Poponuzda, “İkinci Bir Beyin” Olabilir

Bu kelimeleri okuyabiliyorsunuz çünkü kafanızda bir beyin var. Peki kıçınızda da bir beyin olduğunu biliyor muydunuz?

Tamam, gerçek bir beyin değil ama milyonlarca nöronun kendi kendini idare eden bir matrisi, bir şekilde, merkezi sinir sisteminizden herhangi bir yardım almadan bağırsak kas hareketlerini kontrol edebilir.

Ve bu nöronlar aslında sizin kıçınızda değil, ince bağırsağı rektuma bağlayan ve sindirim sisteminin son safhası boyunca yediğiniz yiyeceğin kalıntılarına yol gösteren tüp benzeri organ olan kolonunuzda ya da kalın bağırsaklarınızda yaşarlar.

Bilim insanları bu zeki bağırsağın yerini ”bağırsak sinir sistemi” olarak adlandırırlar ve beyin ya da omurgadan gelen talimatlar olmadan işlev görebildikleri için, bazı bilim insanları bunu “ikinci beyin” olarak da adlandırırlar. Kendi kendini idare eden bu beyin ne kadar zeki? Bilim insanları bunu henüz tam olarak bilmiyorlar. Ancak, Jenirosci dergisinde 29 Mayıs ‘ta yayımlanan farelerde yapılan yeni bir araştırmaya göre, bu sorunun cevabı , bağırsağın oldukça akıllı olabileceği yönünde.

Nöronal ateşlemenin yeni bir modeli

Yüksek hassasiyetli nöronal görüntüleme tekniklerini bir arada kullanarak, sözde ikinci beyni gözlemleyen Avustralyalı araştırmacı ekip “Enterik sinir sistemi (ENS) , bağırsak davranışının organizasyonu için gerekli olan milyonlarca nöronu içeriyor” şeklinde yazdı.
Araştırmacılar, izole fare kolonlarını hafif elektrik şoklarıyla uyardıklarında, “kalın bağırsağın yakın kesimlerinde doğrudan kas hareketlerine karşılık gelen” ritmik koordineli nöronal ateşlemenin yeni bir modelini “gördüler.

Araştırmacılar, bu ritmik, senkronize nöron aktivitelerinin, standart bir hızda bağırsak kaslarının belirli bölümlerini uyarmasına yardımcı olabileceğini yazdı. Bu, kolonik kasılmalar dışkıya ait maddenin doğru yönde (vücudun dışına) ve sabit bir hızla ilerlemesini sağlar.

Enterik sinir sistemi

Araştırmacılara göre, benzer senkronize edilmiş nöron rutinleri beyin gelişiminin erken dönemlerinde de yaygındır. Bu durum, kolonda tanımladıkları paternin, enterik sinir sistemi evriminin ilk aşamalarında tutulan bir “primordiyal özellik” olduğu anlamına gelebilir.

Ancak bundan daha da önemlisi : Bazı bilim insanları, enterik sinir sisteminin aslında merkezi sinir sistemi öncesinde evrimleştiğini varsaydığından, kolonunuzdaki nöron ateşleme modeli vücudunuzdaki en erken işleyen beyni temsil edebilir.

Evet, bu senin kıçındaki beynin aslında “ikinci beyin” değil “ilk beyin” olabileceği anlamına gelir. Eğer bu doğruysa, memelilerin beyninin ilk önce kaka taşımak için ve daha sonra ise daha karmaşık işlerle ilgilenmek için evrimleştiği söylenebilir.

Bununla birlikte, böyle bir nöron ateşleme paterni ilk defa kolonda tespit edilmiştir ve şimdiye kadar sadece farelerde bulunmuştur. Araştırmacılar, bulguların diğer memeliler için de geçerli olabileceğinden eminler. Ancak, insanlarda enterik sinir sisteminin gücünün daha net anlaşılması, daha fazla çalışmaya ve her iki beynin düşünmesine ihtiyaç duyar.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    stephen hawking

    Stephen Hawking ve Her Şeye Meydan Okuyan Hayatı

    Dev Kayalar Dünya’nın Çekirdeğine İniyor

    Bilinmeyen Bir Sebeple Dev Kayalar Dünya’nın Çekirdeğine İniyor