Sağlığınızı İyileştirmek ve Daha İyi Uyumak İçin 8 Uyku Pozisyonu

İyi bir uyku pozisyonunun önemini hiç düşündünüz mü? Bir tercihiniz olsa da olmasa da, uyku pozisyonları sağlığınızın yanı sıra uyku kalitenizi de etkiler.

1. Sırtüstü, kollar yanda

Çok fazla yastık kullanmadığınız sürece bu pozisyon genellikle başınız, omurganız ve boynunuz için iyi bir uyku pozisyonudur. Ancak, sırtüstü uyuyan kişiler, diğer pozisyonlarda uyuyanlara göre horlamaya ve uyku apnesine daha yatkındır.

2. Sırtüstü, kollar yukarı doğru “Deniz yıldızı” olarak da bilinen bu uyku pozisyonu sırtınız için iyidir ve aynı zamanda yüz kırışıklıklarını ve cilt çatlaklarını önler. Ancak, ilk pozisyona benzer şekilde, horlamaya ve asit reflü ile ilgili sorunlara da neden olur. Buna ek olarak, kollarınızın yukarıda olması omuzlarınızdaki sinirler üzerinde gereksiz baskı oluşturarak ağrı ve rahatsızlığa neden olur.

3. Yüzüstü

Karnınızın üzerinde uyumak sindirimi iyileştirir; ancak, yastığınızdan nefes almanın bir yolunu bir şekilde geliştirmediyseniz, uyurken yüzünüzü eğmeniz gerekecek ve boynunuza çok fazla baskı uygulayacaksınızdır. Bu pozisyon, omurganızın eğrisi desteklenmediği için boyun ve sırt ağrısına da neden olur.

4. Fetal pozisyon

Cenin pozisyonunda, dizleriniz göğsünüze çekip çeneniz aşağıya doğru eğilmiş bir top şeklinde uyumak rahat olur. Ancak bu, boynunuzu ve sırtınızı zorlar. Bu pozisyonda aşırı kıvrılmanız da derin nefes almanızı kısıtlar. Öte yandan, hamileyseniz veya horlamayla ilgili sorunlar yaşıyorsanız, fetal pozisyon sizin için en iyi uyku pozisyonudur.

5. Kollar yapışık, yan yatmak

Bu pozisyonda uyurken omurganız, en iyi doğal eğrisinde desteklenir. Sırt ve boyun ağrısını azaltırken uyku apnesi riskini de azaltır. Pozisyonun olumsuz tarafı ise, yerçekimi nedeniyle cilt yaşlanmasına katkıda bulunarak yüz kırışıklıklarına ve göğüslerde sarkmaya neden olabilmesidir.

6. Kollar açık, yan yatmak

Bu pozisyon, 5. pozisyonun faydalarının çoğuna sahiptir. Bununla birlikte, yan uyumak, kısıtlı kan akışı ve sinirler üzerindeki baskı nedeniyle; omuz ve kol rahatsızlığına neden olur. Bu da kollarınızı önünüzde tutmanızla daha da kötüleşir.

7. Sağ tarafa doğru yatmak

Yatağın sadece tek bir yanında uyuyan birçok kişiden biriyseniz, uyuduğunuz taraf bir fark yaratır. Sağ tarafınızda uyumak mide ekşimesini kötüleştirebilirken sol tarafınızda uyumak karaciğeriniz, akciğerleriniz ve mideniz gibi iç organlarınızı zorlar. Ancak bu pozisyon asit reflüsünü en aza indirir. Fetüse giden kan dolaşımını iyileştirdiği için hamile kadınların genellikle sol taraflarında uyumaları tavsiye edilir.

8. Yastık Destekli

Hangi uyku pozisyonunu tercih ederseniz edin, vücudunuzu bir yastıkla desteklerseniz; sabahları daha az ağrı ve sızı ile uyanacak ve büyük olasılıkla daha iyi bir gece uykusu alacaksınız. Sırtüstü uyuyanlar, omurgalarının kemerinin altına küçük bir yastık; yan yatanlar, dizlerinin arasına bir yastık koyar. Yüzüstü uyuyanlar eklemlerini desteklemek için kalçalarının altına bir yastık koyabilirler.

Mars’a Gönderilen Uzay Aracının Paraşütünde Gizli Bir Kod Var!

Prozac’ın Tuhaf Yan Etkisi: Okyanustaki Kalıntıları Balıkların Davranışını Etkiliyor!