Rusya Uzay Ajansı, Cosmos 2528'i Fırlattı

Uzun yıllardır uzay yarışında yer alan Rusya, askeri amaçlı uydusu Cosmos-2528’i 25 Ekim’de başarıyla fırlattı. Rus uzay ajansı Roscosmos, 11 Ekim’de Soyuz’un Uluslararası Uzay İstasyonu’na fırlatılma işlemi denemiş, ancak fırlatma işlemi dramatik bir şekilde iptal edilmişti.

Fırlatma işlemi 25 Ekim 2018 tarihinde yerel saatle 03:15’te, Moskova’nın 800 kilometre kuzeyinde yer alan ve 2004 yılından beri uydu fırlatma işlemler için kullanılan Plesetsk Cosmodrome’dan gerçekleşti. Roscosmos, fırlatma işleminden sonra yaptığı açıklamada; fırlatma işleminde gökyüzüne Cosmos-2528 adlı bir Rus savunma uydusu gönderildiğini açıkladı. Ancak şu anda yörüngesine oturmuş olan uydunun görevi hakkında net bir bilgi paylaşılmadı.

Cosmos-2528 yeryüzünden bir Soyuz-2.1b roketi aracılığıyla fırlatıldı. Kargo odaklı olan orta sınıf fırlatma aracı olan Soyuz-2.1b roketi Roscosmos’un Soyuz fırlatıcıları ailesine mensup. 11 Ekim’deki fırlatma işleminde ise Soyuz-FG adlı farklı bir roket kullanılmış ve booster seperation (kaldıracın ayrılması) aşamasında yaşanan bir problem, fırlatma işleminin ertelenmesine neden olmuştu. Bu roket, insanları taşıyabilmesi için Dünya sertifikası olan tek roket ünvanını da taşıyor. Roscosmos, Aralık ayına kadar beş lansmanın daha yapılacağını ve araştırmaların devam edeceğini açıkladı.
Kaynak: https://www.space.com/42251-roscosmos-soyuz-launches-military-satellite.html
Editör / Yazar: Kuzey KILIÇ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Güneşin İç Yapısı Hakkında Görüntüler Çıkarıldı

Dendritlerin elektriksel özellikleri beynimizin benzersiz hesaplama gücünü açıklamaya yardımcı olmaktadır