içinde ,

Queensland kurbağalarında Yeni Bir Ölümcül Kanser Türü Bulundu.

Vahşi doğa yetkilileri, Far North Queensland’daki ölümcül kanser teşhisi konan ağaç kurbağalarının sayısının artmasından endişe duyduklarını söylüyorlar.

Cairns’in güneyindeki Mission Beach merkezli Avustralya’nın tek kurbağa hastanesini işleten Deborah Pergolotti, tesisin yıllar boyunca beş farklı kanser türü için 40’tan fazla kurbağayı tedavi ettiğini söyledi. En son, Ingham’dan beyaz dudaklı bir ağaç kurbağasına, iğ hücreli yumuşak doku sarkomu teşhisi konuldu.

Ameliyattan sonra beyaz dudaklı ağaç kurbağası sarkomu çıkarıldı.

“Bu, daha önce sahip olduğumuzdan farklı bir kanser türü”.“tetkiklerimiz söz konusu olduğunda, sahip olduğumuz durumlarda izole edilen beşinci kanser türüdür.”Kötü huylu tümör Cairns veterineri Paul Matthew tarafından çıkarıldı.

Sarkomu almak için yapılan ameliyat sonrası beyaz dudaklı ağaç kurbağası

Paul Matthews, “Kurbağalar genellikle oldukça dayanıklı yaratıklardır, ancak bağışıklık sistemleri, tüm hayvanlar gibi, dış faktörlerden etkilenebilir.” Dedi.

“Daha önce kurbağalarda bu tür şeyleri görmedim – yumuşak doku sarkomu oldukça kötü bir şey.Yerel olarak yayılabilir ve elimden geldiği kadar çok kaldırmış olmama rağmen tekrarlayabilir. ”

Uzmanlar kurbağalarda kansere neyin neden olduğundan emin değil

Beyaz dudaklı bir ağaç kurbağasında iğsi hücreli yumuşak doku sarkomu var

Doktor Matthews kurbağalarda kanserli tümörlere hangi çevresel faktörlerin neden olabileceği konusunda çok az araştırma olduğunu söyledi.

“Her zaman şeker kamışı endüstrisinde kullanılan ve bu tür şeyleri hızlandırabilecek böcek öldürücüler ve herbisitler hakkında endişeliyiz, ancak gerçekten kanıtımız yok.” Dedi.

“Maalesef konu paraya geliyor. Kurbağa araştırması için çok az para var ve bu tür şeyleri yapan veterinerler herhangi bir şeyden daha ilgisiz yaparlar.”

Sağlıklı bir yeşil ağaç kurbağası.

Bayan Pergolotti, gördüğü kanserlerin çoğunun, beyaz dudaklı ağaç kurbağalarında meydana geldiğini ve yaygın ağaç kurbağasında doğrulanmamış iki tümör bulunduğunu söyledi.

Dr. Matthews “iğ hücreli yumuşak doku sarkomunu köpeklerde (ve nadiren kedilerde) oldukça düzenli görüyoruz ve eğer onları alabilirsek köpekler genellikle hayatta kalıyor, ancak bunun nedeni (kurbağaların aksine) sarkomun büyük bir kısmını alabilmemizdir. ” Dedi.Kurbağaların hayatta kalmasının pek olası olmadığını çünkü kanserin muhtemelen geri döneceğinisöyledi.

Bayan Pergolotti kurbağalarda garip topaklar gören herkesi onlarla temas kurmaya çağırdı.

“Herhangi bir rahatsızlık, herhangi bir yumru, bunu öğrenmek istiyoruz” dedi.

Metehan Öksüz