Rusların Kıyamet Makinesi Deniz Altında Patlatılırsa, Devasa Bir Tsunamiye Sebep Olabilir

2018 yılında, ABD başkanı Donald Trump’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı tartışmalı toplantıdan kısa bir süre sonra, Rus hükümeti bir dizi yeni nükleer siIah sistemini gösteren video yayınladı. (Videoyu makalenin sonunda izleyebilirsiniz) Tüm bu videolar içerisinde bir tanesi oldukça dikkat çekici bulundu.

Bir kıyamet makinesi olarak nitelendirilen bu siIah Rusya tarafından geliştirilen denizaltılarda kullanılacak bir torpidonun prototipi.

Rusya devlet başkanı Putin’in ilk defa 1 Mart 2018 tarihinde tanıttığı cihaz nükleer enerjiyle çalışıyor. Tanıtılan bu yeni siIah düşmanı püskürtmek için hiçbir zafiyet taşımamasının yanında bir denizaltıdan ya da gemiden daha hızlı gidebiliyor. Aynı zamanda siIahın nükleer bir başlığı bulunuyor.

Poseidon ismi verilen torpido, Hiroşima’ya atılan atom bοmbasından binlerce kat daha güçlü. Savunma analisti HI Sutton konuyla ilgili kaleme aldığı bir yazıda, videodan görebildiği kadarıyla Poseidon’un 2 metre genişliğinde ve 20 metre uzunluğunda olabileceğini, merkezde nükleer bir reaktör için yerin bulunduğunu ve ön tarafa doğru büyük bir termonükleer s∂vaş başlığı taşıdığını söyledi.

Rusların Kıyamet Makinesi Deniz Altında Patlatılırsa, Devasa Bir Tsunamiye Sebep Olabilir
Rusya’nın Hiroşima üzerinde patlatılan bombadan binlerce kat daha güçlü bir nükleer siIahı patlatabilecek prototip “kıyamet makinesi” ne olabilir? Rusya Savunma Bakanlığı/YouTube

Putin, Poseidon’u tanıtırken yaptığı konuşmada, “Gerçekten harika bir alet. Dünya üzerinde ona karşı koyabilecek hiçbir siIah yok” açıklamasında bulundu. Nükleer fizikçiler, okyanus yüzeyinin altında patlatılan böylesi bir siIahın büyük bir tahribata yol açarak yerel bir tsunamiyi tetikleyebileceğini söylüyorlar.

ABD 1940’larda, 50’lerde ve 60’larda sualtında nükleer başlıklı bοmba patlatma denemeleri yaptı. Bu denemelerde kullanılan bοmbalar 1945 yılında Hiroşima ya da Nagazaki’ye atılan bοmbalar kadar güçlüydü. Testlerde ortaya güçlü şok dalgaları çıktı.

Rusların Kıyamet Makinesi Deniz Altında Patlatılırsa, Devasa Bir Tsunamiye Sebep Olabilir
Rusya’nın sözde kıyamet makinesi otonom denizaltı nükleer siIahının açıklamalı bir diyagramı. Brookings Enstitüsü; Çılgınlık (CC BY-SA 4.0)

Deniz suyu 1.5 kilometre kadar yüksek su sütunları oluştururken, patlamanın yakınında bulunan bazı s∂vaş gemileri buharlaştı. Diğerleri ise tıpkı bir küvetteki oyuncaklar gibi sağa sola fırladı ya da battı. Patlamalar yakındaki adaların iç bölgelerine kadar giren tsunamiler yarattı.

Rusya’nın tanıttığı nükleer başlıklı torpido patlatılırsa, bu tesirlerin binlerce katı büyüklükte sorunlar ortaya çıkacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kunduzlar Neden Baraj İnşa Ederler?

Araştırmacılar, Dünya’nın İç Çekirdeğine Demirden Kar Yağdığını Tespit Etti.