Psikologlara Göre Başarınızın Sırrı Evlendiğiniz Kişidir.

Farkında olsanız da olmasanız da yaşamdaki başarılarınız ve olaylara bakış açınız çevrenizdeki insanlara bağlı olmaktadır. Ancak bilim bunu bir adım ileriye götürmüştür. Araştırmacılara göre başarınız evlendiğiniz kişiye bağlı olabilir.

Carnegie Mellon Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma sonucu başarı ya da başarısızlık ile sonuçlanan kararlarınızda eşlerin büyük bir etkisi olduğunu göstermektedir. Bu çalışmaya göre destekleyici eşleri olan insanların özgüvenleri ve başarı şansları oldukça yüksektir.

Psikologlara Göre Başarınızın Sırrı Evlendiğiniz Kişidir.

İlgili: Psikoloji Nedir? Psikoloji Hakkında Bilinmesi Gereken Bilgiler

Destekleyici Ortakları Olan İnsanlar Daha Zor Görevler Üstlenirler

163 evli çift üzerinde çalışmalar yapıldı. Yapılan çalışmada her çifte basit bir bulmacayı çözme ya da bir ödül için yarışma seçeneği verildi. Araştırmacılar daha sonra çiftlerin birbirleriyle olan etkileşimlerini not ettiler.

Daha cesaretlendirici ve destekleyici eşleri olan çiftler ödül için rekabet etmeyi tercih ederken eşleri cesaret kırıcı olan çiftler daha basit bir bulmaca çözmeyi tercih etmiştir.

Araştırmacılar 6 ay sonra aynı çiftleri takip ettiklerinde daha zorlu egzersiz yapan çiftlerin daha iyi ilişkiler yürüttüğünü, zihinsel olarak daha iyi bir refaha sahip olduğunu ve genellikle daha kolay bulmacayı çözen çiftlere göre daha mutlu olduklarını bildirdiler.

CMU’nunDietrich İnsani Bilimler ve Sosyal Bilimler Koleji başyazarı ve psikoloji profesörü BrookeFeeney ‘Bir iş fırsatını takip etmek veya yeni arkadaşlar edinme konusunda belirli karar noktalarında insanların seçtikleri seçimlerin uzun vadeli refahları için çok önemlidir.

Önemli değerlerinizi veya yaşam fırsatlarınızı benimseyerek başarılı olmanıza yardımcı olabilir ya da büyüme fırsatlarınızı azaltarak gelişim yeteneğinizi engelleyebilirler. Gerçek aşkı bulmak istiyorsanız önce kendinizi sevmeyi öğrenmeniz gerekmektedir’ dedi.

Ünlü Güç Çiftleri de Aynı Fikirde

Psikologlara Göre Başarınızın Sırrı Evlendiğiniz Kişidir.

Belki de bunun en iyi kanıtı bugün dünyamızdaki en ünlü güç çiftleridir. Barack ve Michelle Obama, Mark Zuckerberg ve PricillaChan, Jay-Z ve Beyonce, buradaki en ikonik çiftlerden sadece birkaçı. Hepsi farklı kökenlerden gelip, farklı sektörlerde yaşamaktadır ancak hepsi benzer bir şeyi kabul etmiştir: eşleri olmadan şuan oldukları kadar başarılı olamazlar.

Oprah Winfrey ile yapılan 2011 röportajında ABD başkanı Barack Obama da bunu doğruladı ‘Açıkçası Michelle olmadan şuan yaptığım hiçbir şeyi yapamam. Daha önce bana aklı başında tutanları, dengemi sağlayanları, baskı ile başa çıkmama izin verenleri soruyordun. İşte bu genç bayan… Ona her yönüyle sonsuz güveniyorum. ‘ dedi.

Mark Zuckerberg, 2017 Harvard açılış konuşmasında da aynısını söyledi. Facebook kurucusu sosyal hizmet çalışmalarını karısı Priscilla’ya atfetti ve ‘Priscilla, hayatımdaki en önemli insan olduğundan, buradaki zamanımda inşa ettiğim en önemli şey olduğunu söyleyebilirim.’ dedi.

Ancak destekleyici eşler olduğunu kanıtlayan sadece kadın değil. Beyonce, kocası Jay-Z’nin desteğini de destekliyor. Beyonce ‘ye göre Jay-Z ona birçok düzeyde yardımcı oluyor ve destek veriyor. ‘O adama gitmeseydim olduğum kadın olamazdım.’ dedi.

Kapanış Düşünceleri

Psikologlara Göre Başarınızın Sırrı Evlendiğiniz Kişidir.

Hepimizin çok farklı başarı tanımları vardır ve belki bazılarınız evlenmek istemeyebilir. Ancak, destekleyici bir eşin hayatınıza getirdiği harika duyguyu inkar edemezsiniz.

Sadece size inanan ve daha büyük riskler alacağınız konusunda güven veren birisine sahip olmak gerçekten paha biçilmezdir. Sadece seni daha başarılı kılmakla kalmaz, aynı zamanda başarılarını daha mutlu ve takdir eder yapar.

Dedikleri gibi, paylaşacak kimseniz yoksa başarı daha az hissettirir. Kesinlikle sahip olmanız gereken bir şey değil, ama çok iyi bir bonus olabilir. Belki de bu, gelecekteki bir partnerde her zaman aramanız gereken bir şeydir.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Editör / Yazar: Seval ÖZGÜR

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    En Sık Yaşanan 10 Fobi ve Psikolojik Nedenleri

    Arkeolojik kazılarda 2 Bin 137 Yıllık ‘Akıllı Telefon Benzeri’ Bir Cisim Bulundu