Orijinal Thomas Edison “ampul” patent arşivi satış fiyatı 75.000 Dolar

Thomas Edison’un elektrik ampulü orijinal patentleri ve akkor lamba ile ilgili 37 orijinal İngiliz Patent Mektubu arşivi 75.000 ABD Doları açık artırmada satıldı. Thomas Edison binden fazla patente sahip olsa da, arşivdeki bu patentler tartışmasız en değerli olanlarıydı.

Edison ve Swan, evrensel bir ev aydınlatma sistemi üretme arayışında rakiplerdi ve her ikisi de ampulü ayrı ayrı geliştirdi.Swan, Şubat 1879’da Londra’da akkor elektrik ampulü problemini vakumlu bir hazne kullanarak çözdü ve çalışan bir akkorampul gösterimi yaptı.

Bu patent koleksiyonundaki ana patent, o sırada sadece 32 yaşında olan Thomas Edison’un başarısı için kritikti

Yıl içerisinde elektrikli akkor lambalar için ilk patentini aldı. Edison’da, 1879 ve 1880 başlarında elektrik ampulüne ilişkin önemli patentlerini aldı ancak hem patentler hem de rakipler birleştirilmeden ticarileşme imkansızdı.

Bununla birlikte, küresel hakimiyete giden yol pürüzsüz değildi. Çünkü Edison’un patenti 1883 yılında Amerika Birleşik Devletleri Patent Ofisi tarafından William E. Sawyer’ın karşı davası nedeniyle geçersiz kılındı.

Edison’un patenti 1889’da onaylanmadan ve restore edilmeden önce altı yıllık masraflı bir dava açıldı. Hatta ABD’de elektrik dağıtım sisteminin kullanılacağı Thomas Edison ve George Westinghouse arasındaki savaşın hikayesi, Mevcut Savaş adlı filminin konusudur.

Thomas Edison’un buluşlarının çeşitliliği

Bu önemli koleksiyon ayrıca Joseph Swan’in dört patentini de içeriyor. Thomas Edison ve Joseph Swan tarafından oluşturulan ve elektrik lambasını başarıyla ticarileştiren orijinal Edison-Swan Company’nin Avrupa patent arşivi gibi görünüyor.

Thomas Edison’un, buluşlarının çeşitliliği arasında Universal StockTicker (Borsadaki değerleri kaydeden cihaz), çift yönlü telgraf, fonograf, karbon mikrofon, ilk pratik floroskop gibi buluşları vardı. Ve ilk endüstriyel araştırma laboratuvarını kurdu. Bireysel icatlarının ötesinde telefon, yayın, kayıt ve sinema filmi endüstrilerini yaratmada da etkili olmuştur.

Edison, ABD’deki en yüksek sivil ödül olan Kongre Altın Madalyası (1928) ile ödüllendirildi. Time Dergisi Edison’u “Tüm zamanların en etkili 20 Amerikalısından” biri olarak sıralarken, Life Dergisi onu 1997’de “Son 1000 Yıldaki en önemli 100 kişi” listesinde birinci sıraya koydu.

Görüşlerinizi yorumlar kısmında belirtebilirsiniz.

Bizimle Kalın, Bilgi & Bilimle Kalın!

Sıla ÖZYEŞİL

Eski Bir Harvard Profesörü: Yakın Zamanda Çıkan Bir Aşıya Güvenmem

Dünya’nın Son Süper Kıtası Bugün Gördüğümüz Dünya’yı Oluşturmak İçin Nasıl Parçalanıyor?