Örümceklerin Yapabileceği 10 Ürpertici Şey

Örümcekler ürkütücü mü? Her yerde örümceklerin ağları var, sekiz bacağıyla sıçrıyorlar ve kabuslarınızın en karanlık köşelerinde mi bekliyorlar?

Ama hepsi bu kadar değil. Aslında, bunlar yaptıkları en sıkıcı şeylerden.

İşte sizler için hazırladığımız Örümceklerin Yapabileceği 10 Ürpertici Şey..

İlgili: En Tuhaf 10 Örümcek

10 – Otobur Örümcek

Örümceklerin Yapabileceği 10 Ürpertici Şey

Bir örümceğin besin ağı tamamen bitkilerden oluşur. Orta Amerika ve Meksika’da bulunan bu örümcek, “Sevimli Örümcek Lucas” gibi hayvanları ya da diğer böceklerin yerine bitki yemeyi tercih eden tek tür.

Yırtıcı hayvanlara karşı doğal bir savunmaya sahip değildir ve akasya ağacının tomurcuklarını yemeyi sever. Aslında ağacın tek müşterisi o değildir, bazı karıncalar da akasyadan beslenirler ve karınca sürüsü ağacı ondan korumaya çalışır.

Bu nedenle yiyeceklerine ulaşmakta zorlanırlar. Bir sıçrayan örümcek olduğu için tek tek yapraklardan sıçrar ve karıncalara sezdirmeden bir ajan gibi bu problemi çözer.

9 – Örümcek Adam Olmak

Örümceklerin Yapabileceği 10 Ürpertici Şey

Birisi Örümcek Adam’ın yetkilerine sahip olsaydı, binadan binaya oldukça kolay bir şekilde atlayabilirdi. Sonuçta örümcek ağının, ağırlıkları oldukça kolay bir şekilde destekleyebileceğini biliyoruz ki 2,5 cm (1 inç) kalınlığında bir örümcek ağı tabakası bir savaş uçağını durdurabilir.

İnsanlar bu ağı üretecek kapasitede değil. Zaten çizgi romanını okuduysanız Örümcek Adam da üretemiyordu. O halde tek ihtiyacımız olan, sonsuz bir ağ kaynağı bulmak ve onunki gibi bir ağ silahı yapmak. Niye sıkıcı yollarla işe gidip gelelim ki?

8 – Hırsız Örümcek

Örümceklerin Yapabileceği 10 Ürpertici Şey

Bazı türler de gidip herhangi bir örümceğin ağına yakalanmış yemleri çalar. Nerdeyse hiç avlanmaz. Hatta bu da yetmezmiş gibi, av çaldığı ağın sahibi olan örümceği de öldürür.

Eğer araknofobiniz varsa bile bu örümceklere dokunmayın. Bir yerlerde gizli ağ yapmış olan örümcekleri sizin için sinsice temizleyip bir köşede saklanacaktır.

7 – Örümcekler Yüzebilirler

Dalgıç Çan Örümceği bir günden fazla su altında kalabilir. Ağlarından ördüğü yuvasının içine yüzeyden oksijen taşır. Sudaki nitrat seviyesinden dolayı bu yuva hava kaçırır ve küçülür. Bu durumda örümceğimiz yüzeye çıkıp yine hava taşır ve devamlı yuvasını doldurur.

6 – Örümceklerin Kabuk Değişimi

Tüm örümcekler deri değiştirir. Gençken daha sık olur, yetişkinlerde azalır. Kabuk atmadan önce garip davranışları olur, pasifleşirler. Renkleri koyulaşır, tarantulalarda bazı kel lekeler oluşur.

Kabuk atma işlemi uzun sürebilir ve karmaşık bir süreçtir. Bir hormon kokteyli içeride bir yandan yeni bir kabuk üretirken, bir yandan da dış kabuğun kopmasını sağlar. Örümcek de çoğu zaman sırt üstü yatık vaziyette bu süreçte kendini ve bacaklarını kasıp bırakarak eski derisini atar.

5 – Tuzakçı Örümcekler

Avcıları korkutmak için, bazı örümcekler kendi ağlarında durmaz. Bu tuzakların bazıları örümcekle aynı büyüklüktedir bazılarıysa daha büyüktür – muhtemelen kendisinden daha korkutucu göstermek için.

