Atık sorunumuzu çözebilecek, plastik yiyen balmumu kurtçukları ile tanışın

20. yüzyılın ortalarından bu yana plastik üretimi hızla yükseldi. Bu sebeple ortaya çıkan çevre kirliliği küresel bir sorun oluşturdu. Plastiklerin yerine zamanla daha çevre canlısı seçenekler bulmaya başladık fakat halihazırda dışarıda bulunan plastikler ne olacak? Belki Toprak ana bu konuda bize yardımcı olur.

Balmumu kurtçukları ile tanışın: normalde zararlı böcekler olarak görülen bu canlıların balmumu sevgisinin şaşırtıcı bir yarar olabilir.

Fotoğraf: Balmumu güvesi © Daniel Bright

Petek güveleri yumurtalarını kovanlardaki balmumlarına seriyor. Tırtıllar kozalarından sıyrıldığı sırada petekte tünel açıyor ve dışarı çıkmak için peteği katur kutur yiyorlar.

Balmumundaki balmumu güvesi yumurtaları © Daniel Bright

Alışveriş çantası yapmak amacıyla kullanılan LDPE adlı bir plastiğin ve balmumlarının karbon ve hidrokarbon zincirleri neredeyse tıpatıp aynı. Şansa bakınız ki balmumu tırtılların doğal besini.

Plastik yiyebilen tırtıllar ve, balmumu kurtçukları ile tanışın

Tırtılların midesi plastikleri normal bir yemekmiş gibi parçalara ayırabilir, işleyebilir, metabolik bir ikinci ürün olarak toprakta çözülebilen glikolü üretebilir. Bir çalışmada bu glikol boşaltımının antibiyotik tedavi vasıtasıyla azaltılabileceği tespit edildi.

Bu kurtçukların plastiklerdeki biyolojik parçalanmanın nasıl gerçekleştiğini anlamada önemli bir araç olabileceği düşünülüyor. Ayrıca, kurtçuklar çöp sahalarındaki plastik seviyesini düşürmede bile yardımcı olabilirler.

Yasin Osman Kara

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Aslında Saatin Kaç Olduğunu Bilen Var Mı?

    Gözlerimizin bize bir sürprizi var!. Gözler beyne beklenmedik sinyaller yolluyor