Pakistan, ilk astronotu 2022'ye kadar uzaya yollamayı hedefliyor

Pakistan Perşembe günü yaptığı açıklamada, ilk astronotunu 2022 yılına kadar uzaya göndermeyi ve gelecek yıl aday seçmeye başlayacağını söyledi. Pakistan Bilim ve Teknoloji Bakanı Favad Çaudri, sosyal medya hesabından açıklama yapan Çaudri, Şubat 2020’de 50 kişilik bir aday astronot listesi hazırlanacağını söyledi.

Bu sayının daha sonra 25 ‘e indirileceğini kaydeden Çaudri, “Uzaya gidecek ilk Pakistanlı astronotun seçimlerinin 2020 Şubat ayında başlayacağını duyurmaktan mutluluk duyuyorum. Oluşturulacak 50 kişilik liste daha sonra 25 ‘e indirilecek ve ilk astronotumuz 2022 ‘de uzaya gönderilecek. Bu, uzay tarihimizin en büyük adımı.” ifadelerini kullandı.
​Sosyal medyadaki açıklamasının ardından Pakistan’ın Dawn gazetesine konuşan Çaudri, astronot adaylarının seçim ve eğitimlerinin Pakistan Hava Kuvvetleri (PAF) tarafından yapılacağını belirtti.
PAF’ın vereceği eğitimlerin ardından bir astronotun uzaya gönderileceğini anlatan Çaudri, Pakistan’ın daha önce uydularını Çin’den uzaya gönderdiğini hatırlatarak, astronotun da Çin’deki uzay üslerinden gönderilebileceğini dile getirdi.


Çaudri’nin açıklaması, Hindistan’ın aya insansız araç göndermesinden günler sonra geldi. Hindistan da 2022’de uzaya insan göndereceğini duyurmuştu.
Pakistan Ulusal Uzay Ajansı SUPARCO (Uzay ve Üst Atmosfer Araştırma Komisyonu) 1961’de kuruldu. 50 yıl sonra China Aerospace and Technology Corporation’ın bir yan kuruluşundan yardım alarak ilk iletişim uydusunu başlattı.
Bunlar da ilginizi çekebilir:
Suriye ilk yerli uydusunu uzaya göndermeyi planlıyor
İran’ın yörüngeye uydu yerleştirme girişimi başarısız oldu
Neil Armstrong kimdir – Aya İlk Ayak Basan Astronot
Editör / Yazar: İsa EKİCİ
Kaynak: https://www.reuters.com/article/us-space-pakistan/pakistan-aims-to-send-first-astronaut-into-space-by-2022-idUSKCN1UK1PI

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Bu robotik kol bir engellinin yeniden hissetmesini sağladı

    Işığı ısıya dönüştürebilen yeni cihaz güneş pili verimliliğini arttırabilir