Bilim insanları, örümceğin tuzakları kendi başlarına hareket ediyormuş gibi göstermek için, bir kenara geçip boş ağı salladığını gözlemledi. Şaşırtıcı bir şekilde, bu tuzaklar aslında işe yarıyor ve bunu yapan örümcekler daha az avcı çekiyor.

4 – Uzay Örümcekleri

Örümceklerin Yapabileceği 10 Ürpertici Şey

Yerçekiminin düşük olduğu durumlarda ağ yapıp yapmayacağını görmek için, bir “Sıçrayan Örümcek” uzaya gönderildi. “Nefertiti” ismi verilen örümcek, şartlara kısa sürede uyum sağladı ve sinek avlayabildi. Sıçrayamadı ya da konamadı. Ama attığı bir ağda kayarak avlanabilmeyi öğrendi.

Nefertiti, kendisi için küçük ama örümcekler için büyük bir sıçrama olan bu uzay görevinden sonra, Smithsonian’da kısa bir süre sergilendi ve sonrasında doğal sebeplerden dolayı öldü.

3 – Örümceklerin Kocaman Beyinleri Var

Bireysel boyutlarına bakılmaksızın, tüm örümcekler karmaşık ağlar örer. İlk başta, “Hmm, Harika!” diyebilirsiniz fakat bu yetenek -ki yapabildikleri özel şeylerden sadece bir tanesi-içinbeyinde gereken alan örümceğin boyutuyla karşılaştırdığınızda, çok büyüktür.

Bir araştırma, örümceğin küçüldükçe beyninin aynı oranda büyüdüğünü gösterdi. Bazı örümceklerde beyinler o kadar büyüktür ki diğer organlara, hatta bacaklarına taşmıştır.

2 – Örümceklerin Ağ Dekorasyonları

Örümcek ağları oldukça güzeldir, ancak bazı örümcekler bu güzelliği yetersiz bulur ve devamlı dekore ederler. Genellikle ipek kullanırlar, ancak bazen başka materyaller de işin içine girer– örneğin yumurta özü.

Bunu neden yaptıkları konusunda, ağı güçlendirmek veya arkadaş çekmek gibi çeşitli teoriler var. Bir çalışmada, bu örümceklerden biri, ağ zarar gördüğünde, ağını güçlendirdiği fikrini destekleyerek daha fazla dekorasyon yaptı.

1 – Pakistan’ın Hayalet Ağaçları

Örümceklerin Yapabileceği 10 Ürpertici Şey

2011’de, Pakistanlılar uyandıklarında şaşırtıcı şekilde tamamen örümcek ağlarıyla kaplı ağaçlar buldular. Milyonlarca örümcek, son sel baskınlarından kaçınmak için ağaçlara sığınarak, ağlarıyla yaprakların çevresinde kozalar ördü.

Bu kitlesel dokuma ağaçlara bir hayalet görünümü kazandırdı. Ağların büyüklüğü düşünülünce o yıl sivrisinek sayısı ciddi anlamda azalmış olmalı.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Evinizdeki Bir Örümceği Neden Hiçbir Zaman Öldürmemelisiniz

Örümceklerin Saldırganlık Evrimini Kasırgalar Yönlendiriyor

Örümcekleri zombiye dönüştüren yeni bir yaban arısı keşfedildi

“Köpek kafalı örümcek” görüntülendi

Çeviri: Ömer ÇELİK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. sayın ömer çelik
    bu sene üniversite sınavına gireceğim ve mekatronik seçmek ile seçmemek arasında kaldım
    imza yetkisi olmadığı için hiçbir işte ileriye gidemiceğimi söylüyolar ve bende birine danışmak
    istiyorum fakat tanıdığım kimse yok amacım sadece bölüm iş olanakları öğrenim koşulları gibi şeyler hakkında bilgi almak irtibata nasıl geçebiliriz

Tesla’nın Ölümü ve Geriye Bıraktığı Notlar

Mu Kıtası Nedir? Hiç Var Olmayan Kayıp Kıta