Ruh Halinizi 12 Dakika İçinde Geliştirmek İçin Basit Bir Strateji

Kötü bir ruh halinden ruhlarımızı arındırmak için hepimiz genelde bir çare olarak birtakım şeyler yaparız . Iowa Eyalet Üniversitesi araştırmacılarından oluşan bir ekip, kendimizi daha iyi hissetmenin yollarına odaklanmak yerine, başkalarına iyi dileklerde bulunmalarını önerdi.

Psikoloji profesörü Douglas Gentile, “Dünyayı dolaşmak ve dünyadaki diğer insanlara nezaket göstermek, endişeyi azaltır ve sosyal bağlantılar kurmak mutluluk ve hisleri arttırır” dedi.

“Günlük aktivitelerimize katabileceğiniz çok zaman almayan basit bir strateji.” Gentile, Dawn Sweet, psikolojide kıdemli öğretim görevlisi; ve psikoloji bölümünden mezun olan Lanmiao He, kaygıyı azaltmayı ve mutluluğu ya da iyiliği arttırmayı amaçlayan üç farklı tekniğin yararlarını test etti. Bunu, üniversite öğrencilerini bir binanın etrafında 12 dakika boyunca yürüterek ve aşağıdaki stratejilerden birini uygulayarak yaptılar:

Sevgiyle dolu nezaket:

Gördükleri insanlara bakmak ve kendilerinin bu insanları düşünmelerini sağlamak, “Bu insanın mutlu olmasını diliyorum.” Öğrencileri gerçek hayatta bunu düşünmeleri için teşvik etmek.

Birbirine bağlılık:

Gördükleri insanlara bakmak ve birbirlerine nasıl bağlandıklarını düşünmelerini sağlamak . Öğrencilerin paylaşabilecekleri umutlar ve hisler hakkında düşünmeleri ya da benzer bir ders almaları önerildi.

Aşağı doğru sosyal karşılaştırma:

Gördükleri insanlara bakmak ve karşılaştıkları insanlardan daha iyi durumda olmalarını düşünmek.
Mutluluk Etütleri Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmada , öğrencilere insanların kıyafetlerinin renklerini, makyajlarını, aksesuarlarını yani dış mekanda insanların üzerinde gördüklerine yoğunlaşmaları için talimat verilen bir kontrol grubu oluşturuldu.

Bütün öğrencilere kaygı, mutluluk, stres, empati ve bağlılığı ölçmek için yürüyüş öncesi ve sonrasında anket uygulandı. Sevgi ve nezaket kazandı. Araştırmacılar, her tekniği kontrol grubu ile karşılaştırdılar .Başkalarına sevgiyle dolu şefkat gösterenlerin kendilerini daha mutlu, daha bağlı, sevecen ,empatik ve daha az endişeli hissettilerini farkettiler.

Birbirine bağlılığı fazla olan grup daha empatik ve birbirine daha bağlantılıydı. Aşağı doğru olan sosyal karşılaştırma ise, fayda göstermedi. Bu sosyal karşılaştırma , sevgi dolu şefkat tekniğinden çok daha kötüydü. Kendisini başkalarıyla kıyaslayan öğrenciler, başkalarına iyi dileklerini dile getiren öğrencilere göre daha az empatik, daha az özenli ve daha az bağlanmış hissediyorlardı.

Önceki çalışmalar aşağı doğru sosyal karşılaştırmanın kendimiz için üzüldüğümüzde tamponlayıcı bir etkisi olduğunu göstermişti oysaki ISU araştırmacıları bunun aksini buldu.

Sweet, “Özünde aşağı doğru sosyal karşılaştırma rekabetçi bir stratejidir.” dedi. “Bunun faydası olamayacağı söylenmiyor, ancak rekabetçi zihniyetler stres, endişe ve depresyon ile bağlantılı.”
Araştırmacılar ayrıca farklı insan türlerinin her bir tekniğe nasıl tepki gösterdiğini de inceledi.

Doğal olarak dikkatli olan insanların sevgi dolu şefkat stratejisinden daha fazla fayda sağlayabileceklerini ya da narsist insanların başkalarının mutlu olmalarını dilemek için zor zamanları olmasını bekliyorlardı. Sonuçlara biraz şaşırdılar.

Lanmiao ise ;”Bu basit uygulama, kişilik tipinizden bağımsız olarak değerlidir.” “Sevecen kibarlığı başkalarına yaymanın insanlardaki kaygıyı azaltmada , mutluluğu, empatiyi ve sosyal bağlantı duygularını artırmada eşit derecede başarılı “ dedi.

Sosyal medya karşılaştırmaları

Sosyal medya, karşılaştırmalar için bir oyun alanı gibidir; benden daha fazla para kazanıyor,daha iyi bir arabası var. Çalışma özellikle sosyal medyaya bakmıyor olsa da Gentile, sonuçların karşılaştırmanın riskli bir strateji olduğunu gösterdiğini söylüyor. Gentile, “Sosyal medya üzerinde karşılaştırma yapmamak neredeyse imkansız” dedi.

“Çalışmamız bunu test etmedi, ancak sosyal medyada gördüklerimize cevap olarak sık sık kıskançlık, öfke veya hayal kırıklığı hissediyoruz ve bu duygular refah duygumuzu bozuyor. “Gentile, karşılaştırma bir şeyi öğrendiğimizde veya seçim yaptığımızda iyi sonuç verdiğini söyledi.

Örneğin; çocuklar başkalarını izleyerek ve sonuçlarını bizimkilerle karşılaştırarak öğreniyorlar. Ancak, refah söz konusu olduğunda karşılaştırma yapma, mutluluğu sürekli olarak iyileştiren sevgiyle dolu şefkat kadar başarılı ve etkili değildir.

Editör / Yazar: Neslihan ÇAKMAK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

Bilim insanları, bir kurbağa için işlevsel bir bacak üretti !

Göz Kırpınca Beyniniz Zamanı Durduruyor

Her Göz Kırptığımızda Beynimizin Zaman Algısı Dururuyor!