Geleceğin Ta Kendisi: Rüzgar Enerjisi ve Temelleri

Rüzgar Enerjisi nedir?

Rüzgar enerjisi (ya da rüzgar gücü) rüzgarı kullanarak elektrik üretme sürecini ya da yeryüzü atmosferinde doğal olarak oluşan hava akımını ifade eder. Modern rüzgar türbinleri, kinetik enerjiyi rüzgardan almak ve elektrik üretmek için kullanılır.

Rüzgar enerjisinin başlıca üç türü vardır:

a) Şebeke-ölçekli rüzgar: 100 kilovat ila birkaç megavat arasında değişen, elektriğin enerji nakil hatları şebekesine iletildiği ve elektrik kurumları ya da güç sistem operatörlerince son kullanıcıya dağıtıldığı rüzgar türbinleri.

b) Dağıtılmış ya da “küçük” rüzgar: Doğrudan bir ev, çiftlik ya da küçük işletmeye güç sağlamak için kullanılan ve elektrik şebekesine bağlı olmayan 100 kilovatın altında tek küçük rüzgar türbinleri.

c) Uzak kıyı rüzgarı: Genellikle kıta sahanlığında bulunan ve büyük gövdeleri ile su altına dikilen rüzgar türbinleridir. Bu türbinler kara temelli türbinlerden daha büyük olmasıyla beraber daha çok güç sağlamaktadır.

Rüzgar türbinleri nasıl çalışır?

Rüzgar esintileri bir rüzgar türbinine geçtiğinde, pervane kanatları rüzgarın kinetik enerjisini tutar, yönlendirir, mekanik enerjiye dönüştürür. Bu dönüş,dönmenin hızını 100 katsayı arttıran şanjmana bağlı dahilibir şafta dönüşür. Bu da elektrik üreten bir jeneratöre dönüşür.

Genellikle en az 80 metre (262 fit) uzunlukta duran çelik boru kuleleri, birbirine bağlı 3 pervane kanadını ve şaft, şanjman, jeneratör ve kontrolleri barındıran bir kapalı kısmı ile merkezi destekler. Rüzgar ölçümleri, türbini yönlendirmek için çeviren ve en güçlü rüzgarla yüzleşmesi ve açı ya da pervanelerin eğimini enerjiyi yakalaması ve en iyi şekilde kullanması için toplanır.

Kesme hızı diye bilinen, tipik bir modern türbin, rüzgar hızı saatte 6 dan 9 mile eriştiğinde elektrik üretmeye başlayacaktır. Eğer rüzgarın esmesi çok sert olursa (kabaca saatte 55 mil) türbinler ekipmanın zarar görmesini önlemek için devre dışı kalacaktır. Bir yıl boyunca, modern türbinler yüzde 90’ın üzerinde kullanılabilir miktarda elektrik üretebilir. Örneğin, bir türbindeki rüzgar altı ila dokuz mil / saat kesme hızına ulaşırsa, türbin elektrik üretmeye başlar. Rüzgar hızları arttıkça elektrik üretimi de artar.

Rüzgar enerjisi üretiminin bir başka yaygın ölçüsüne kapasite faktörü denir. Bu, bir rüzgar türbininin maksimum potansiyeline göre belirli bir sürede (tipik olarak bir yıl) ürettiği elektrik miktarını ölçer. Örneğin, bir yılda iki megawattrüzgar türbininin maksimum teorik çıktısının 17.520 megawatt-saat olduğunu varsayalım (iki kez 8.760 saat, bir yıldaki saat sayısı).

Bununla birlikte, türbin yıl boyunca sadece 7.884 megawatt saat üretebilir, çünkü rüzgar her zaman türbinin üretebileceği maksimum elektrik miktarını üretmek için yeterince sert esmiyordu. Bu durumda, türbin yüzde 45 (7.884 bölünmüş 17.520) kapasite faktörüne sahiptir. Unutmayın, bu türbinin sadece yüzde 45 oranında elektrik ürettiği anlamına gelmez. Modern rüzgar çiftlikleri genellikle yüzde 40’tan daha fazla kapasite faktörüne sahiptir, bu da bazı kömür veya doğal gaz santrallerine yakındır.

Yel Değirmenleri ve Rüzgar Türbinleri

Bazen insanlar “fırıldak” ve “rüzgar türbini” terimlerini birbirinin yerine kullanırlar, ancak önemli farklılıklar vardır. İnsanlar tahıl öğütmek, su pompalamak ve başka işler yapmak için yüzyıllardır yel değirmenleri kullanıyorlar. Yel değirmenleri mekanik enerji üretir, ancak elektrik üretmezler. Buna karşılık, modern rüzgar türbinleri, rüzgarın kinetik enerjisini kullanan ve elektriğe dönüştüren 8.000’den fazla parçaya sahip son derece gelişmiş makinelerdir.

Rüzgar çiftliği nedir?

Çoğu zaman, bir rüzgar projesi veya rüzgar çiftliği olarak adlandırılan çok sayıda rüzgar türbini birbirine yakın olarak inşa edilir. Bir rüzgar çiftliği tek bir enerji santrali olarak işlev görür ve şebekeye elektrik gönderir.

Rüzgar enerjisi size nasıl ulaşır?

Bir rüzgar çiftliğindeki türbinler bağlanır, böylece ürettikleri elektrik rüzgar çiftliğinden güç şebekesine geçebilir. Rüzgar enerjisi ana güç şebekesinde olduğunda, elektrik hizmetleri veya güç operatörleri elektriği insanların ihtiyaç duyduğu yere gönderir.

Dağıtım hatları olarak adlandırılan daha küçük iletim hatları, rüzgar projesinde üretilen elektriği toplar ve elektriğin uzun mesafelerde ihtiyaç duyulan yerlere gidebileceği daha büyük “ağ” iletim hatlarına taşır. Son olarak, daha küçük dağıtım hatları elektriği doğrudan şehrinize, evinize veya işletmenize iletir.

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

    Koronavirüs Mü, Grip Mi, Nezle Mi Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?

    ABD yeni koronavirüs için insan üzerinde yeni bir aşı çalışmasına başladı!