Samanyolu Galaksisinin Merkezi’nden İnanılmaz Görüntüler Kaydedildi

Bu görüntü üzerinde lekeler bulunan bir petri kabına benzetilebilir ya da belki de cam üzerinde bir parlama olarak nitelendirilebilir. Oysa çekilen bu muazzam görüntü Samanyolu galaksisinin merkezine oldukça çarpıcı bir bakış sunuyor. Muhteşem görüntü 64 tabaktan oluşan Güney Afrika’daki Meereah radyo teleskopları kullanılarak elde edildi. Bu teleskoplar evrendeki radyo dalgalarını toplamaktadır.
Bu çalışmada 25 bin ışıkyılı uzaklıkta bulunan Sagittarius A yıldızının üzerindeki süper kütleli kara deliğin bir resmini oluşturmak için kullanıldılar. Evanston’da bulunan Northwestern Üniversitesi’nden FarhadYusef-Zadeh yaptığı açıklamada, “Oldukça dikkat çekici bir görüntü yakaladık. Böylesi bir görüntü daha önce kaydedilmedi” açıklamasında bulundu. Elde edilen görüntü galaksimizde başka hiçbir yerde görünmeyen kara deliğin yakınındaki filamentleri içeriyor. İlk olarak 1980’lerde keşfedilen bu filamentler uzun, dar ve manyetize edilmişlerdir. Kökenleri, bu araştırma tarafından kısmen çözülse de hala gizemlerini korumaktadırlar. Bilim insanları Meereah radyo teleskoplarının tüm yeteneklerini kullanabilmek için yoğun çaba harcadı. 64 antenin tamamı bu çalışma için kullanıldı. Antenlerden her biri 13.5 metre genişliğe sahiptir. beraber çalıştıklarında arka arkaya gökyüzünün farklı bölgelerini incelemek için 2 bin eşsiz anten çifti üretebilirler.
Sagittarius A’nın gözle görülmesi mümkün değildir. Çünkü kalın toz ve gaz bulutlarıyla çevrilidir. Fakat çalışmada kullanılan radyo teleskopları kızılötesi ve X ışınlarını kullanarak tozun içerisinden akabilirler ve görüntüyü yakalayabilirler. Bilim insanları tarafından yürütülen diğer bir proje ise şu anda kara deliğin kendisini görüntüleyebilmek için devam etmektedir. Görüntülerde yaklaşık bin ışıkyılı çapındaki bir alan ölçümlenmiş ve merkeze en yakın parlak bölge resimlenmiştir. Görüntüdeki diğer parlak alanlar süpernova kalıntıları ile yıldız oluşturan bölgelerdir. Kaynak: http://www.iflscience.com/space/stunning-image-shows-clearest-view-ever-of-the-center-of-the-milky-way/

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Amazon Kabilesinin Son Üyesi

Dış Dünya ile Hiçbir Teması Olmayan Amazon Kabilesinin Son Yaşayan Üyesi Görüntülendi

Bilim İnsanları Otizmin Gerçek Nedeni Hakkında Bir Buluş Gerçekleştirdi