Rahimdeki Yüksek Östrojen Seviyesi Otizmle Bağlantılı Olabilir

Doğum öncesi cinsiyet hormonlarının otizmle ilişkisi olabileceği teorisi 20 yıl önce ortaya atılmıştı. 2015 yılında Cambridge Üniversitesi ve Danimarka’daki State Serum Institute’de yapılan araştırmaların sonuçlarına göre doğum öncesi rahimde bulunan ikisi androjenler olarak bilinen cinsiyet hormonları erkek fetüslerde zamanla otizm gelişmesine sebep olabilir.

Otizm
Rahimdeki Yüksek Östrojen Seviyesi Otizmle Bağlantılı Olabilir

Androjenler erkek beyninde daha fazla üretiliyor, bu da otizmin erkeklerde neden daha fazla görüldüğünü açıklayabilir. Androjen hormonları beyin hücrelerinin etkileşiminde rol oynar.
Şimdiyse aynı araştırma ekibi Danimarka’da 100.000 farklı amniyon sıvısında bu kez östrojen grubu hormonları inceledi. Bu ikinci adım araştırmanın devamı için önemli bir adım çünkü önceden incelenen hormonların bir kısmı direkt olarak östrojene çeviriliyor.
Östrojen grubundan 4 hormon incelendi ve bu açıdan zengin olan 98 fetüste otizm gelişti, testesteron gibi androjenler açısından zengin diğer 117 fetüste ise otizm gelişmedi.
Östrojenle ilgili genel kanı fetüse dişi özellikleri verdiği olsa da östrojenin doğum öncesi görevleri beyni maskülenleştirmek ve beyin gelişimini sağlamak.
Otizm
Rahimdeki Yüksek Östrojen Seviyesi Otizmle Bağlantılı Olabilir

Cambridge Üniversitesi Otizm Araştırma Bölümü başkanı Prof. Simon Baron-Cohen’in yaptığı açıklamaya göre doğum öncesi cinsiyet hormonlarının otizmin gelişmesinde genetik faktörler kadar etkisi var.
Aynı çalışmada yer alan doktora öğrencisi AlexTsompanidis’in açıklamasına göre bu hormonlar anne, bebek ya da plesanta (bebeğin içinde bulunduğu zarsı yapı) tarafından üretiliyor olabilir. Araştırmanın bir sonraki adımı bu üçünün arasındaki bağlantının araştırılması olmalı.
Daha önce östrojenin otizmle bağlantısı araştırılmadığı için bu araştırma çok kıymetli. Daha ileri araştırmalarla bu sonuçları kız bebeklerde de aynı sonuçları verip vermediği araştırılmalı. Ekip aynı zamanda araştırmaların otizmi önlemek değil doğasını anlamak için yapıldığını da belirtiyor.
Ekipteki biyokimya uzmanı Dr. Cohen araştırmaların 40 yıl önce toplanan verilerle hala yeni bilgiler edinilebildiğini gösterdiğini söylüyor.
Bunlar da ilginizi çekebilir:
Bilim İnsanları Otizmin Gerçek Nedeni Hakkında Bir Buluş Gerçekleştirdi
İki milyon çocuğun çalışması ‘Otizm’e gerçekte neyin sebep olduğunu buluyor

Östrojenin Tip2 Diyabetin Kontrolündeki Rolü


Editör / Yazar: Şeyma SÜRÜCÜ
Kaynak: https://www.sciencedaily.com/releases/2019/07/190729094538.htm

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

    MRI Taraması

    Radyologlar Yeni Bir Risk için İnsanları Uyardı: Manyetik Kirpikler

    Elektroterapi Nedir?

    Elektroterapi Nedir? Güvenli mi, Acıyor mu, Kaç Seans uygulanıyor