Rusya 2023’te Uzaya Turist Göndermeyi Planlıyor!

Rusya uzay ajansı Roscosmos’un bildirisine göre 2023’te Uluslararası Uzay İstasyonu’na 2 turist gönderilmesi planlanıyor. Turistlerden birinin uzay yürüyüşü yapma şansı olacak. Bu zorlu yolculuğa merak saran kişi, uzayın sonsuz boşluğuna kapılarını açarak uzayda yolculuk yapan ilk sivil vatandaş olma deneyimini yaşayacak. Bu olay aynı zamanda uzay turizminde yeni bir dönemin habercisi olacak.

Yolculuk, Rusya uzay uçuş programının aracının üreticisi Energia adlı şirket ortaklığında gerçekleştirilecek. Geçtiğimiz günlerde, Space Adventures isimli ABD merkezli bir şirketle kontrat imazalandı. Daha önce Space Adventures, Rus uzay aracıyla Uluslararası Uzay İstasyonu’na 7 sivil turist ile yolculuk gerçekleştirmişti.

Rusya 2023’te Uzaya Turist Göndermeyi Planlıyor!

Space Adventures bu benzersiz deneyimin 10 ile 100 milyon dolar arasında bir fiyata denk düşebileceğini açıkladı. 10 yıl önce ABD’den fırlatılan Soyuz adlı kapsül roket, NASA’ya koltuk başına 80 milyon dolara mal olmuştu.

İlginizi çekebilir: Uzayda Yürüyen İlk ABD’li Kadın Artık Okyanusun En Derin Noktasına Ulaşan İlk Kadın

Uzay Yolculuğunun Faaliyet Planı

Uzay yolculuğunun müşterileri öncesinde bir uygunluk elemesine tabi tutulacaklar. Seçilen adaylar, Rusya’nın Star City tesisinde 6 aylık bir eğitim sürecinden geçecekler. Rus bir kozmonot eşliğinde, 90 dakikalık uzay yürüyüşünü tamamlayacak ve yürüyüşle ilgili çeşitli faaliyetler yürüten Uluslararası Uzay İstasyonu’nda ayriyeten bir hafta geçirecekler.

Nasa astronotu Drew Morgan, 2019’daki ilk uzay yürüyüşünde. 2023’te bir uzay turisti aynı şeyi yapıyor olabilir.

Diğer çok sayıda firma şu anda uzaya turist göndermek için planlarına hız veriyor. Örneğin, SpaceX, gelecek yıl Crew Dragon adlı uzay aracıyla yolculuk yaparak Uluslararası Uzay İstasyonu’na sivil bir vatandaş göndermeyi planlıyor. ABD’den uzay istasyonuna doğru yolculuk yapan Amerikan astronotlarını taşıyan tarihi uzay aracı, yakın geçmişte yola çıkmıştı. Şirket, 2023’te ayın etrafında bu sefer bir grup turist eşliğinde gezintiye çıkmayı planlıyor. Gerçekleşirse bu olay, uzay turizmi sektöründe çığır açan bir gelişim olacaktır.

Astronot eğitimlerinin zahmetli olduğunu ve fiyatı karşılayamayacağınızı düşünüyorsanız, yalnızca 125 bin dolar karşılığında 100 bin fit yükselerek uzay balonuyla stratosfere çıkabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: SpaceX Gelecek Uzay Görevleri İçin Denize Fırlatma Rampaları İnşa Ediyor

Halil İbrahim ÖZAYDIN

10 Günde 147 Kişinin Ölümüne Sebep Olan Hindistan’ın Yıldırım Olayları

Pandemi Sırasında Gebe Olmak: COVID-19 Gebeleri ve Bebeklerini Nasıl Etkiler?