Örümcek Kolonileri Ölüm ile İş Birliğinde

Güney Afrika bölgesindeki yağmur ormanlarında eşi benzeri olmayan örümcek türlerinde on binlere dayanan nüfusa sahip koloniler kurarak dünya üzerindeki en büyük konuma sahip kolonilerden bir tanesini oluşturmakta. Anelosimus eximius adı verilen örümceklerin kovan zihniyeti ile takım halinde çalışmalarını yürütüyor. Birbirlerine ait yumurta keseleri ile ilgilenerek, ağda bozulma gören yerleri tekrar örüyorlar. Bazı durumlarda ise yemek paylaşımı yapıyorlar, ancak bu yapılan paylaşım bir takım devasa kolonilerin teker teker ölmesine neden olabilir.
British Columbia Üniversitesi araştırmacıları tarafından büyük olan kolonilerin kayboluşundaki nedeni araştırdı. Gerçekleştirilen araştırmalarda Leticia Aviles tarafından kolonilerin yüzde 21’nin neslinin tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olduğunun keşfine vardı.
Yazar ve doktora öğrencisi olan Ruth Sharpe tarafından gerçekleştirilen bir basın toplantısında ise ‘’ Ekvator içerisinde yol kenarında beş metre boyutuna sahip ve dört metre genişliğine sahip kocaman bir yuva görmüştüm. Birkaç hafta sonrasında tekrar bakmak için gitmiş olduğumda tamamen gitmişti’’ dedi.
Bunun ne olduğunun bulunması için araştırmacıların kontrollü bir biçimce düzenek içerisinde farklı boyutlara sahip av verilen yapay kolonileri kurdu.
Daha büyük yapıya sahip avların koloninin içerisinde daha adil bir şekilde paylaşım yapıldığının farkına vararak, kötü duruma sahip örümceklerin daha büyük derecedeki avları yeme işlemini gerçekleştiriyorlardı. Diğer yandan avın yakalanmasında çalışma yapanlar daha fazla yemekteydi.
Bu modellemeyi sürdürmüş olduklarında orta boyutta sahip bir avın, ne çok büyük ne de çok küçük bir örümcekte açgözlülük yaparak sanki hepsi kendine aitmiş gibi davrandığının farkına vardılar. Bu çok küçük durumdaysa yakalanması için enerji harcamaya ve diğerlerinden savunmak için değmez durumdaydı. Eğer ki oldukça büyük durumaysa paylaşarak, yakalanması için yardım alması daha faydalıydı.