Örümceklerin Saldırganlık Evrimini Kasırgalar Yönlendiriyor

Örümceklerin davranışlarını incelemek için fırtınaların ardından acele eden McMaster Üniversitesi ‘ndeki araştırmacılar, tropikal siklonlar gibi zor hava koşullarının, saldırgan örümceklerin hayatta kalma ihtimalinin en iyi olduğu, fırtına eğilimli bölgelerde yaşayan popülasyonlar üzerinde evrimsel bir etkiye sahip olabileceğini keşfettiler.

Örümceklerin Saldırganlık Evrimini Kasırgalar Yönlendiriyor

Nature Ecology & Evolution dergisinde yayınlanan yeni bir çalışmaya göre azgın rüzgarlar, ağaçları tahrip edebilir, tüm gölgelikleri yıkabilir ve orman tabanlarına dağılmış enkazları, habitatları kökten değiştirerek ve birçok organizma üzerindeki seçilime neden olan baskınlıkları yeniden şekillendirebilir.
Evrimci bir biyolog olan ve Kanada McMaster Üniversitesi, Psikoloji, Sinirbilim ve Davranış Bölümünden JonathanPruitt “Bu ‘siyah kuğu’ hava olaylarının evrim ve doğal seçilim üzerindeki çevresel etkilerini anlamak çok büyük önem taşıyor” diyor ve ekliyor:

“Deniz seviyeleri arttıkça, tropik fırtınaların görülme sıklığı da hep artacak.
Artık bu fırtınaların ekolojik ve evrimsel etkilerinin insan haricindeki canlılara ne yapacağı ile uğraşmamız gerek.”

Pruitt ve ekibi, ABD ve Meksika’nın Körfez ve Atlantik kıyıları boyunca yaşayan Anelosimus Studiosus olarak bilinen örümceğin dişi kolonilerini, Mayıs-Kasım ayları arasında, fırtına güzergahında inceledi.

Araştırmayı yürütmek için zorluklarla mücadele etmek

Örümceklerin Saldırganlık Evrimini Kasırgalar Yönlendiriyor

Araştırmayı yürütmek için bilim insanları, tropik siklonların rotasını tespit etmek de dahil birçok lojistik ve metodolojik zorluklarla mücadele etmek zorunda kaldılar. Bir fırtınanın yolunu belirleyip karaya çıkmadan önce popülasyonları örneklediler. Daha sonra 48 saat içinde yerlerine geri döndüler.

Fırtınanın geçtiği ve örümceklerin saldırganlığa eğilimli olduğu kıyı bölgelerinde 240 koloni örneklediler. Ve örümceklerin bazı karakteristik özelliklerinin diğer özelliklere üstün gelmesinde, bu ekstrem hava olaylarının -2018 subtropikal fırtına Alberto, Florence ve Michael kasırgaları gibi- etkisini iyi anlayabilmek için kontrol bölgeleriyle karşılaştırdılar.

A. studiosus türünün kalıtsal kişilik özellikleri uysal ve saldırgan olarak iki gruba ayrılır. Burada kolonideki saldırganlık, avına cevap veren saldırganların hızı ve sayısı, erkeklere ve yumurtalara karşı yamyamlık (kendi türünden olan yavru örümcekleri ya da çiftleşmeden sonra erkeğini yeme) eğilimi ve yırtıcı yabancı örümceklerin sızmasına olan tolerans derecesi ile belirlenir.

Agresif koloniler kıtlık zamanlarında kaynak bulmaya daha çok yatkındır. Tabi aynı zamanda kaynaklar azsa ya da koloni çok kalabalık hale gelmişse sinirleri gerili olur ve kavgaya daha eğilimli hale gelirler.

Örümceklerin Saldırganlık Evrimini Kasırgalar Yönlendiriyor

Pruitt bu durumu şöyle açıklıyor:

“Tropik siklonlar hem gölgelikleri tahrip edip daha çok güneşe maruz kalmalarına neden olur hem de uçan av sayısını azaltır. İkisi de örümcekleri agresifleştiren etmenler. Ebeveynden kızına saldırganlık devamlı kalıtsal olarak aktarılır ki böyle durumlarda hayatta kalabilsin ve üremeye devam edebilsin.”

Bu araştırma ortaya koyuyor ki tropik siklon olayları, örümceklere daha fazla yiyecek arama dürtüsü verdi ve saldırgan davranan koloniler daha fazla yumurta üretti. Hatta kış aylarının başında daha çok örümcek hayatta kaldı.

Pruitt, agresiflik eğiliminin; boyut, süre ve yoğunluğa göre değişen birçok fırtına ile arasında tutarlı olduğunu ve bunun da güçlü evrimsel tepkiler olduğunu öne sürdüğünü söyledi.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Çeviri: Ömer ÇELİK
Kaynak: https://www.sciencedaily.com/releases/2019/08/190820081833.htm
Alexander G. Little, David N. Fisher, Thomas W. Schoener, Jonathan N. Pruitt. Populationdifferences in aggressionareshapedbytropicalcyclone-inducedselection. Nature Ecology&Evolution, 2019; DOI: 10.1038/s41559-019-0951-x

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Yeryüzündeki Yarım Milyar Yıllık İlk Canlılardan Birinin İzleri Bulundu

    Büyük Beyinler veya Büyük Mideler: Birini Seçin