Pasifik Okyanusu’nda Atlantis’e giden yol Keşfedildi!

Hawaii adalarının hemen kuzeyindeki derin deniz sırtına yapılan bir keşif, sarı tuğlalı bir yola benzeyen taşlarla döşenmiş antik kurumuş bir göl yatağını açığa çıkarttı.

Bu esrarengiz sahne, halihazırda Papahānaumokuākea Ulusal Deniz Anıtı (PMNM) içindeki Liliʻuokalani sırtını araştıran Nautilus keşif gemisi tarafından tesadüfen keşfedildi.

PMNM, Dünya’ki en büyük deniz koruma alanlarından biridir, Amerika’daki bütün milli parkların birleşiminden daha geniştir ve şuana kadar deniz tabanının sadece yüzde 3’ünü inceleyebildik.

Bilim İnsanları Pasifik Okyanusu’nun Daha Önce Hiç Görülmemiş Bir Noktasında “Sarı Tuğlalı Bir Yol” Keşfettiler
Derin deniz araştırmacıları, okyanusun dibinde sarı bir tuğla yol keşfettiler. (NOAA aracılığıyla Ocean Exploration Trust)

Ocean Exploration Trust’taki araştırmacılar, deniz altında 3000 metreden daha fazlaya uzanan bu ıssız yerin sınırlarını zorluyor ve en iyi kısmı bu keşfi herkes izleyebiliyor.

Araştırmacılar, her gün tüm gün kesintisiz olarak canlı görüntüler sağlıyor. YouTube’da yakın zamanda yayınlanan ve popüler olan bir video, derin deniz aracını kullanan araştırmacıların Oz’a giden yolu tesadüfen buluşları anını yakaladığını gösteriyor.

Radyodaki bir araştırmacının “Atlantis’e giden yol” diye haykırdığı duyuluyor. Başka bir ses “Sarı tuğla bir yol mu?” diye karşılık veriyor. Takımdan başka biri “Bu garip.” Diye ekliyor. “Dalga mı geçiyorsun? Bu çılgınlık.”

Okyanusun yaklaşık 2000 metre altında bulunmasına rağmen, Nootka deniz dağının zirvesinde keşfedilen deniz yatağı şaşırtıcı derecede kuru taş dolguları görünüyor.

Radyoda ekip, zeminin neredeyse soyulabilecek “pişmiş kabuk” gibi göründüğünü not ediyor.

Çok küçük bir kısımda, volkanik kayalar dikkat çekici şekilde tuğlaya benzeyecek şekilde kırılmıştır. Yukarıdaki YouTube videosunun altındaki yazıda “90 derecelik benzersiz kırıklar, büyük olasılıkla bu fırınlanmış kenarda birden fazla püskürmeden kaynaklanan ısıtma ve soğutma kuvvetiyle ilgilidir” diyor.

İlk bakışta, bu etki en basitinden harika yeni dünyaya giden bir yol ile karıştırılabilir ve bu tamamen yanlış değil.

E/V Nautilus bizi gezegenimizin daha önce hiç görmediğimiz kısımlarına doğru bir yolculuğa çıkarıyor. Tuğla yolunu takip etmek, doğru yöne gittiğimizin ve yakında Dünya’nın gizli jeolojisi hakkında çok daha fazlasını öğrenebileceğimizin bir işaretidir.

2022 E/V Nautilus seferi hakkında daha fazla bilgiyi bu linkten okuyabilirsiniz.

Rozaçiy Çiçek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bilim İnsanları, Neden Uzayda Yapay Organ Üretmeye Çalışıyor?

Geçen Hafta İngiltere'de İlk Vakayla Bağlantısı Olmayan İki Yeni Monkeypox Vakası

İngiltere’de İki Yeni Maymun Çiçeği Virüsü (Monkeypox) Vakası Görüldü