Ormanların Yok Oluşuyla İlgili Yeni Bir Araştırma Yapıldı

Maryland Üniversitesi’ nde bilim uzmanı olan Matthew Hansen ve ekibi, dünyada hızla yok olan ormanlarla ilgili bir araştırma gerçekleştirdi. 2001’ den 2015’ e kadar yaklaşık 3 milyon kilometrelik orman kaybedildi. Bu kayıpların yüzde 48’i kalıcı oldu. Araştırma ekibi, bu kayıpların hangi sebeplerden kaynaklandığı ile ilgi harita oluşturdu. Aynı zamanda geçen yıl tüm doğal afetlerden kaynaklanan zararların 160 milyar dolara ulaştığını belirten Munich RE, bunun, 2017’de doğal afetlerin yol açtığı 350 milyar dolarlık kaybın altında kaldığına işaret etti. Şirketin Yönetim Kurulu Üyesi Torsten Jeworrek, Californiya’daki orman yangınlarının artmasının iklim değişikliği ile bağlantılı göründüğüne dikkati çekerek, “Kayıpların önüne geçmeye yardımcı olmak için imar yönetmelikleri ve arazi kullanımı konusunda harekete geçmek gerekiyor” dedi. Bunun yanı sıra California tarihinin “en büyük ve en çok can kaybının yaşandığı” orman yangını olarak kayıtlara geçmişti.

Ormanlar; Hangi Bölgede, Hangi Sebepten Dolayı Yok Oluyor ?
Uydu resimlerinin analiz edilmesiyle oluşturulan haritada, ormanların yok oluş nedenleri yer alıyor. Araştırma sonucuna göre, ormanların büyük çoğunluğu; tarım, endüstriyel ürünler, ahşap, kereste, soya ve hurma yağı üretmek için yok edildi. Geri kalan alanlar ise orman yangınları nedeniyle yok oldu. Orman kaybının nedenlerini ayrıntılı bir şekilde analiz etmek, ekolojik denge ve alınacak önlemler için büyük önem taşıyor.
Yüzlerce şirketin soya ve hurma yağı üretmek için ormanları yok etmesi ve sürdürebilinir tarıma aykırı davranması, bu çalışmada bir kez daha ortaya konuldu. Matthew Hansen ”Çalışmanın sonuca varması olumlu; elde edilen sonuç oldukça olumsuz… Yıllar geçtikçe dünyamızı mahvediyoruz, ekonomik çıkarlar için ormanları bilinçsizce yok ediyoruz. Bu durum devam ederse, bizi çok kötü bir gelecek bekliyor.” dedi.
Kaynak: https://www.sciencenews.org/article/new-map-reveals-causes-forest-loss-worldwide?tgt=nr
Editör / Yazar: Kuzey KILIÇ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Gebeliğiniz Yüksek Riskli Mi? Bırakın Sizin Yerinize Makineler Doğursun!

İnsanlar Beyindeki Sinyal Akışının Daha Az Kısıtlanması Nedeniyle Görselleri Duyabilir