Puro Şekline Sahip Olan Asteroid Oumuamua’nın Kökeni Keşfedildi

2017 yılında uzay bilimleri dünyasında meydana gelen en önemli gelişmelerden birisi de güneş sistemimize başka bir galaksiden geldiği tespit edilen bir asteroidin giriş yapmasıydı. İlk başta bu nesnenin bir kuyruklu yıldız olduğu düşünülmüş, hemen ardından bir asteroid olduğu açıklanmıştı.

Ancak Uluslararası Astronomi Birliği tarafından bu nesne tamamıyla farklı bir kategoride sınıflandırıldı. Oumuamua yıldızlararası nesne olarak tanımlanıyor. Asteroidi ilk kez görüntüleyen Hawaili gök bilimciler ona uzaklardan gelen haberci anlamına gelen Oumuamua ismini verdi.

Oumuamua’yı ilginç kılansa sadece başka bir yıldız sisteminden gelmesi değil. Cisim nadir bulunan bir biçime sahip. Puroya benzeyen Oumuamua, karbon bakımından zengin bir yüzeye sahip olan buzla kaplı. Aynı zamanda sıradışı bir yörüngede hareket ediyor. Güneş sisteminin dışına çıkması kısa bir süre alacağı için bilim insanları Oumuamua hakkında birçok araştırma yürüttü. Nesne Greeen Bank teleskobu tarafından taranarak bir uzay gemisi olup olmadığı araştırıldı. Oumuamua’dan şimdiye kadar akıllı sinyaller tespit edilemedi.

Yapılan bir diğer çalışma ise Oumuamua’nın nereden geldiğini tam olarak tespit etti. Nesnenin hareketlerini yeniden yapılandıran bilim insanları Oumuamua’nın muhtemelen LocalAssociation olarak da isimlendirilen genç bir yıldızın yakınlarındaki PleiadesMovingGroup’dan geldiğini ortaya koydular. Cismin kendi güneş sisteminden fırladığı ve yıldızlararası gezintiye başladığı düşünülüyor.

Muhtemelen ‘Oumuamua uzaya ilk fırlatıldığında, daha fazla enerji gerektiren daha hızlı bir şekilde değil, gezegeninin veya menşe yıldızının yer çekiminden uzaklaşmak için yeterli hızda yol alıyordu. Bu, nesnelerin yıldızlararası yolculuğunun başlangıcında nispeten yavaş hareket etmesini bekleyeceğimiz anlamına geliyor.

Oumuamua güneş sistemimizdeki diğer nesnelerden oldukça farklı bir şekle sahiptir. Muhtemelen, çarpışma gibi nispeten yüksek enerjili bir süreçten geçti ya da şekillendirici bir yıldız tarafından fırlatıldı. Bir gezegen sisteminin dış kısmındaki nesnelerin çoğu buzdan yapılır ve iç bölgelerdeki nesnelerin çoğu da kayalardan oluşur. Oumuamua buz ve kayaların dengeli bir karışımına sahip olduğu için muhtemelen bir güneş sisteminin orta bölümünden geldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

Deneyler Dördüncü Bir Mekansal Boyut Olduğunu Gösterdi

Aldatmayı Algılayan Yeni Bir Yapay Zeka Yalana Son Verebilir