in ,

Penisilin Nedir? Mucidi, İcadı, Yararları ve Direnci Hakkında Bilgiler

Penisilin Nedir

Penisilin, bakteriyel enfeksiyonları tedavi etmek için yaygın olarak kullanılan, bir grup antibiyotik üyesidir. Antibiyotik keşfedilmeden önce, zatürree, tüberküloz, bel soğukluğu veya romatizma ateşi gibi bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlar için etkili bir tedavi yoktu. Ancak ilacın 1920 ‘lerin sonlarında kazara keşfi sonucu, yeni bir ilaç çağı ortaya çıktı. Penisilin, hayatları kurtarabilecek ve çeşitli bulaşıcı hastalıkları etkili şekilde tedavi edebilecek bir “mucize ilaç” olarak karşılandı. Günümüzde, çok çeşitli hastalıkları tedavi etmek için kullanılan birçok doğal ve sentetik türü vardır. Bununla birlikte, bazı bakteri türleri penisilinlere ve diğer antibiyotiklere karşı dirençli hale gelmiştir, bu enfeksiyonları tedavi etmeyi zorlaştırır ve bazen de imkansız hale getirir.

Penisilin İcadı

Penisilin: Nedir, mucidi, İcadı

Londra ‘da bir bakteriyoloji profesörü olan Alexander Fleming, 1928’de penisilini keşfetmesi ile itibar kazandı. Tatilden döndükten sonra dağınık laboratuarını temizlemeye başladığında, Staphylococcus bakteri içeren bazı petri kaplarının, bir kalıp olan Penicillium notatum küfü ile kirlendiğini fark etti. Bu küf, bakterilerin normal büyümesini engelliyordu. Fleming, aktif maddesi “penisilin” olarak adlandırılan kalıptan bir ekstrakt aldı ve ekstrenin birçok zararlı bakteri tipini öldürdüğünü belirledi.

Fleming keşfi üzerine bir yazısında, “28 Eylül 1928’de şafaktan hemen sonra uyandığımda, dünyanın ilk antibiyotik veya bakteri öldürücüsünü keşfederek tüm ilaçlarda devrim yapmayı planlamamıştım. Ama sanırım aynen öyle yaptım” diye belirtti. Fleming ‘in laboratuvarı, keşfini kullanılabilir bir ilaç haline getirmek için gereken kaynaklara sahip değildi. On yıldan fazla bir süredir, diğer bilim insanları penisilinleri düzenlemeye çalıştılar ancak başarısız oldular.

Bir insanla ilk deneme yapmadan önce penisilini saflaştırıp hayvanlar üzerindeki etkinliğini test ettiler.

Penisilin Nedir

Daha sonra, 1939’da Oxford Üniversitesi ‘nde patoloji profesörü olan Howard Florey, İngiliz Deneysel Patoloji Dergisi’nde Fleming ‘in makalesini okudu. Florey ve meslektaşları, bir insanla ilk deneme yapmadan önce penisilini saflaştırıp hayvanlar üzerindeki etkinliğini test ettiler. 12 Şubat 1941’de Albert Alexander, American Chemical Society ‘ye (ACS) göre ilk penisilin dozunu aldı. Birkaç gün içinde tedavi, İskender’in hayatını tehdit edici bir enfeksiyondan kurtarıp iyileştirmeye başladı.

Lakin Alexander, tamamen iyileşmeden önce uyuşturucudan kaçtı ve öldü. Bir yıl sonra, başka hastayı başarılı bir şekilde tedavi etmek için yeterli penisilin üretildi. Connecticut  ’taki New Haven Hastanesinde hasta olan Anne Miller, düşük yaptı ve kan zehirlenmesine yol açan bir enfeksiyon geliştirdi. Bu penisilinin uygulanması sonucu, Miller’in enfeksiyonu temizlendi.

penisilin fotoğraftaki Alexander Fleming

II. Dünya Savaşı sırasında penisilin toplu üretildi. Yaralı ve hasta askerlerde enfeksiyonları tedavi etmek için kullanıldı. Tarihsel olarak enfeksiyonlar savaşta, savaş yaralanmalarından daha fazla asker öldürdü. Bu keşif, askerlerdeki bakteriyel pnömoniden ölüm oranını yüzde 18 ‘den yüzde 1’e düşürdü. 1945 yılında Fleming, Florey ve Florey ‘in meslektaşı Ernst Chain, penisilin keşfettikleri için Nobel fizyoloji ve tıp dalında ödül aldı.

Penisilin Nasıl Çalışır?

