Ormanlar Küçülüyor ve Gençleşiyorlar. Ve Bu Büyük Bir Problem!

Dünya ormanlarının kaderi belirsizliğini koruyor. Son birkaç yılda, insanlar her dakika 40’dan fazla futbol sahası kadar ağaç örtüsü alanlarını ortadan kaldırdılar. Bu arazi alanlarına, yeniden ağaçlar dikilse bile önemli bir şey kaybolur. Ne kadar eski toprak örtüsü ortadan kaldırılırsa, bu ormanlar o kadar tanınmaz hale gelir.

Geçen yüzyıl boyunca, yeni bir küresel analiz, ortalama ağaç büyüklüğünün ormansızlaşma ile önemli ölçüde küçüldüğünü ortaya koyuyor. Ve bu zaten bildiğimiz gibi orman dinamikleri, küresel ısınma ve yaşam üzerinde derin bir etkiye sahip.

Pasifik Kuzeybatı Ulusal Laboratuarı’nda çalışan ve yeni incelemenin başyazarı olan yerbilimci bilim insanı Nate McDowell “Son yüz yılda çok sayıda eski ormanı kaybettik.’’ diyerek şöyle devam etti: “Ve bunların yerini kısmen genç ormanlar aldı. Bunun biyolojik çeşitlilik, iklim koşullarını hafifletme ve ormancılık üzerinde sonuçları var.”

Ormanlar Küçülüyor ve Gençleşiyorlar. Ve Bu Büyük Bir Problem!

Gelecekte bu ormanlara ne olacağını bilmiyoruz

Şu anda, odun hasadı ve arazi kullanımı bu yıkımın çoğunu yönlendiriyor. Ancak iklim değişikliğinin gezegenimizin azalan bitki örtüsü alanlarını hafifletmesi olası değil. McDowell, “Bu eğilim iklim ısınmasıyla devam edecek. Gelecekteki bir gezegen, alışkın olduğumuzdan çok farklı olacaktır.”

Gelecekte bu ormanlara ne olacağını bilmiyoruz, ancak bu incelemenin 21 yazarı, ormansızlaşmanın devam ettiğini ve ısı, kuraklık, orman yangınları ve hastalık gibi artan çevresel tehditlerin yalnızca Dünya ağaçlarını daha fazla küçülteceğini savunuyor.

Dünyanın dört bir yanından daha önce yapılmış 160’tan fazla çalışmadan yararlanan yeni makale, ormanların ve ormanlık alanların istihdamı, büyümesi ve ölüm oranlarına ilişkin veriler için literatürü dikkatle tarıyorlar.

Yüzyılın başından bu yana, uydu görüntüleri ve ormansızlaşma çalışmaları, ormanların yaş ve boyunda dramatik bir düşüş olduğunu ve daha genç orman alanlarının (140 yaşın altında olan) miktarında önemli bir artış olduğunu ortaya koymaktadır.

Aslında, yazarlar, bugünün küresel bitki örtüsü biyokütlesinin, sadece arazi kullanımındaki değişiklikler nedeniyle eskisinin sadece yüzde 50’si kadar olduğunu söylüyorlar.

Yazarlar,” genel olarak, tarihsel [arazi kullanım değişikliği] ve odun hasatının net etkisi, değişen demografik oranlarla birlikte, daha genç, daha kısa, daha az çeşitli ekosistemlere yol açan önemli bir orman alanı kaybına neden oldu ” diyor.

Bilim insanları bir süredir bu konuda uyarıyorlar. 2012’de Kaliforniya’nın sekoyalarının yüzde 95’ini kaybettiği keşfedildi. İsveç’te ise büyük ağaç yoğunluğunda yüzde 90’dan fazla düşüş yaşandı; Brezilya’da, bu tür izolasyondan 30 yıl sonra genel olarak ayrılan yağmur ormanlarının yamalarının yüzde 50’sinin öldüğü tespit edildi.

