Rüzgar ve Güneş Enerjisini Kullanarak Elektrik Üreten Kumaş

Georgia Teknoloji Enstitüsü tarafından doğal enerji kaynakları ile güç üretmekte olan ve gök kuşağı renklerine sahip, oldukça dayanıklılığa sahip bir kumaşın üretimi gerçekleştirildi.

Machesa ve IBM Watson gibi moda evlerinin ortak çalışmasıyla algısal elbise gibi örnekleri görünen akıllı elbiseler, gelecek zamanlarda moda endüstrisine bir yön vermesi planlanıyor. Aslında bu bilgilerden sonra, ortaya şu soru çıkıyor : Konusu geçen giysilerin, elektronik cihazların çalıştırılmasındaki gerekli olan gücü ne şekilde üretimini yapacak?

Bu soruya en güzel şekilde cevap verecek şekilde Georgia Teknoloji Enstitüsü’nde görev yapan mühendisler, akıllı giysilerin cihazları çalıştırmasına yardımcı olacak ve ya şart edecek enerjinin hareket ederek, güneş ile üretim gerçekleştirebileceğinin keşfine vardı. Ve bunu sağlayacak olan bir kumaşta geliştirdi.

Gökkuşağı renklerini barındırmakta olan bu kumaş, temel olarak sürtünme ile elektriklenmiş oldun ve enerjiyi depolayan nano jeneratörler ile elektrik üretimini gerçekleştiriyor. Bu duruma bir ek olarak ise, nano jeneratörler ile bağlantısı yapılan güneş hücrelerinin yardımı ile de enerji üretimini sağlayabiliyor. Oldukça çevre dostu olan, su geçirmez ve belirli bir dayanıklılık gücüne sahip kumaşın maliyeti ise, yaygın bir şekilde kullanımı gerçekleştirilen, polimer malzemeden yapılmış olduğundan oldukça düşük maliyete sahip.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Araştırmalarına Dayanan 11 İlginç Psikolojik Gerçek

Gezegenlerin Renkleri Neden Farklıdır?