içinde , ,

Salgın Küresel Aşılama Çabalarını Bozduğu için 80 milyon Çocuk Risk Altında

80 milyon Çocuk Risk Altında

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve UNICEF Cuma günü yaptığı açıklamada, koronavirüs salgınının rutin aşı programlarını bozarak on milyonlarca çocuğun hayatını riske attığını söylediler.

Birleşmiş Milletler ajansları aşı ittifakı Gavi ile güçlerini birleştirerek, salgının düzinelerce ülkede aşı programlarını ciddi şekilde bozduğu ve önlenebilir hastalıkların ölümcül şekilde yeniden doğmasının önünü açtığı konusunda uyarıda bulundu.

DSÖ genel direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus sanal bir ortak basın toplantısında yaptığı açıklamada,

“COVID-19 dünya çapında hayat kurtaran aşılama hizmetlerini baltalamakla tehdit ediyor.”

“Bu durum, zengin ve yoksul ülkelerde on milyonlarca çocuğun difteri, kızamık ve zatürre gibi öldürücü hastalıklar açısından risk altına sokuyor .”

Koronavirüs Aşıları

Dünya yeni koronavirüs için güvenli ve etkili bir aşı ararken, diğer hastalıkları önlemek için halihazırda mevcut olan aşıların hala teslim edilmesi gerektiğini söyledi.

Tedros,” ilk analiz, rutin aşılama hizmetlerinin sağlanmasının en az 68 ülkede büyük ölçüde engellendiğini ve bu ülkelerde yaşayan bir yaşın altındaki yaklaşık 80 milyon çocuğu etkileyeceğini gösteriyor ” dedi.

Bu arada uzmanlar, daha yoksul ülkelerdeki rutin aşı programlarının yapısını korumanın hayati önem taşıdığını söyledi. Çünkü bu ağlar nihai bir COVID-19 aşısı dağıtmak için kullanılanlarla aynı olacak.

Yenilikçi Çözümler

BM çocuk ajansı UNICEF, 27 ülkede kızamık aşısı kampanyalarının ve 38 eyalette çocuk felci kampanyalarının askıya alındığını söyledi.

UNICEF idari direktörü Henrietta Fore, ülkelerin fiziksel uzaklaşma gereği nedeniyle kampanyalarını askıya almak zorunda kaldıklarını, bazı sağlık merkezlerinin ise koronavirüse müdahale çabalarından dolayı dolup taştığını söyledi.

Bu arada, sağlık çalışanları COVID-19 hastalarını tedavi etmek için yeniden görevlendirildi. Ve bazı ebeveynler hareket kısıtlamaları nedeniyle çocuklarını aşılama tesislerine alamadılar.

Bakan, ülkelerin Laos’un süpermarketlerdeki çocukları aşılayarak yaptığı gibi aşılanmamış çocukları takip etme ve yenilikçi çözümler bulma çabalarını artırması gerektiğini söyledi.

Salgın Küresel Aşılama Çabalarını Bozduğu için 80 milyon Çocuk Risk Altında

Gavi başkanı Seth Berkley, ülkelerin aşıları sürdürmek için ellerinden geleni yapmaları gerektiğini söyledi.

“Bu programları çalıştıran tedarik zincirlerini ve aşılama altyapısını ihmal edersek, hazır olduklarında bu salgını yenmek için en iyi şansımızı temsil eden COVID-19 aşılarımızı kullanma yeteneğimize de zarar verme riski taşıyoruz” dedi.

Ülkelerin, 4 Haziran’da Londra’da düzenlenen küresel aşı bağışçıları zirvesinde bolca para harcamalarını istedi.

AFP tarafından derlenen resmi kaynaklardan yapılan bir taksite göre; yeni koronavirüs, geçen Aralık ayında Çin’de ortaya çıkmasından bu yana en az 332.000 kişiyi öldürdü.

196 ülke ve bölgede en az 5.1 milyon vaka kayıtlıdır.

Tedros, “Dünya 5 milyon kayıtlı COVID-19 vakasını geçerken, birbirimizden öğrenmek ve virüsü her yerde bastırmak için ulusal birlik ve küresel dayanışma oluşturmanın öneminin farkındayız.” Dedi.

Çeviri: Ayhan Mete GÜNAY / Science Alert