Penisilin, bakterilerin neden olduğu enfeksiyonu olan hastalara verilir. Ulusal Tıp Kütüphanesine göre, penisilin ile tedavi edilebilecek bazı bakteriyel enfeksiyon türleri arasında zatürree, strep boğaz, menenjit, sifiliz ve bel soğukluğu bulunur. Diş enfeksiyonlarını önlemek için de kullanılabilir. Bir antibiyotik olarak penisilin bakterileri öldürür, onların çoğalmasını önler. Bu ilaç, bakteri hücre duvarlarını oluşturan enzimlere, saldırarak çalışır.

penisilinin antibiyotik Alexander Fleming

Penisilin, bakteri duvarının insan vücudunda hayatta kalabilmesi için gereken gücü sağlayan hücre duvarı olan bir molekül olan peptidoglikanı sentezlemesini, önler. İlaç, hücre duvarını büyük ölçüde zayıflatır ve bu şekilde bakterilerin ölmesine neden olarak, bir kişinin bakteriyel enfeksiyondan iyileşmesini sağlar. Çeşitli enfeksiyonlar için farklı penisilin türleri kullanılır. Bazı penisilin tipleri amoksisilin, ampisilin, Augmentin, penisilinG ve penisilinV ‘dir.

Yan Etkileri

Penisilin birçok canı kurtarmış olsa da, herkes için her zaman yardımcı olmuyor. Örneğin, bazı kişilerde döküntü, kurdeşen, kaşıntı, cilt şişmesi, anafilaksi (hayatı tehdit edici alerjik reaksiyon) ve diğer semptomlara neden olabilecek penisilin alerjileri oluşturuyor.

Alerjilerin ötesinde, penisilin zamanla daha az etkili olmakta, çünkü bakteriler onları öldürmek için tasarlanan antibiyotiklere dirençli hale gelmektedir. Her yıl, Amerika Birleşik Devletleri ‘nde en az 2 milyon kişi, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) göre antibiyotiklere dirençli bakteriyel bir enfeksiyon geliştiriyor ve sonuç olarak en az 23.000 kişi ölüyor.

Antibiyotiklerin Aşırı Kullanımı ve Yanlış Kullanılması

Mayo Clinic ‘e göre antibiyotiklerin aşırı kullanımı ve yanlış kullanılması, antibiyotik direnci nin gelişmesine katkıda bulunuyor. Ne zaman bir insan antibiyotik alırsa, çoğu bakteri öldürülür, ancak birkaç ilaca dirençli bakteri ise büyümeye ve çoğalmaya bırakılır. Bu, düzenli antibiyotik kullanımının vücuttaki ilaca dirençli bakteri sayısını artırabileceği anlamına gelir. Bu nedenle, antibiyotikler yalnızca bakteriyel enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılmalı ve CDC ‘ye göre soğuk algınlığı, grip, çoğu boğaz ağrısı, bronşit ve birçok sinüs ve kulak enfeksiyonu türü gibi viral enfeksiyonlar için reçete edilmemelidir.

penisilin mucize ilaç

New York ‘taki Stony Brook Çocuk Hastanesi Çocuk Antimikrobiyal Yönetimi ‘nde tıbbi direktör Dr. Saul R. Hymes ‘ a göre; virüslerin neden olduğu birçok boğaz ağrısı ve üst solunum yolu enfeksiyonları sıklıkla antibiyotiklerle tedavi edilir, çünkü algılanan hızlı bir düzeltme vardır.

Hymes, aynı zamanda Live Science ‘a “Genel olarak, ABD ‘de uygunsuz antibiyotik reçetelemede büyük bir sorun var” dedi. 2016 yılında yapılan bir araştırmada; kulak enfeksiyonları, boğaz ağrısı ve diğer üst solunum yolu enfeksiyonları gibi genel durumlar için tüm antibiyotik reçetelerinin yüzde 30 ila yüzde 50’ sinin uygunsuz ve gereksiz olduğu görülmüştür.

Ayrıca Bu makaleleri de okuyabilirsiniz:

Şeker hastalığı belirtisi ve Şeker Hastalığı Türleri Hakkında Genel Bilgiler

Diyabet listesi, Diyabet İçin Uygun ve Uygun Olmayan Yiyecekler

Tripofobi Nedir? Tripofobi’nin Nedenleri ve Belirtileri

D vitamini eksikliği Nedir? D vitamini eksikliği belirtileri ve sebebi

Editör / Yazar: Neslihan ÇAKMAK

Kaynak: https://www.livescience.com/65598-penicillin.html

Neslihan ÇAKMAK

Yazar Neslihan ÇAKMAK

Kayseri’ de doğdum ve hayatımı şuan kayseride devam ediyorum.
Erciyes Üniversitesi Fizik bölümü mezunuyum. Bilime ve teknolojiye her zaman çok meraklıyımdır. İnsanların geleceğinin bilim ve teknoloji ile en iyi yerlere ulaşacağına gönlümce inanıyorum. Yaşama dair herşeyin insanlar için çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bizleri hep evrenin sırlarını çözecek insanlar olarak görüyorum. Robot teknolojisi ve yapay zeka ilgimi çektiği için; Mekantronik mühendisliği okumak için adımlar atmaya başladım. Hepimize kaybedecek zamanımızın olmadığını söylüyorum.

Yorumlar

Leave a Reply

3 Pings & Trackbacks

  1. Pingback:

  2. Pingback:

  3. Pingback:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...…

0

Yorumlar

0 yorumlar

Yapay zeka insanların sesini dinledi sonra yüzlerini oluşturdu

Gombe Şempanze Savaşları 1974-1978