Patronumdan Nefret Ediyorum – (Bu durum nasıl düzeltilebilir?) 7 Adım.

Patronumdan Nefret Ediyorum – Bu durum nasıl düzeltilebilir? Patronunuzla durumunuzu düzeltmeniz için 7 adımı sizler için derledik. Keyifli okumalar dileriz.

Sevgili Justin;

Dürüst olmak gerekirse durumumla alakalı ne yapacağımı bilmiyorum. Patronumdan nefret ediyorum. Bu kelimelerin güçlü ve iddia olduğunu bilsem de, hissettiklerim tamamen gerçek. Patronunuzun sizi sürekli kontrol altında tutmak istediğini ve fırsat bulduğu her an sizi işinizde baltaladığını düşündüğünüz oldu mu?

Daha kötüsü sosyal medya hesaplarınızda şirketin kampanyalarını paylaşmanız için baskı yaptı mı peki? Açıkça söylemeliyim ki, patronum bunların hepsini yapıyordu. Bu durum benim için oldukça kötüydü çünkü yaptığım işi çok seviyorum. Çalıştığım iş yeri dünyaya iyi ürünler satıyor, iş arkadaşlarım aynı zamanda dışarı da görüştüğüm gerçek dostlar.

Benim tek problemim PATRONUM!

Patronumdan Nefret Ediyorum – (Bu durum nasıl düzeltilebilir?) 7 Adım.

3 ay önce şirkete katıldı ve gelecek yıl hedefleri arasında satışları %50 arttırmak gibi ciddi bir rakama ulaşmak zorunda. Bu hedeflere ulaşmanın zor ve zahmetli olduğunu bildiğimden yaşadığı stresi görebiliyorum. Gerçekten onun adına empati yapıyorum. Onun nereden geldiğini anlamaya çalışıyorum. Patronum nasıl çalışmamı istiyorsa, o şekilde çok ve özverili çalışmaya dikkat ediyorum.

Fakat gösterdiğim her efordan sonra patronumun bana karşı tavırları asla değişmiyor. Bağırıyor, yaptığım işi beğenmiyor, arkadaşlarımın önünde küçük düşürüyor. Başka bir durum ise, çalıştığım iş ortaklarından bazılarına buradan söyleyemeyeceğim kadar dikte ve rahatsız edici üslupta mail atmaya zorlamasıydı. Her ne kadar bunu yapmak istemesem de, mecbur yapmak zorunda kaldım. İş ortaklarımızın gözünde itibar kaybına uğradım.

Patronumla ne yapacağımı gerçekten bilmiyorum. Patronumdan nefret ediyorum. Her geçen gün büyüyen nefretimle ne yapacağımı bilmiyorum. Lütfen benimle tavsiyelerinizi paylaşın.

Saygılarımla
Adsız İşçi


Patronundan nefret etmen ve içinde bulunduğun durum gerçekten çok kötü. Patronunun tavrı doğru değil. Bağırmak, zorla seni bir durumun içinde kalmaya bırakmak hoş bir davranış değil. Patronunun yaptığı sahip olduğu gücü kötü yönde kullanmaya çalışmasıdır. Bu doğru değil.

İçinde bulunduğun durum için iki seçeneğin var. Ya kurban olacaksın ve içinde bulunduğun içsel zorlukları göstererek şikâyet edeceksin. Ya da sorumluluk alarak nefret ettiğin patronuna cevap vereceksin.

İş yerinde bulunduğun durumu daha da iyileştirecek 7 adımlık bir yol göstereceğim. Son birkaç tanesi zorlu olsa da öncelikle başta uyguladıklarınızda başarısız olursanız bu adımlara sırayla geçmelisiniz.

Hadi Başlayalım

Kötü durumunuzdan fırsatlar bulun

İlk olarak sizin için gerçekten iyi hissettiğimi söylemek istiyorum. Kötü bir patrona sahip olmak yaptığımız ilk birkaç işte başımıza gelecek doğal şeylerdir. Fakat bu durumu hemen kötüleştirmeyin.

Kötü patron sizi tek başınıza mücadele etmenizi ve yalnızken ayakta nasıl kalabileceğinizi öğretir. Etrafınızda kötü insanlar varken kendinizi nasıl korumanız gerektiğini kötü patrona sahip olarak öğrenme şansını yakalamış olursunuz.

Biraz Empati Gösterin

Bu adım ne kadar çok kolay görünse de aslında sıklıkla insanların yapmakta zorlandıkları adımdır.
Her patronun kötü olmadığını hatırlayın. İşlerini yaparlarken izledikleri zorlu yolda insanlarda kötü etki bırakmış olabilirler.

