Otopsi Sırasında Neler Gerçekleştiğini Hiç Merak Ettiniz mi?

Dr Melinek Her Şeyi Açıklıyor…

Dr Melinek’in adli tıp alanında uzun ve kapsamlı bir kariyere sahiptir ve Yeni Zelanda’da bir adli patologdur.

Ceset Otopsi Masasında Hangi İşlemlerden Geçer?

Ölü bir adamın Otopsisi inceleniyor…

Cesedin parçalarına ayrılması beş saat sürmektedir.

Ölü bir adam otopsi odasının beyaz tahtasına karalanmış haliyle “1,8 metre” uzunluğunda metal bir masanın üzerine yatırırız, başını plastik bir bloğa dayayarak, vücut çιpIak, sadece neon sarısı bir hastane bileziği ve bir kağıt burun etiketi ile işaretlenip yüzünü geriye doğru çevirmekteyiz.

otopsi ortamı
Otopsi, ölümün nedenini, modunu ve şeklini belirlemek veya herhangi bir hastalık veya yaralanmayı değerlendirmek için bir cesedin diseksiyon yoluyla kapsamlı bir şekilde incelenmesinden oluşan cerrahi bir prosedürdür

Elimizdeki cerrahi aletler, yaygın bahçe aletleri ve mutfak aletlerine benzer bir kombinasyonları vardır” diyor. Dolaplardan birinin içinden, en az 60 santim uzunluğunda bir çit makası çıkarıyor. Bazen kemik testeresi yerine göğüs kafesini kırarak açmak için kullanırız. “Onları bir ağacın dallarını keser gibi kullanırız”.

Otopsi uzmanı, vücutta üç büyük, derin kesik açarak “Y kesiği” oluşturur. İlk iki kesik, her bir omzun tepesinden başlar ve çapraz olarak sternuma(göğüs kemiği) doğru uzanır. Ardından, ilk ikisinin kesiştiği yerde üçüncü bir kesim yapılır, göğüsten aşağı doğru düz bir kesik.

Kesikler az da olsa kanıyor; ölümden sonra, kalp artık pompalamadığından, yalnızca yerçekimi kuvveti kan basıncını oluşturur. Kesildikten sonra, iç organları çıkarmak için göğüs makasla açılır.

Ölü adamın göğsü tamamen açılıp, teknisyenler beyin dışındaki tüm önemli organları çıkarırlar.

Ölüm nedenini belirlerken bakılması gereken bazı temel alanlar nelerdir?

İlk olarak, merhumun yaşı, önceden var olan sağlık sorunları ve ölüme yol açan koşullar hakkında genel bir fikir edinmek için polis raporunu veya ölüm yeri raporunu incelerim. Bu bana ne arayacağım ve hangi testleri yapmam gerekebileceği hakkında genel bir fikir veriyor.

Örneğin, birinin ölmeden önce uyuşturucu kullandığı belgelenmişse, güvenilir bir toksikoloji taraması için yeterli biyolojik numune aldığımdan emin olmaya odaklanacağım ve ayrıca olay yerinde bulunan ilaçlar için özel testler isteyebilirim.

Sonra morga (ya da otopsi salonuna) gidip hastalık veya yaralanma belirtileri aramak için vücudun dış muayenesini yapıyorum. Otopsinin dış kısmını tamamlayıp belgeledikten sonra (yazılı veya dikte edilmiş notlarla ve fotoğraflarla) vücutta cerrahi kesikler açar ve tüm organları tek tek çıkarırım.

Onları tartıyorum, sonra dilimlere ayırıyorum ve bir kez daha hastalık ya da yaralanma belirtileri arıyorum. Uyuşturucu veya zehir için test edilmek üzere laboratuvara kan ve diğer sıvıları veya dokuları göndereceğim, ve çeşitli organlardan ve diğer vücut parçalarından doku örnekleri alıp histoloji slaytlarına dönüştüreceğim ve bunları mikroskop altında inceleyebileceğim.

Slaytları ve laboratuvar bulgularını geri aldığımda, her şeyi derler, hepsini gözden geçirir ve gözlemlerimi ve ölüm nedenine ilişkin görüşlerimi özetleyen bir rapor halinde bir araya getiririm.

otopsi kadavra
Kadavra için en iyi malzemeler, Kemik Testeresi, Neşter, Makas, Kaburga Makası, Dişli Forseps

Gerçek rigor mortis’in sadece yaklaşık 2 gün sürdüğü ve ardından vücudun tekrar sarkık hale geldiği doğru mu?

(Rigor mortis veya ölüm sertliği, kaslardaki biyokimyasal bir değişiklikten kaynaklanan ve ölünün uzuvlarını katılaştıran bir ölüm belirtisidir).

Rigor mortis, ölümden sonra vücut kaslarının sertleşmesidir. Başlangıcı ve süresi ortam sıcaklığına bağlıdır ve çok değişkenlik gösterebilir. Rahat bir 18° C oda sıcaklığında, sertliğin maksimuma ulaşması yaklaşık 12-24 saat sürer.

İki gün sonra vücut tekrar sarkık hale gelir, ancak başka birçok ayrışma değişikliğinden de geçmiş olacaktır, bu nedenle taze olduğu zamanki gibi görünmeyecek veya kokmayacaktır.

Rigor mortis daha hızlı başlayabilir ve daha yüksek sıcaklıklarda veya merhum ölmeden hemen önce egzersiz yapıyorsa daha hızlı dağılabilir.

Ölüm sonrası aralığı tahmin etmek için rigor mortis’i algor mortis (vücudun soğuması) ve canlılık (ölümden sonra kan birikmesi) gibi diğer gözlemlerle birlikte kullanırız. Bu, ailelerin sevdikleri kişinin ne zaman öldüğünü öğrenmesine yardımcı olur ve bazen ceza ve hukuk davalarındaki soruları yanıtlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

arılar için aşı bulundu

ABD’de Dünyanın İlk Bal Arısı Aşısı Onaylandı!

Fizikçi ve bilim insanı Nikola Tesla'ın ölüm yıl dönümü

Fizikçi ve bilim insanı Nikola Tesla’ın ölüm yıl dönümü