Sağlıklı Bir Kalp İçin Ultra İşlenmiş Gıdalar Tüketmeyi Durdurun!

Yeni yapılan araştırmalara göre, çok fazla işlenmiş gıda tüketimi düşük kalp sağlığıyla bağlantılı olduğu ortaya çıktı.

Ortalama bir Amerikan günlük kalorisinin yarısından fazlasını oluşturan ultra işlenmiş yiyecekler, Amerikan Kalp Birliği’nin Bilimsel Oturumlarında Philadelphia ‘da sunulacak olan ön araştırmalara göre daha düşük kardiyovasküler sağlık önlemleriyle bağlantılıdır.

ABD’deki Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinde (CDC) araştırmacılar, ultra işlenmiş gıdalardan gelen kalorilerdeki her %5’lik artışın, genel kardiyovasküler sağlıkta ilgili bir düşüş olduğunu tespit etti. Ultra-işlenmiş gıdalardan kalorilerinin yaklaşık %70’ini yiyen yetişkinler, Amerikan Kalp Dernekleri’nin açıkladığı gibi “ideal” kardiyovasküler sağlığın yarısı kadardı.

Sağlıklı Bir Kalp İçin Ultra İşlenmiş Gıdalar Tüketmeyi Durdurun!

İşlenmiş Gıdaların Listesi

Gıdalar, maruz kaldıkları endüstriyel işlemlerin kapsamı ve amacı ile gruplara ayrılmıştır.
Ultra işlenmiş yiyecekler, tamamen veya çoğunlukla, yağlar, nişastalar, hidrojenlenmiş yağlar,
ilave şeker, modifiye nişasta ve diğer bileşikler gibi yiyeceklerden elde edilen maddelerden yapılır. Ve suni tatlar, renkler veya emülgatörler gibi kozmetik katkı maddeleri içerir.

Örnekler arasında alkolsüz içecekler, paketlenmiş tuzlu atıştırmalıklar, kurabiyeler, kekler, işlenmiş etler, toz haline getirilmiş ve paketlenmiş hazır çorbalar ve çoğu zaman “hazır yiyecekler” olarak pazarlanan birçok ürün bulunur.

CDC’de bir epidemiyolog olan Zefeng Zhang,
“Sağlıklı beslenme, sağlıklı bir kalbin ve kan damarlarının korunmasında önemli bir rol oynamaktadır” dedi.

“Ultra işlenmiş gıdalar yemek, genellikle iyi kalp sağlığı ile güçlü bir şekilde bağlantılı olan meyve, sebze, tam tahıllar ve yağsız protein gibi besinler bakımından zengin olan sağlıklı gıdaların yerini değiştirir. Şekerler ve doymuş yağ kalp hastalığı riskini artıran diğer maddelerdendir. ”

2011-2016 yılları arasında toplanan Ulusal Sağlık ve Beslenme Muayene Anketi’nden (NHANES) elde edilen verileri kullanarak, CDC’deki araştırmacılar, 20 yaş ve üstü 13.444 yetişkin, 24 saatlik diyet hatırlamalarını tamamlayan ve kardiyovasküler sağlıkları hakkında soruları cevaplayan kişilerin sonuçlarını inceledi.

Kardiyovasküler sağlık

Sağlıklı Bir Kalp İçin Ultra İşlenmiş Gıdalar Tüketmeyi Durdurun!

Kardiyovasküler sağlık, Amerikan Kalp Birliği’nde sağlıklı tansiyon, kolesterol ve kan şekeri düzeyleri, tütün ürünlerinden kaçınma, iyi beslenme, sağlıklı vücut ağırlığı ve yeterli fiziksel aktivite gibi önlemler olarak tanımlanmaktadır.

Amerikan Kalp Derneği ‘nin eski başkanı ve dekanı Donna Arnett,
“Bu çalışma, şekerli tatlandırılmış içecekler, kurabiyeler, kekler ve diğer işlenmiş yiyecekler gibi yiyecekleri ortadan kaldırarak daha sağlıklı bir diyet oluşturmanın önemini vurguluyor” dedi.

“Sağlığınızı birazcık iyileştirmek için her gün yapabileceğiniz şeyler var. Örneğin, o beyaz ekmeği almak yerine, tam tahıllı veya buğday ekmeği olan bir somun ekmek kapmak. Bir hamburgerin yerine bir kez balık koymayı deneyin. Küçük değişikliklerin yapılması kalp sağlığının iyileşmesine katkıda bulunabilir. ”

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Yeni Çalışma Aşırı İşlenmiş Gıdanın Vücunuza Ne Yaptığını Gösteriyor
Süresi Dolmuş Yiyecekleri Yerseniz Ne Olur?
Genç Kalmak için 1 numaralı besin bulundu
Çeviri: Ülkü Güngör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Taş Devri

Taş Devri: İnsan Tarihinin %99’luk Kısmı

Uyurken Beyinde Yıkanan Omurilik Sıvısını Gösteren Büyüleyici Video!