Nasa, Parker Solar Probe'un yakaladığı 'güneş rüzgarlarının' videosunu yayınladı

NASA ’nın Güneş hakkında daha fazla bilgi edinmek ve gizemleri çözmek için tasarladığı NASA’nın en yeni güneş probu Parker Solar Probe, geçtiğimiz hafta 12 Ağustos Pazartesi günü, uzayda ilk yılını kutladı ve güneş rüzgarlarının mükemmel bir videosunu çekmeyi başardı.
NASA’nın uzay sondasının çektiği mükemmel videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

NASA tarafından yapılan açıklamaya göre bu video 6-10 Kasım tarihlerinde çekilmiş fotoğrafların bir araya getirilmesi ile oluşturmuş. Parker Solar Probe, bu tarz doğal Güneş fenomenlerinin (güneş rüzgarları, kütle atımları vs.) görünür ışık fotoğraflarını çekebilen WISPR adlı bir kameraya sahip. İki farklı teleskoptan oluşan WISPR, Solar Probe misyonunun en önemli parçalarından birisidir.

Ağustos 2018’den bu yana uzayda yolculuk eden Parker Solar Probe, geride bıraktığımız bir yıl içerisinde Güneş etrafında iki tam tur atmayı başardı. Bunun yanı sıra yörüngesi sırasında Güneş’e iki farklı yakın geçiş yaptı.

Parker Solar Probe Görevi

NASA’nın 1.5 milyar dolar harcadığı uzay aracı Parker Solar Probe 2025 ’e kadar 24 tam yakın geçiş yapması planlanıyor. Daha sonraki yakın geçişlerde ise Parker Solar Probe’un Güneş’e olan uzaklığı sürekli olarak azalacak. 2025’teki son geçişte uzay sondasının Güneş yüzeyine 6.16 milyon kilometre kadar yaklaşması bekleniyor.

Görevin yöneticisi Nickalaus Pinkine, öncesinde verdiği demeçte ”Parker, tam da tasarladığımız gibi çalışıyor. Önümüzdeki görevlerde de aynı başarıyı elde etmek istiyoruz; tabii ki bilimsel veriler de toplayacağız. Böylece bilim ekibimiz koronanın ve Güneş’in gizemlerini keşfetmeye devam edebilecekler” dedi.
Parker Solar Probe, Güneş ile olan ilk karşılaşmasına 30 Mart’ta başlamıştı. Parker Solar Probe’un güneşle karşılaşma evresi 0,25 AU (astronomik birim) yani 37.417.248 km içerisinde gerçekleşti.
Bunlar da ilginizi çekebilir:

Parker keşif uydusu Güneş’e en yakın ikinci geçişini de başarıyla gerçekleştirdi

Parker keşif uydusu Güneş’e en yakın insan yapımı nesne oldu

Editör / Yazar: İsa EKİCİ
Kaynak: www.space.com/parker-solar-probe-wind-sun-photo-first-year.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

karanlık madde

Güneşten Bize Her Gün Karanlık Yarı Manyetik Akış Oluyor!

Samanyolu Merkezindeki Karadelikte Tuhaf Bir Şeyler Oluyor