Peynirin Tarihi 7200 Yıl Öncesine Dayanıyor !

Hırvatistan’da 7 Bin 200 Yıllık Peynir Bulundu. Bu buluntu Mısır’da bulunan peynirden çok daha öncesine aitti. Hırvatistan’da yapılan arkeolojik çalışmalar, peynirin tarihine yeni bir ışık tutuyor. Şimdiye kadar bilinen en eski peynir.

Yaklaşık 3 hafta önce Mısır’ın başkenti Kahire’nin güneyindeki Giza vilayetinde 3 bin 200 yıllık bir lahdin içinde dünyanın en eski peyniri bulunmuştu. Hrıvatistan’ın Pokrovnik ve Danilo Bitinj köylerinde yapılan son çalışma, Mısır’da bulunan peyniri geride bıraktı.

Köylerde yapılan çalışmalarda tencerelerin içinde yağ asitleri bulundu. Asitleri laboratuvar ortamında inceleyen araştırmacılar, peynir kalıntılarına rastladı. Kalıntıların, yaklaşık 7200 yıl öncesine ait olduğu düşünülüyor.


Mısır’da bulunan peynir

Peynirin modern toplumda önemli bir rol oynadığı inkar edilemez bir gerçek. Ancak 7200 yıl önce, şimdiki Hırvatistan’ın kıyısında peynir hayat kurtarıyordu. Bilim insanları, Akdeniz’in en eski peynirinin keşfedilen izleri hakkında Plos One makalesinde yazdığı gibi, fermente süt ürünleri sadece kokteyl partilerinde servis edilecek bir atıştırmalık değildi. Peynir ve süt hayatta kalmaya yardımcı oldu.

Penn State antropoloji doçenti Sarah B. McClure, bir zamanlar peynir yapımında kullanıldığını gösteren antik kaplar üzerinde yaptıkları analizlerin sonuçlarını ortaya koyuyor. Bölgedeki önceki çanak çömlek çalışmaları, orada yaşayan insanların en az 7.700 yıldır süt depoladığını göstermişti, ancak yeni çalışma, bu Neolitik insanların sütü beklenenden daha erken peynire döndürmeyi öğrendiğini gösteriyor.

Peynirin Tarihi 7200 Yıl Öncesine Dayanıyor !
Hırvatistan’ın Dalmaçya kıyılarında bulunan neolitik rhyton kaplar (Riton boynuz, hayvan başı ya da gövdesi biçiminde yapılmış antik kaplara verilen genel isim.) peynir yapımında kullanılmış. Sibelisk Müzesi

Arkeolojik veriler, insanların yaklaşık 8.000 yıldır bölgede ekin ve hayvan yetiştirdiğini gösteriyor.

Peynir yapımı, insan kültürünün ilerlemesinde önemli bir adımı temsil eder. Avrupa’nın ilk çiftçileri arasında süt ve peynir üretiminin bebek ölümlerini azalttığını ve çiftçi topluluklarını kuzey enlemlerine doğru genişlemeye iten demografik değişimleri teşvik etmeye yardımcı olduğunu düşünüyoruz.

Peynir dışında et, süt ve balık kalıntılarına da rastlandı. Tarih araştırmacıları, peynir üretiminin 5000 yıl önce başladığını düşünüyordu ancak Hırvatistan’da yapılan çalışma, üretimin 7200 yıl önce başladığını gösteriyor. Muhtemelen peynir, süt ve yoğurt ürünleri bu bölgeden Avrupa’ya yayıldı.


Peynirin dünyaya yayılış haritası

Araştırmacılar; protein bakımından zengin ve iyi bir kalori kaynağı olan peynir ve sütün eskiden çok daha fazla kullanıldığı bu sebeple yaşam sürelerinin daha uzun olduğunu düşünüyor.

Bulgular Plos One dergisinde yayınlandı.

Kaynak: https://www.scientias.nl/7200-jaar-oude-kaas-ontdekt-in-kroatie/

Editör / Yazar: Kuzey KILIÇ

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kendi Üzerlerinde Deney Yapan 8 Bilim İnsanı

Kendi Üzerlerinde Deney Yapan 8 Bilim İnsanı

Büyük Bir Kahvaltı Yapmak Kilo Kaybına Yardımcı Olur Mu?

Büyük Bir Kahvaltı Yapmak Kilo Kaybına Yardımcı Olur Mu?