Rusların Kıyamet Makinesi Deniz Altında Patlatılırsa, Devasa Bir Tsunamiye Sebep Olabilir

2018 yılında, Rus hükümeti bir dizi yeni nükleer siIah sistemini gösteren video yayınladı. (Videoyu makalenin sonunda izleyebilirsiniz) Tüm bu videolar içerisinde bir tanesi oldukça dikkat çekici bulundu.

Bir kıyamet makinesi olarak nitelendirilen bu siIah Rusya tarafından geliştirilen denizaltılarda kullanılacak bir torpidonun prototipi.

Rusya devlet başkanı Putin’in ilk defa 1 Mart 2018 tarihinde tanıttığı cihaz nükleer enerjiyle çalışıyor. Tanıtılan bu yeni siIah düşmanı püskürtmek için hiçbir zafiyet taşımamasının yanında bir denizaltıdan ya da gemiden daha hızlı gidebiliyor. Aynı zamanda siIahın nükleer bir başlığı bulunuyor.

Poseidon ismi verilen torpido, Hiroşima’ya atılan atom bοmbasından binlerce kat daha güçlü. Savunma analisti HI Sutton konuyla ilgili kaleme aldığı bir yazıda, videodan görebildiği kadarıyla Poseidon’un 2 metre genişliğinde ve 20 metre uzunluğunda olabileceğini, merkezde nükleer bir reaktör için yerin bulunduğunu ve ön tarafa doğru büyük bir termonükleer s∂vaş başlığı taşıdığını söyledi.

Rusların Kıyamet Makinesi Deniz Altında Patlatılırsa, Devasa Bir Tsunamiye Sebep Olabilir
Rusya’nın Hiroşima üzerinde patlatılan bombadan binlerce kat daha güçlü bir nükleer siIahı patlatabilecek prototip “kıyamet makinesi” ne olabilir? Rusya Savunma Bakanlığı/YouTube

Putin, Poseidon’u tanıtırken yaptığı konuşmada, “Gerçekten harika bir alet. Dünya üzerinde ona karşı koyabilecek hiçbir siIah yok” açıklamasında bulundu. Nükleer fizikçiler, okyanus yüzeyinin altında patlatılan böylesi bir siIahın büyük bir tahribata yol açarak yerel bir tsunamiyi tetikleyebileceğini söylüyorlar.

ABD 1940’larda, 50’lerde ve 60’larda sualtında nükleer başlıklı bοmba patlatma denemeleri yaptı. Bu denemelerde kullanılan bοmbalar 1945 yılında Hiroşima ya da Nagazaki’ye atılan bοmbalar kadar güçlüydü. Testlerde ortaya güçlü şok dalgaları çıktı.

Rusların Kıyamet Makinesi Deniz Altında Patlatılırsa, Devasa Bir Tsunamiye Sebep Olabilir
Rusya’nın sözde kıyamet makinesi otonom denizaltı nükleer siIahının açıklamalı bir diyagramı. Brookings Enstitüsü; Çılgınlık (CC BY-SA 4.0)

Deniz suyu 1.5 kilometre kadar yüksek su sütunları oluştururken, patlamanın yakınında bulunan bazı s∂vaş gemileri buharlaştı. Diğerleri ise tıpkı bir küvetteki oyuncaklar gibi sağa sola fırladı ya da battı. Patlamalar yakındaki adaların iç bölgelerine kadar giren tsunamiler yarattı.

Rusya’nın tanıttığı nükleer başlıklı torpido patlatılırsa, bu tesirlerin binlerce katı büyüklükte sorunlar ortaya çıkacaktır.

Nükleer silahları araştıran bir fizikçi olan Rex Richardson, Business Insider’a verdiği demeçte, “Bir deniz kıyısına yakın 20 MT ila 50 MT aralığında iyi yerleştirilmiş bir nükleer silah, kesinlikle 2011 tsunamisine eşit olacak kadar enerjiyi ve belki de çok daha fazlasını bir araya getirebilir” dedi.

Vladimir Putin
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin. Sputnik Fotoğraf Ajansı/Reuters

“Yükselen deniz tabanı amplifikasyon etkisinden yararlanarak, tsunami dalgalarının 100 metre yüksekliğe ulaşabilmesi mümkün” dedi.

Richardson ve diğer uzmanlar ayrıca, bu tür bir silahtan kaynaklanan kıyıya yakın bir patlamanın tonlarca okyanus tortusunu emebileceğini, ışınlayacağını ve yakındaki bölgelere yağmur yağdırarak felaket radyoaktif tsunamiler üretebileceğini belirtti.

Richardson, San Diego’da yaşadığını ekleyerek, “Los Angeles veya San Diego, karadaki hakim rüzgarlar nedeniyle tsunamilere karşı özellikle savunmasız olacaktır.” Dedi.

Not: Bu makalenin ilk sürümü burada 2018 yılında yayınlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İnsan Beyin Hücrelerini Hayvanlara Nakletmenin Etiği

İnsan Beyin Hücrelerini Hayvanlara Nakletmenin Etiği

Bayağı doğan, Dünyanın En Hızlı Uçan Kuşu ve Özellikleri

Bayağı doğan, Dünyanın En Hızlı Kuşu ve Özellikleri