlaşmış tür olan kolera hastalığına neden olmakta. Bunun dışındakiler ise mide bozulması, kan zehirlenmesi gibi hastalıklara sebep olabiliyor. Araştırmayı gerçekleştiren bilim insanlarının almış olduğu notlara bakılacak olursa, özellikle oluşacak sıcak hava dalgası süresince kuzey okyanuslarda su ile temas etmesi sonucunda yakalanmış hastalıkların sayısı son zamanlarda fazlasıyla artış gördü.
vibrio_cholerae
1958 yılından 2011 yılına kadar araştırmacılar Kuzey Atlantik Okyanusu ve Kuzey Denizi’nden alınarak korumaya çekilmiş planktonlar üzerine çalışarak, deniz sıcaklıklarının artış gördüğünü bulmuştu. Bundan dolayı da bu buluş ile mikroplarında sayısının artış gördüğü tespiti yapıldı.
Okyanusun taşımış olduğu patojenlerin neden olduğu hastalıklardan uzak durmak için yüzmeye başlamadan önce vücut üzerindeki açık olan yaraları sararak, zayıf bağışıklık sitemine sahipseniz daha fazla bir risk altına girmiş olacaksanız.