Pandemi Sırasında Gebe Olmak: COVID-19 Gebeleri ve Bebeklerini Nasıl Etkiler?

Rahimdeki fetusların gelişmesi hem stresli ortamlara hem de annelerinin sağlığına yönelik toksik saldırılara karşı inanılmaz derecede hassas olabilir. Şu anda, birkaç araştırma ekibi pandeminin hamilelik üzerindeki potansiyel etkilerini araştırıyor. Ve bu projelerin birçoğu hala ilk aşamalarındayken, ilgili bilim adamları, pandemi sırasında bebekleri olan kadınlar arasında erken doğumlar gibi daha fazla sayıda komplikasyon olup olmadığı gibi bir dizi zorlu soruyu ele alıyorlar.

Anneden Bebeğe

Bilim adamları koronavirüsün hamilelikte hem kısa hem de uzun vadeli etkilerine ve virüsün anne sütü yoluyla bulaşıp bulaşmayacağına bakıyorlar.

Pandemi Sırasında Gebe Olmak: COVID-19 Gebeleri ve Bebeklerini Nasıl Etkiler?

Gözlemsel çalışma, bilinen veya şüphelenilen COVID-19 enfeksiyonları olan 800 anne adayını kaydetmeyi ve hamilelikleri boyunca telefon görüşmeleri ile ilerlemelerini izlemeyi amaçlamaktadır.

Doğum yaptıktan sonra, araştırmacılar yeni annelerden anne sütü örnekleri alacak, hamilelikleri ve bebeğin gelişimi ile ilgili tıbbi kayıtları gözden geçireceklerdir. Sonunda çocuğun duygusal, öğrenme, hafıza ve nörolojik gelişimini ve genel sağlığını nasıl etkileyeceğini izlemeyi umuyorlar. “Şu anda, sadece kızamıkçık veya grip gibi diğer viral enfeksiyonlarla ilgili deneyimlerimize dayanarak spekülasyon yapabiliriz,” diyor çalışmanın baş araştırmacısı ve California Üniversitesi, San Diego’daki pediatri profesörü Christina Chambers.

Utah Sağlık Üniversitesi’nde kadın hastalıkları ve jinekoloji profesörü ve çalışmanın baş araştırmacısı Torri Metz, bazı ciddi sorunları araştırdıklarını söylüyor: Sadece salgın sırasında bebekleri olduğu için kadınlar arasında daha yüksek komplikasyon oranları- plasental anormallikler, sezaryen doğumları, erken doğum- var mı? Ve pandemi öncesi doğum yapan kadınlardan doğum öncesi bakımları farklı olduğu için daha kötü sonuçlar var mı? Mesela, doktorları sanal olarak görmek veya yüz yüze ziyaret korkusu nedeniyle ek bakımı ertelemek?

Koronavirüs Komplikasyonları

COVID-19 zaten daha yüksek bir sezaryen ve erken doğum oranına bağlıdır. Ancak virüsün fetusu enfekte etmek için plasenta bariyerini geçip geçemeyeceğine dair kanıtlar yetersizdir. Chamber, “Ancak virüsün bebeğe bulaşıp bulaşmadığını veya doğum kanalından geçtiğini veya doğum sırasında kontamine olup olmadığını bilmiyoruz. Bu hala açık bir soru.”

Resim: Samuel Borges Photography/Shutterstock

COVID-19’un fetuslar üzerindeki etkileri hala bilinmemektedir, ancak bu araştırma ekipleri önümüzdeki yıl içinde ön bulgular elde etmeyi ummaktadır. Metz, “Nörolojik fonksiyon veya anomaliler, çocuklar çok büyük olana kadar değerlendirilemez.” diyor.

İlginizi çekebilir: Gebeliğin üçüncü çeyreğinde hamile kadınların kişisel alan algısı genişliyor

Maryland Üniversitesi’nde bir sağlık ekonomisti tarafından yapılan bir 2018 analizi, pandemi sırasında doğan bebeklerin, diyabet, böbrek hastalığı ve kalp hastalığı dahil olmak üzere yaşamın ilerleyen dönemlerinde daha yüksek olumsuz sağlık koşullarından muzdarip olduğunu ortaya koydu. Diğer çalışmalar, pandemi sırasında doğan çocukların normalden daha yüksek fiziksel özürlülük oranlarına sahip daha kısa, daha fakir ve daha az eğitimli yetişkinler olduğunu ortaya koydu.

Pandemi sırasında doğan bebeklerde “Belirli tipte küçük yapısal kusurlar ile ilgili herhangi bir kanıt arayacağız” diyor Chambers.

Ülkü GÜNGÖR

Rusya 2023’te Uzaya Turist Göndermeyi Planlıyor!

Elon Musk Kimdir ve Girişimleri Hakkında Bilgiler