Paralel Evrenler, Fizikteki En Büyük Gizemlerden Birini Çözebilir

Kara delikler şu ana kadarki fizik anlayışı içerisinde oldukça çelişkili bulguların ortaya çıkmasını sağladı. Fizik için tedirginlik kaynağı olan kara delikler, kuantum mekaniğine dair bildiklerimizle çelişerek bazı bilgileri yok edecek veriler taşıyor.

Görünüşe göre Einstein’ın ortaya koyduğu görelilik teorisini çūrūtecek bazı hareketlerde bulunuyorlardı. Ancak bilim insanları bu çelişkili kara delik davranışlarını açıklayacak bir yol bulmuş gibi görünüyor.

Bu yol bir kuantum olayının çoklu olası sonuçlarının her birinin kendi ayrı dünyasında sıçradığını ifade ediyor.

SeanCarroll tarafından yönetilen California Institute of Technology’de araştırmacılardan oluşan bir ekip, bu yorumun kara deliklerle ilgili tutarsızlıkları açıklayabileceğini öne sürdü.

Genel göreliliğin, mümkün olan her bir dünyada geçerli olduğunu söylüyorlar; bilgi, şahsi dallar arasında olmasa da, tüm küresel dalga işlevinde korunuyor.

Carroll’un ekibinin bir üyesi olan AidanChatwin-Davies, diğer bilim adamlarının zaten Everettian olarak bilinen birçok dünya olduğu teorisini kara delik bilgi problemine uygulamayı önerdiklerini söyledi.

Berkeley Üniversitesi, Fizik profesörü Yasunori Nomura, “Önceki denemelerde genel görelilik ve kuantum mekaniği ifadeleri aynı dünyaya uygulanabilir” diyor. Nomura, “Benim yaklaşımım, iki kuantum mekaniğini ayırıyor.

Bir kuantum hal, bir çok klasik dünyanın” süperpozisyonu “olmasına izin veriyor. Kuantum mekaniği ifadeleri, genel görelilik beyanları bu dünyaların birçoğuna uygulanırken, genel görelilik beyanları sadece bu dünyaların her birine uygulanır.

Bu düşünce dizisi önemli, çünkü yerçekimi ve uzay zamanının doğası hakkında daha fazla açıklama yapabilir. Nomura, bu fikirlerin kuantum çekim gücünün temel düzeyde, özellikle de evrenin kökeni ile ilişkisinde nasıl çalıştığına dair geniş bir önemi olduğunu düşünüyor.

Chatwin-Davies, “Karadelikleri anlamak için hem genel görelilik hem de kuantum mekaniğine ihtiyacımız olduğunu biliyoruz ve bu yüzden kuantum çekim gücü hakkındaki fikirleri test etmek için bu fikirler iyi bir başlangıç noktası” dedi. “Kara delikleri daha iyi tanımlamayı gerçekten anladığımızda, geniş ölçüde kuantum çekimi tanımlayabilme konusunda çok daha yakın olacağız.” Diyor.

Çoklu dünya yorumunu kullanarak, bilim adamları ve gökbilimciler kara deliklerle ilgili uzun zamandır devam eden sorulara yeni yollar buluyor. Daha ileri araştırmalarla bu araştırma, bilgimizde bazı kalıcı boşlukları dolduracak olan evrenin dokusu hakkında daha fazla bilgi sunabilir.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

Yeni araştırmaya göre iklim değişikliği böbrek taşlarında artışa yol açacak

Yeni araştırmaya göre iklim değişikliği böbrek taşlarında artışa yol açacak

İşte, Görsel illüzyonlara Neden Kandığınızın Sebebi