Ölüm Anında Yaşanan Deneyimler Gerçek Mi?

Ölüp geri gelenlerle yapılan röportajlarda parlak bir ışık görüldüğü üzerine yoğunlaşan bir dizi farklı deneyimden söz edilmektedir. Bu tip deneyimlerin hayal olduğu söylense de dünya üzerinde yapılan en büyük araştırmalardan bir tanesi olan resüsitasyon’da ölüm esnasında zihinsel farkındalığı değerlendiren araştırmacılar, ölüm deneyiminin gerçek olabileceğine dair bazı bulgulara rastladılar.

Ölüme yakın bir deneyim geçiren yani bir süre boyunca ölen ve sonra geri gelen kişilerin anlattıkları arasında parlak bir ışık, ölmüş sevdiklerinin onları karşılaması ve ölüm anını farklı bir açıdan görmek ya da işitmek gibi deneyimlerden söz edilmektedir.

Araştırmadan elde edilen bulgular Resüsitasyon dergisinde yayınlandı.

Dr. Parnia ölümün ciddi bir yaralanma ya da kalp hastalığı veya beyin işlevinin durması gibi nedenlerden kaynaklanabileceğini ancak bu ölümlerin geri döndürülebilir olduğunu ifade etti. Bu işlem tersine çevrilebilirse buna kalp durması, çevrilemezse ölüm denmektedir.

Kardiyak arrest gören ve resüsitasyona tabi tutulan hastalar, ölüme yakın deneyim olarak bilinen çeşitli deneyimler bildirdiler.

NDE olarak kısaltılan ölüme yakın deneyimler, insandan insana farklılık göstermektedir. Bu deneyimlere dair yaygın olarak söylenenler parlak ışık, ölen sevdiklerini görmek ve onlarla bir araya gelmek, ölüm anını yukarıdan ya da farklı bir boyuttan izlemek ve işitmek gibi deneyimler yer alır.

Ölüm Deneyimi Yaşayan Hastaların %39’u Yaşadıklarını Hatırlamıyor

Ölüm deneyimi yaşamış bazı hastalar ise yaşadıklarını hatırlamıyor. Bunun sebebi ise sakinleştirici ve ilaçlar sebebiyle kişilerin anılarını yitirmiş olabileceğine bağlanıyor. Ölüm deneyimi yaşayan hastaların %39’u yaşadıklarını hatırlamıyor.

Hastaların %92u NDE’ler ile ilgili uyumlu zihinsel deneyimler bildiriyor. %46’sı ise ölüm anında zihinsel anılar dizisi yaşadıklarını kaydediyor. Bu %46’lık dilim geleneksel NDE tanımıyla tutarlı değil. Bazı kurbanlar korkunç ve şiddetli deneyimler bildirirken, bazıları ise kalp krizi geçirdiğini ve aile üyelerini bile hatırlamıyor.

Hastaların %2’si ise ölüm anını başka bir perspektiften izlediğini belirtiyor. Beynin kalp durduktan 20 ile 30 saniye sonra işlevinin durduğuna inanılıyor. Bu hastalar ise ölüm anında yaşananları 3 dakikalık sürelerde hatırlayabiliyorlar.

Araştırmada ortaya çıkan bulgular ölümle bağlantılı olan zihinsel deneyimlerin düşünülenden daha ileri olabileceğini ortaya koydu. Araştırmayı yürüten Dr. Parnia henüz ölüm dışı deneyimlerin kesin olarak ispatlanamıyor olmasına rağmen çalışmalardan elde ettiği bulgularla bu deneyimlerin gerçek dışı olduğunu söylemenin de imkansız olduğunu vurguluyor. Bu çalışmanın önyargısız olarak daha ileri bir çalışmayı hak ettiğini söylüyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Uyumanıza Yardımcı Olması İçin Melatonin Almalı mısınız?

Uyumanıza Yardımcı Olması İçin Melatonin Almalı mısınız?

Retinanızdaki Bir Detay Beyninizin Ne Kadar Sağlıklı Olduğunu Gösteriyor

Retinanızdaki Bir Detay Beyninizin Ne Kadar Sağlıklı Olduğunu Gösteriyor