Partnerinizin Olması Sizi Daha Çekici Kılar Mı?

İlişki arayışı içinde bir erkekseniz işte size bir ipucu: Kendinize kadın bir eküri bulun. Çekici, güzel bir kadınla arkadaş olmanız başkalarını etkileyerek bir randevu kapmanızı sağlayabilir. 

İkinci bir sebepse zihnimizin derinliklerinde yatıyor olabilir. Evrimsel olarak dişiler partner seçimlerini diğer dişileri kopyalayarak yapar. Bu onlara eş seçiminde zamandan tasarruf sağlar. Bu sebeple bir partneriniz varsa diğer kadınlara daha çekici geliyor olabilirsiniz.

Partnerinizin Olması Sizi Daha Çekici Kılar Mı?
Bilimsel araştırmalara göre kuşlardan balıklara dek çoğu hayvan bu taktiği uygular ancak insanlar bunu daha iç güdüsel olarak yapar.

Eş seçimini diğer dişileri taklit ederek yapmak özellikle hamilelik dönemi gibi uzun süreçli üremelerde ya da yumurtlamada daha fazla kar sağlar. Yavruyu geleceğe hazırlayan taraf genellikle anne olduğu için partner seçimini yapan tarafta dişidir. 

Gupi Balıkları 

Dişiler partner seçimini parlak kürkler gibi fiziksel ya da çiftleşme dansları gibi davranışsal özelliklere bakarak yapabilir. Ya da kısa yolu seçerek daha önce diğer dişiler tarafından seçilip iyi genleri onaylanmış erkekleri seçebilir. 

Şimdiye dek bilim insanları bu durumu gözlemleyip anektodlar yayınladılar. Bu konuyla ilgili ilk sistematik araştırma 1990’da gupi balıkları üzerinde yapıldı. 

Gupi balıkları su dolu bir tankın içine konulduğunda seçimi renk, büyüklük gibi fiziksel özelliklerine göre yapıyorlardı. Ancak bu durum bilim insanları tankların içine balıkların diğer balıkların çiftleşmelerini izlemesini sağlayan bir molekül ekleyene dek.

Bunun ardından seçim yapacak olan dişi balıklar daha parlak olan erkek balıklar var olsa dahi daha önce başka dişiler tarafından seçilmiş olan erkek balıkları seçti. Eğer erkek balık birden fazla balıkla çiftleştiyse daha sonra seçilme ihtimali de artıyordur. 

Aynı durum, bıldırcınlarda, papaz balıklarında ve farelerde de gözlenildi 

Peki ya insanlar? 

Partnerinizin Olması Sizi Daha Çekici Kılar Mı?

İnsanoğlu, gupi balıklarından daha çok gelişmiş olsa da erkeklerin çocuk yetiştirme açısından nasıl evrildiği belirsiz.

Üstelik üreme açısından tek yaptıkları sperm vermek ki baba dışarıdan iyi görünse de verdiği genler kötü ya da belirsiz olabilir. Bu yüzden bu kural kadınlar için de doğru olabilir ancak bunu kanıtlayan bir kanıt yok. 

Erkeklerin Çekicilik Durumu 

İnsanlarda eş seçimi kopyalamasına dair deneyler genellikle şu şekilde ilerler: Deneklere bir erkeğin yalnız veya partneriyle birlikte fotoğrafı gösterilir ve çekiciliklerine göre puanlanması istenir.

Özellikle erkeğin partneri güzel bir kadınsa bu o erkeğin diğer kadınlara daha çekici gelmesine sebep olduğu açığa çıktı. 2018’de yapılan 18 araştırmanın 16’sı bu durumu doğruladı. Ayrıca katılımcıların erkeklerin çekiciliğine verdikleri puan partnerlerinin çekiciliklerine göre de artıyordu. 

İlgili: Hangi Erkek Vücut Şeklinin Kadınlar Tarafından Daha Çekici Olduğu Test Edildi

Eş Seçiminde Kopyalama Neden Yapılır? 

Bu durum beraberinde şu soruyu getirdi: Yanında bir partner oluşu bir erkeği neden daha çekici yapabilir? 

Bunun sebebi bilinçsizce şunu düşünmeniz olabilir: Bu adam yakışıklı olmasa da bu kadar güzel bir kadın onunla birlikteyse iyi bir özelliği vardır. Bu özellik kişilik, başarı gibi özellikler olabilir. 

Bu durumu direkt olarak test etmek için 2016 yılında bir evrimsel psikoloji çalışması yapıldı. Bir çiftin resmi kadınlara gösterildi ve katılımcılara her defasında farklı bir şekilde tanıtıldı: sevgili, evlat edinilmiş ikizler, eski sevgililer, kuzenler…

Katılımcılardan çekicilik dışında, zeka, sadakat, güvenilirlik, cömertlik gibi özelliklerin de puanlanması istenildi ve her kategoride en yüksek ortalamaya sahip olan erkek sevgilisi olarak tanıtılandı. 

Lideri İzlemek 

Bu çalışmalar kopyalama taktiğini direkt olarak gösteriyor olsa da bunun başka bir sebebi de türümüzün diğer türleri izleyerek öğreniyor olması olabilir.

En yakın akrabamız olan şempanzelere kıyasla sorunları çevremizdekileri izleyerek çözme oranımız çok daha yüksek.  Antropolojik araştırmalara göre bu davranış bizi ani oluşan belirsiz sonuçlu olaylardan korur. 

Örneğin 2018’de yapılan bir çalışmada 49 kadına bir erkek yüzü, erkek eli ve soyut bir resim gösterildi ve puanlaması istenildi.

Ardından katılımcılara ortalama rakamlar gösterildi ve yeniden puanlama yapmaları istenildi. Bunun ardından yüze verilen puan 13, ele verilen puan 13 ve resme verilen puan 14 arttı. 

Peki insanlar özgür ruhlu aşıklar mı yoksa taklitçiler mi? 

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

    Bilim İnsanları Yeni Bir Teknoloji Kullanarak Glütensiz Ekmek Pişirdi

    Sizce de evren hakkında biraz yanılıyor olabilir miyiz?