Radyologlar Yeni Bir Risk için İnsanları Uyardı: Manyetik Kirpikler

Personel ve hastaların Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRI) odalarına girmeden önce her ne kadar küçük olursa olsun tüm metal nesneleri  üzerinde bulundurmamaları istenir. Bunun nedeni, MRI cihazının metal nesneleri çekebilecek, döndürebilecek  derecede oldukça güçlü mıknatıslara sahip olmasıdır.

MRI Taraması
Radyologlar Yeni Bir Risk için İnsanları Uyardı: Manyetik Kirpikler

Bu metal nesneler saç tokası, mücevher ve saat gibi eşyalardır. Bu ortamda eşyaların gerçekten tehlikeli füzelere dönüştüğünü söyleyebiliriz. Bu nedenle herkesin güvenliği adına sıkı önlemler alınması gerekir. Fakat yeni ürünlerin piyasaya girmeye devam etmesiyle bu sınırlama maddeleri sürekli değişiyor. Yeni sayılan ve aslında pek fark edilmeyen bir kozmetik çılgınlık var.

Bir kısım radyolog göz kapağına tutkal yerine mıknatıs ile sabitlenebilen manyetik kirpiklere karşı uyarıyor; MRI cihazının yakınına dahi bu kirpikler ile yaklaşılmaması gerektiği konusunda.

“MRI güvenlik anketine manyetik kirpikler ile ilgili bir madde koyulmasını tavsiye ediyoruz. Ayrıca personel de dahil olmak üzere bu kirpikleri olan kişilerin MRI tarayıcı odasına girmesini önlemek için tarama sisteminin durdurulması gerektiğini şiddetle belirtiyoruz.” Şeklinde açıklama yapılmıştır.

Manyetik kirpikler taramadan önce çıkartılmaz ise sadece oluşacak görüntüyü bozmamakta aynı zamanda hastayı tehlikeye sokabileceğini öne süren yeni araştırmalar bulunmaktadır.

Manyetik takma kirpik

Aynı üreticiden iki adet manyetik takma kirpiği “fantom” adı verilen özel olarak tasarlanmış bir test cihazına bağlayan araştırmacılar, bu ürünlerin MR görüntülemede, taramaları bozabilecek tıbbi bir ürün olan anevrizma kliplerine kıyasla nasıl elimine ettiğini ölçmüşlerdir ve hasta güvenliğinden dolayı taramaya izin verilmemiştir.

Kliplere kıyasla manyetik kirpiklerin görüntüde çok daha büyük bozukluklar yarattığı ve fantom görüntüyü gizlediği bulunmuştur. Tüm kirpikler tarama sırasında cihazda kalırken fantomun kaldırılması üzerine bir kirpik takımı ayrılmış ve manyetik alandan dolayı diğer tarafa doğru hareket etmeye başlamıştır.

MRI Taraması
Radyologlar Yeni Bir Risk için İnsanları Uyardı: Manyetik Kirpikler

Bu yeni kozmetik ürünlerin ne kadar ucuz ve popüler hale geldiği göz önüne alındığında araştırmacılar manyetik takma kirpikleri olan radyologları, hastaları ve çalışanları dikkat etmesi gerektiği konusunda uyarıyorlar.

Her ne kadar personelin manyetik kirpiklerin varlığına dair farkındalığa sahip olmamasına rağmen Wall Street Dergisi bu kirpiklerin kullanımları, uygulamaları hakkında 2018 ‘de Google ‘da en çok ilgi çeken güzellikle ilgili arama listesinde olduğunu belirtti.

Şuanda bir MRI taraması sırasında kimsenin manyetik kirpiklerden zarar gördüğüne dair hiçbir kanıt yok.  Yine de araştırmacılar ölüm olmadığı sürece bu kazaların yeterince bildirilmediğini belirtiyorlar.
“Sadece bir çeşit manyetik kirpik test etmemize rağmen tüm bu kirpiklerin aynı şekilde davranabileceğini varsaymak, ya biraz daha az ya da biraz daha fazla manyetik alan bozulmasına yol açacağını ve hepsinin statik mıknatıs ile çekileceğini varsaymak makul olur.” şeklinde açıklama yaptılar.

Daha basılmadan sunulan makale Kasım ayında Amerikan Radyoloji Dergisi ‘nde yayınlanacak.

Anevrizma: Bir atar damarın çeperinde oluşan ur biçimindeki şişlik.

Anevrizma Klipleme: Anevrizma tedavisindeki yöntemlerden biri.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Çeviri: Aybike PİROL

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Fizik Tedavi Nedir? Alanları ve Önemi

    Otizm

    Rahimdeki Yüksek Östrojen Seviyesi Otizmle Bağlantılı Olabilir