Sakalınız Tuvaletten Daha Çok Mikrop İçeriyor

Bazı durumlarda ortaya çıkan bilgiler bilimsel bir kanıta dayanmadan gerçek olarak kabul edilebiliyor. Özellikle internetin tüm dünyaya yayılmasıyla tüm veriler bir anda herkesin dilinde olabiliyor.

Bunlardan birisi de sakallarda tuvaletten daha çok mikrop olduğuna dair bilgi yayılmasıdır. Bilimsel açıdan bir netlik bulunmamasına rağmen bu bilgi New Mexico’daki Koat TV haber ağından yayılarak viral hale gelmişti.

Hızlı bir şekilde yayılan bu haber bazı kişiler üzerinde etkin oldu. Ancak haber bilimsel bir çalışmaya dayanmıyordu. Haberin oluşması için bir muhabir az sayıda erkek sakalından aldığı svapları mikrobiyoloji laboratuvarına göndererek analiz ettirdi.

Mikrobiyolog John Golobic, sakallarda normalde bağırsakta yer alan ‘enterik’ bakterileri tespit etti ve muhabire bu bakterilerin genel itibariyle dışkıda bulunduğunu bildirdi. Ancak bu olayda muhabirin ve diğer herkesin göz ardı ettiği olay ise dışkı ile ilişkili olan bakterilerin sadece dışkı da bulunmadığı gerçeğidir.

Sakallarda tespit edilen enterik bakteriler Enterobacteriaceae familyasında yer almaktadır ve bu türün bazıları genel itibariyle zararsızdır. Bununla birlikte, bu bakteriler her yerdedir. Bu nedenle aslında endişelenecek bir durum yoktur.

New York Üniversitesi’nden bir mikrobiyolog olan Phillip M. Tierno, New York Dergisi’ne verdiği röportajda “Bir toplum olarak tam anlamıyla dışkıyla kaplandık” dedi.

Masanızdaki klavyeden tuttun, çantaya kadar her nesne de dışkıda bulunan bakteriler yer alabilir. Birçok alanda bulunan bu bakteriler endişe kaynağı olarak görülmüyor.

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Vietnam’da Keşfedilen Öbür Dünya Adı Verilen Muazzam Mağara!

    Çin’de İçinde Orman Bulunan Dev Bir Çukur Bulundu

    Çin’de İçinde Orman Bulunan Dev Bir Çukur Bulundu