Pompeii'de taşlaşmış at kalıntıları bulundu

Eski Pompeii şehrinin kalıntıları, 270 yıl önce ilk kez keşfedildiğinden beri, arkeologlar Vezüv Yanardağı’nın volkanik bir patlama sonucu yok oluş tarihini anlamaya yardım eden inanılmaz keşifler yapmaya devam ediyor. İtalya’da antik Pompeii kentindeki kazılarda, MS 79 yılında Vezüv Yanardağı’nın patlaması sonucunda ölen, üzerinde koşum takımları olan taşlaşmış bir at ve eyer bulundu. ‘Villa dei Misteri’ (Gizemler Villası) adı verilen malikanenin ahır bölümünde bulunan atın yüksek rütbeli bir subaya ya da bir generale ait olduğu tahmin ediliyor.

Pompeii Arkeolojik Parkı Müdürü Prof. Massimo Osanna, İtalyan haber ajansı Ansa’ya bölgede iki ya da üç ata ait kemiklerin de bulunduğunu açıkladı. Osanna, atların volkanik küller ve ya da buhardan boğularak öldüklerini, çalışmaların tamamlanmasından sonra villayı halkın ziyaretine açmayı umduklarını söyledi.

Antik Roma kenti Pompeii, 24 Ağustos 79’da Vezüv Yanardağı’nın iki gün süren faaliyeti sonucu volkanik küllere gömülmüştü. Yaklaşık 1700 yıl boyunca kayıp durumda olan kent, 1748 yılında tesadüfen yeniden keşfedildi. 1900’lerin başıda kazı çalışmaları yapılan bu bölge, yeniden toprak altında kalmıştı. UNESCO’nun Dünya Miras Listesi’nde bulunan kent, her yıl yaklaşık 2,5 milyon turist çekiyor.
Editör / Yazar: Ezgi SEMİRLİ
Kaynak: https://www.theguardian.com/science/2018/dec/23/archaeologists-find-remains-of-horses-in-ancient-pompeii-stable , https://www.foxnews.com/science/petrified-horse-remains-found-in-stable-near-pompeii

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2018’de İnsanlar Hakkında Öğrenilen 10 Şey

2019 yılına damga vuracak 19 teknoloji