Prototip Biyonik Göz Yapıldı

Minnesota Üniversitesi’ndeki araştırmacılardan oluşan bir ekip, 3D yazıcıdan ”biyonik göz” üretmeyi başardı. Advanced Materials dergisinde yayınlanan haberde, 3D yazıcının yardımı ile yarım küre şeklinde olan ışık reseptörü (çeşitli uyarıları alabilen ve duyu organlarının yapısında bulunan özelleşmiş hücre, hücre grupları veya sinir uçları) tasarlandı. Bu keşfin, görme bozukluğu olan veya görme yetisini tamamen kaybetmiş insanlar için büyük umut olması bekleniyor.

Minnesota Üniversitesi’nde Makine Mühendisliği Profesörü olan Michael McAlpine, çalışmayı ve sonuçlarını daha detaylı bir şekilde anlattı. Michael McAlpine ”Biyonik gözler, genellikle bilim kurgu ürünü olarak düşünülüyor.  Ama elimizde bulunan multimateryal 3D yazıcıyı kullanarak, bu gözleri üretebiliriz. İlk aşamada, yarım küre şeklindeki cam kubbeyi tasarladık. Ardından ışığı elektriğe dönüştüren fotodiyotları, yarım küre ile birleştirdik. 3D yazıcıdan tasarladığımız bazı iletken maddeleri de yarım küreye ekledik. Yaklaşık 1 saat süren çalışmanın ardından biyonik gözün prototipini yapmayı başardık.” dedi.

Prof. Michael McAlpine McAlpine’in ekibi; Ruitao Su, Sung Hyun Park, Shuang-Zhuang Guo, Kaiyan Qiu, Daeha Joung, Fanben Meng ve Jaewoo Jeong.

McAlpine ve ekibi, 3D baskı ve biyolojiyi entegre etmesiyle bilinir. Ekip, son 4-5 yıl içinde biyonik kulak, yapay organlar, elektronik kumaş, elektronik el ve elektronik uzuvlar tasarladı. Ancak, McAlpine biyonik gözü üretirken daha özel bir motivasyonu vardı. McAlpine ”Annemin bir gözü görmüyor. Her eve geldiğimde ‘ Bana ne zaman biyonik bir göz üreteceksin ? ‘ diye soruyordu. Ona ve diğer insanlara yardımcı olabilmek beni çok mutlu etti.” dedi. Ekip, bir sonraki adımlarında daha hafif reseptörlere sahip olan ve göze yüzde yüz uyumlu olan biyonik göz üretmeyi planlıyor.
Kaynak: https://www.sciencedaily.com/releases/2018/08/180828172043.htm
Çeviren: Kuzey KILIÇ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Trüf Mantarının Yeni Türleri Bulundu

Trüf Mantarının Yeni Türleri Bulundu

Depresyon Tedavilerinde Kullanılan Ketamin Büyük Sorunlara Sebep Olabilir

Depresyon Tedavilerinde Kullanılan Ketamin Büyük Sorunlara Sebep Olabilir