Dünya yaklaşık 4 milyon hektarlık eski yağmur ormanını kaybetti

Ormanlar Küçülüyor ve Gençleşiyorlar. Ve Bu Büyük Bir Problem!

Britanya Kolumbiya’da, kaydediciler ekolojik çöküş korkularına rağmen hala eski büyümeyi kesiyorlar ve bu hikaye dünyanın neredeyse her köşesinde oynuyor. Sadece birkaç yıl önce, dünya yaklaşık 4 milyon hektarlık eski yağmur ormanını kaybetti, bu da kabaca Belçika’nın büyüklüğündeydi.

Conservation North direktörü orman ekoloğu Michelle Connolly, Ocak ayında Narwhal dergisine verdiği demeçte, “Bu ormanların bir gecede yok olduğunu görüyoruz.” dedi.

Diyerek şöyle devam etti: “Bu çok hızlı oluyor ve M.Ö.’den kalan bu arazi bölümünde çok az eski toprak alanı kaldı. Bu, mercan resifleri ve tropikal yağmur ormanlarının kaybından daha az trajik olmayan çevresel bir kriz.”

Eski,yaşlı bir orman yok edildiğinde, karbon alçalır ve atmosfere geri salınabilir. Açık alanlar, karbondioksit üzerinde gelişen küçük bitkilerin kurulmasını kolaylaştırır. Ancak bu eski sütunların kaybı mutlaka türlerin genel çeşitliliğini azaltır. Ve bu sadece ekosistemi tamamen değiştirmez, ağaç boyutundaki kayıp ve biyokütle, ormanın karbon havuzunu genel olarak azaltır.

Bu arada, küresel karbon emisyonlarımız herhangi bir iyileşme göstermiyorsa, ağaç ölüm oranı daha da kötüye gidiyor demektir.

İlginizi çekebilir: 1 Milyar Hektarlık Bir Orman Küresel Isınmanın Durdurulmasında Yardımcı Olabilir!

McDowell, “Maalesef yükselen sıcaklık gibi ölüm faktörleri,orman yangınları ve böcek salgınları gibi rahatsızlıklar artıyor, aynı zamanda önümüzdeki yüzyılda da bu ölüm faktörlerinin sıklık ve ciddiyet ile artmaya devam etmesi bekleniyor.”

Bu çevresel değişimler, bu kaybın bir kısmını potansiyel olarak azaltabilir. Bununla birlikte, bir ağacın hayatta kalması, türünün genetik varyasyonuna, doğurganlığına, dağılmasına, popülasyon büyüklüğüne ve çevresel değişkenliğe bağlı olacaktır. Ve eski büyüme daha önce hiç bu kadar derin değişiklikler yaşamamıştı.

Yazarlar, birçok ağaç türünün geçmiş iklim döngülerine tepki olarak adapte olduğunu ve göç ettiğini kabul ederken, bugünkü iklim değişikliğinin hızı daha önce görülmemiş. Gelecekte birincil ormanlarımıza ne olacağını bilmek istiyorsak, karbondioksit, alıştırma, adaptasyon ve göçün hayatta kalmalarını ve karbon depolama yeteneklerini nasıl etkileyebileceğini daha iyi anlamamız gerekir.

Çünkü şu ana kadar bildiğimiz kadarıyla, iyi görünmüyor.

“Kanıtlar, ağaç ölüm oranlarının artmaya devam etme olasılığının yüksek olduğunu ortaya koyuyor.  Ve bu sürecin değişen sürücülere mekansal ve zamansal olarak değişken bir şekilde yanıt vereceğini” belirtiyor.

Yazarlar, hipotezlerinin artık yerdeki yeni nesil gözlemsel çalışma ve ayrıca uydulardan test edilmesi gerektiğini söylüyor.

BERFİN KIZILASLAN

Mikroorganizmalar Nelerdir?

Yağmurlu Günlerde Kendini Aydınlatan Akıllı Pencereler