Rusya'dan Apollo Soruşturması! Ay'a ayak basıldı mı? basılmadı mı?

Üzerinden 50 yıl geçmesine rağmen ABD’nin Ay’a ayak basıp basmadığı, bazı kesimler için halen daha büyük bir soru işaretidir. Bu konuda ilk ciddi çalışma ise Rusya’dan gelecek.
Rusya Uzay Ajansı Roscosmos, Amerika’nın Ay’a gidip gitmediğini doğrulayacağını açıkladı. Roscosmos Direktörü Dmitry Rogozin, Twitter hesabından yaptığı açıklamada Rusya’nın Ay görevi projesinin Amerika’nın Ay’a gerçekten gidip gitmediğini doğrulayacağını söyledi.

Amerika’nın Ay’a gitme fikri, aslında o dönem Sovyetler Birliği ile girdiği uzay yarışından doğdu. Sovyetler Birliği’nin uzaya ilk araç gönderen devlet olması, Amerika’yı bir hayli rahatsız etmışti. İlk olarak 50 yıl önce NASA tarafından gerçekleştirilen Ay görevi hakkında çok sayıda iddia ortaya atıldı.
Dönemin ABD Başkanı Kennedy, Neil Armstrong , Ay’a ayak bastığını açıklamasının ardından çok çeşitli söylentiler ortaya çıktı. Kamera görüntülerinin nasıl çekildiği, bayrağın dalgalanma konusu, Van Allen Kuşağı’ndan astronotların geçemeyeceği iddiası ve daha birçok teori Apollo görevlerinin aslında büyük bir kurmaca olduğunu savunuyor.

Amerika’nın Ay görevi ile ilgili birçok iddia ortaya atılsa da, Rusya’nın Ay görevi projesi bu konuya bir açıklık getirmekte kararlı gibi görünüyor. Üstünden 50 yıl geçen Apollo 11 görevi, bu proje sayesinde ya temize çekilecek ya da tarihi bir tartışmanın fitili yakılacak.
Bunlar da ilginizi çekebilir:
Neil Armstrong kimdir – Aya İlk Ayak Basan Astronot
Uzay Yarışı Hakkında Muhtemelen Bilmediğiniz 10 Şaşırtıcı Şey
Ay’da Yürüyen 4. İnsan Astronot Alan Bean Röportajı
Kaynak: https://www.rt.com/news/444790-russia-check-americans-moon-landing/