Kendinize gerçekten patronunuzun baskısı altında olup olmadığınızı sorun. Kişisel olarak sizi tehdit ediyorsa, bu gerçekten çok iyi bir durum değil. Burada yapacağınız tek şey, patronunuza karşı tavrınızı değiştirmeden yapmaya devam ettiğiniz işi en iyi şekilde yapın.

İş Arkadaşlarınızın Desteğini Alın

İş yerinde bulunduğunuz durum konusunu biraz empati yapmaya başladıktan sonra değiştiğini gördünüz mü?

Muhtemelen görmemişsinizdir.

Bir sonraki adım da izleyeceğiniz 2 adım var.

Birincisi, patronunuzla yaşadığınız kötü tecrübeyi diğer çalışma arkadaşlarınızla paylaşınız. Bu durum size iki sonuç doğuracaktır. İlki sizinle aynı tecrübeyi yaşayanların olduğunu görerek onların tecrübelerinden yararlanacaksınız. İkinci olarak sizi destekleyecek bir grup insan bularak bu zorlu süreçte destek göreceksiniz.

Sonuç olarak size söylemem gereken en önemli nokta ise, patronunuzun tavırlarına odaklanmayın. Kendini tavırlarınıza ve işinize odaklanarak kendinizi geliştirmeye çalışınız. İşte o zaman her şey değişecektir.

Patronunuzla Diplomasiyi Kullanarak Yüzleşin

Eğer şanslıysanız uyguladığınız ilk üç yöntemle iş yerinizdeki durumunuzu daha iyi hale getirebildiniz demektir.

Bu zamana kadar empati yapmaya çalıştınız, değiştirebileceğiniz yeteneklerinizi ve değerlerinizi sergilediniz fakat hala bir şeyleri değiştiremediyseniz; size söyleyeceğim tek söz patronunuzla yüzleşin, ama oldu bittiye getirerek değil. Diplomatik ve profesyonel bir şekilde iletişime geçin.

Patronunuzla Olan İletişiminizi Minimize Edin ve Çıkış Planı Yapın

Patronunuzla yüzleştiniz, onun adına empati yaparak davrandınız ve ona davranışlarını değiştirmesi için bir şans verdiniz.

Peki sonuç?

Davranışlarını değiştirdiyseniz kendinizi tebrik ediniz.

Ya hiçbir şey değişmediyse;

O zaman yapmanız gereken patronunuzla iletişiminizi minimum seviye de tutarak çıkış planı aramanız olacaktır. Kötü bir patrona sahip olmak sizin suçunuz değil, kötü bir patronla kalmak tamamen sizin suçunuzdur.

CV ‘inizi hazırlamaya başlayın. Çalıştığınız sektördeki işe alım uzmanlarıyla görüşerek, kendi kaderinizi elinize almanızın zamanı geldi. Aksiyon alın ve mutluluğa ulaşmaya çalışın. Birkaç ay gibi kısa bir süre sonra mutluluğu yakaladığınızı göreceksiniz.

İsyanı Organize Et

Eğlencenin başladığı noktaya geldik.

Empati yeteneğinizi kullanarak bir isyan organize etmeye başlayın. Patronunuzun kötü davranışlarını belgeleyin. İnsan kaynaklarına şikâyet etmek bir yöntem olsa da, bunu pek önemsemiyorum. İnsan kaynaklarının yapacakları aksiyonlar çok etkili olmayacaktır. Patronunuzun müdürüyle konuşmak ya da şikâyette bulunmak, şirketteki organizasyonu değiştirmeye yetecek kadar etkili olabilir.

Devam Edin

Bu adımları tamamlamak oldukça büyük bir yolculuktu. Tüm bu adımları geçerek kendi mükemmel çalışma alanınızı değiştirmeye çalıştınız. Bu süreçlerin tamamını deneyerek geldiniz son noktadaysanız sizi ayakta alkışlamak istiyoruz. İnanılmaz bir cesaretiniz ve iradenizi bu adımları tamamladığınızda bizde sizlerde görmeye başladık.

İsyanınız işe yaramadı mı?

Bence başarısız bir isyan bile başarılı sonuçları ortaya çıkarabilir.

Farkında olmayabilirsiniz fakat şuan daha güçlü birisiniz.

İş yerinizdeki durumunuzu hala değiştiremediyseniz ve mutlu değilseniz yolunuza devam edin.
Dışarıda binlerce hak ettiğiniz patronlar duruyor. Dışarı çıkın ve onları bulun.
Kısacası hayatınıza devam edin. Hiç bir şeyi ertelemeyin.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Çeviri: UĞUR KÖŞE

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Mutluluk Hormonunun, Aşırı Yeme ve Obezite ile Bağlantısı Bulundu.

Evrenin Gizemleri – Karanlık Madde – Hubble Bilinen En Küçük Karanlık Madde Kümelerini Tespit Etti