Protein Tozunu Gerçekten Azaltmalısınız, İşte nedeni

Kas yapma başlıkları ve instagram sporlarına ilgi duyan kişiler, protein karışımlarına ve şişen atıştırmalık barlara bir kez daha bakmak isteyebilirsiniz.

Proteinlerin yapı taşları olan amino asitler, yaşam için esastır ve özellikle kas yapmak istiyorsanız bu yapıtaşları sizin için daha önemlidir. Bununla birlikte fareler üzerinde yapılan yeni bir araştırma, aşırı protein takviyelerinin olumsuz yan etkilerine ışık tutmuştur.

Nature Metabolism’ de yayınlanan araştırma, protein salınımının ve diğer kilo alımı takviyelerinin ortak bir bileşeni olan dallanmış zincirli amino asitlerin (BCAA’ lar) tüketilmesini önermektedir. Ancak bu tüketim; istenmeyen kilo alınımına, ruh halinizin olumsuz yönde etkilenmesine hatta hayatınızın kısalmasına neden olabilir.

Her şeyde olduğu gibi özellikle beslenmede altın kural, çeşitlilik ve ölçektir. Çalışmanın yazarları ise yaptıkları çalışma sonucunda çeşitli temel amino asitleri elde etmek için protein kaynaklarını karıştırmanın önemini iddia etmektedir.

BCAA’ lar; kümes hayvanlarında, balıklarda ve yumurtalarda da bulunmasına rağmen kırmızı et ve süt ürünlerinde daha fazla miktarda bulunur.

Vejetaryenler ise doğal olarak fasulye, mercimek, fındık ve soyadan iyi seviyede BCAA elde edebilirler. Daha fazla vitamin ve mineral içermesinin yanı sıra, bu doğal protein kaynakları ayrıca yaşam ve kas gelişimi için gerekli olan daha geniş bir amino asit dizisi içerir.

Avustralya Sidney Üniversitesi’ndeki Charles Perkins Merkezi’nden Dr. Samantha Solon-Biet : “Protein bakımından yüksek ve karbonhidrat bakımından düşük diyetlerin üreme işlevinde yararlı olduğu gösterilmiş olsa da orta yaştaki yaşamda, sağlığa zararlı etkileri olmakta ayrıca kısaltılmış bir ömre yol açmaktadır. Bu yeni araştırmanın gösterdiği şey, amino asit dengesinin önemli olduğudur.

En iyi amino asit dengesini elde etmenizi sağlamak için protein kaynaklarını değiştirmek ise en iyi yoldur. ” dedi. Bu bulgulara ulaşmak için araştırmacılar; normal alımın yarısı veya normal miktarın beşte biri ya da normal alım miktarının iki katı ile fare gruplarını besledi.

Sonuç olarak iki katı BCAA diyetindeki farelerin hepsinin obezite ve daha kısa bir yaşam süresinden muzdarip olduğu bulundu. Bu çalışmaya göre akılda tutulması gereken çalışmanın sadece fareler üzerindeki etkisine bakıldığı ve yemek için son derece yüksek bir BCAA seviyesi olduğudur.

Bununla birlikte araştırma, BCAA takviyesinin triptofan gibi diğer temel amino asitlerin beyne taşınması için rekabetsiz kalmasına yol açabileceğini vurgulamaktadır.

Bu durum; triptofan eksikliğine, ruhsal ve bedensel sağlık problemlerine neden olabilir. Charles Perkins Merkezi Akademik Direktörü Profesör Stephen Simpson:” Triptofan, serotonin hormonunun tek öncüsüdür ve bu durum ruh geliştirici etkileri ve uykuyu desteklemedeki rolü için genellikle “ kimyasal mutluluk ”olarak adlandırılır.

Fakat serotonin hormonu bundan daha fazlasını yapmaktadır. Bu doğrultuda triptofan eksikliği bireyde daha fazla sorun ortaya çıkarmaktadır. Araştırma da triptofan eksikliği beyindeki serotonin seviyesini düşürdü, bu da farelerde iştahı arttırmak için güçlü bir işaretti.

Aşırı BCAA alımının yol açtığı serotonin azalması, farelerimizde aşırı yemeğe neden olurken fareleri aşırı derecede obez ve daha kısa ömürlü hale getirdi.”dedi.

Editör / Yazar: Tuğçe AYAR

Kaynak: https://www.iflscience.com/health-and-medicine/you-should-really-cut-down-on-the-protein-shakes-heres-why/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

Musteryen Alet Kültürü

Biyoçeşitliliğin Dinozorları Öldüren Etkiden Kurtulması 10 Milyon Yıl Aldı