Rus Yük Uçağı Yaklaşık 3 Ton Erzakla Uzay İstasyonu’na Vardı

Rus kargo uçağı Progress 75, kalkışından üç buçuk saatten az bir süre sonra Uluslararası Uzay İstasyonu’na vardı. Kazakistan’daki Baykonur Uzay Üssünden Rus roket Soyuz’un ateşlenmesinin üzerine, robotik Progress 75 aracı, 25 Nisan öğlen 13:12’de yörünge laboratuvarına kenetlendi. NASA’nın dediğine göre iki uçak Çin’in kuzeybatısına doğru 418 kilometre kadar uçarlarken karşılaştılar.

Sayıları o an yalnızca üç olan NASA’dan Chris Cassidy, kozmonot Anatoli Ivanishin ve Ivan Vagner astronotları için Progress 75 neredeyse 3 tonluk yiyecek, yakıt ve diğer erzaklarla paketlendi.

Rus Yük Uçağı Yaklaşık 3 Ton Erzakla Uzay İstasyonu’na Vardı

Ancak, eğer plana göre giderse, Uluslararası Uzay İstasyonu’nun kişi sayısı şu andan itibaren ayda iki daha artacak. NASA astronotları, SpaceX’in Crew Dragon kapsülü ile 27 Mayısta uzay istasyona göndermeyi planlamaktadır. Bob Behnken ve Doug Hurley’i yörünge laboratuvarına göndererek Demo-2 projesini başlatacaklar.

Demo-2, NASA’nın uzay aracının Temmuz 2011’de geri çekildiğinden beri Birleşik Devletler’den kalkacak ilk mürettabatlı yörüngesel uçak olacak. Eğer test uçuşu iyi giderse, SpacrX mürettabatlı görev uçuşlarına başlamaya hazır olması kesinleşecek.

Üç diper robotik uzay aracı mevcut olarak kargoları Uluslararası Uzay İstasyonu’na uçuruyor. Bunlardan ikisi Progress gibi tek kullanımlık olan Northrop Grumman şirketi tarafından inşa edilen Japonya’nın transfer aracı H-2 ve Cygnus. Tekrardan kullanılabilir olanı ise, görevlerini paraşüt yardımıyla okyanusa iniş yaparak tamamlayan SpaceX’in Dragon kargosu.

Koronavirüse Karşı Önlemleri Kaldırmak İçin DSÖ’nün Belirlediği Kriterler

Paleontologlar Dünya’nın En Tehlikeli Yerini Bulduklarını Düşünüyor