Saniye Kavramı 2035 Yılında Tamamen Kaldırılacak!

Artık saniyelerin 2035’e kadar kaldırılması planlanıyor, saniyelerin kaldırılması teknoloji için zaman ve aksaklıklarının sorununu çözecek.

Atomik saatler(yerel saat); Dünya’nın dönüşündeki değişimlerle senkronize etmek için yarım yüzyıldır kullanılan saniyeler aşamalı olarak kullanımdan kaldırılıyor. Bu, ayarlamaların teknik risklerinden endişe duyan teknoloji devleri için iyi bir haber.

Uluslararası bir zaman standartları grubu, saatlerin Dünya’nın dönüşüne uyması için ince ayarlanmasının değerden daha zahmetli olduğu sonucuna varıyor.

Dünyanın dört bir yanından zaman işleyişi yetkilileri, Cuma günü Bureau International des Poids et Mesures veya BIPM’nin(Uluslararası Ağırlıklar ve Ölçüler Bürosu) bir toplantısında geçici ayarlama kullanımını bırakmak için oy kullandı.

saat saniye kaldiriliyor
2035 yılına kadar zamanda değişiklikler olabilir

BIPM, hareketin gerekçesi hakkında, “Artık saniyelerin getirilmesi, uydu navigasyon sistemleri, telekomünikasyon ve enerji iletimi dahil olmak üzere kritik dijital altyapıda ciddi arızalara neden olma riski taşıyan süreksizlikler yaratıyor” dedi.

Değişiklik en geç 2035’te yürürlüğe girecek, ancak grubun bunu daha önce aşamalı hale getirmesi olası. Yeni politika en az bir asır sürecek şekilde tasarlanmıştır.

Bu düzeyde bir hassasiyetle zaman işleyişi, gizemli bir bilimsel alan gibi görünebilir, ancak bilgisayarların sürekli olarak görevleri izlemesi ve eylemlerin doğru sırayla gerçekleşmesini sağlaması gereken dijital çağımızda aslında çok önemlidir. Dijital saatler, çevrimiçi yaptığımız her şeyin temelidir.

Ağustos ayında Facebook artık saniyenin sona erdirilmesi için baskı yaptı ve geçişin “zamanlayıcılara veya programlayıcılara dayanan yazılım üzerinde yıkıcı bir etkisi olabileceği” uyarısında bulundu. Yalnız değil: BIPM ile bağlantılı bir komite ölçüm, bilim ve teknoloji uzmanlarıyla anket yaptı ve aynı görüşü buldu.

saniye kalkacak
Elizabeth Kulesi’ndeki saatin restore edilmiş ibreleri, restorasyondan sonra orijinal Prusya mavisinde görülüyor. Artık saniyelerin 2035’te sona ermesi bekleniyor.

Bu boş bir endişe değil. Artık saniye değişikliği , 2012’de büyük bir Reddit kesintisinin yanı sıra Mozilla, LinkedIn, Yelp ve havayolu rezervasyon hizmeti Amadeus’ta ilgili sorunları tetikledi.

2017’de, ağ altyapısı şirketi Cloudflare’de meydana gelen artık saniyelik bir aksaklık, müşterilerin sunucularının bir kısmını çevrimdışı duruma getirdi. Cloudflare’nin yazılımı, iki saati karşılaştırarak zamanın geriye gittiğini hesapladı ve bu sonucu gerektiği gibi işleyemedi.

Artık saniyeyi 2035’e kadar aşamalı olarak kaldırmak, 13 yıllık olası teknik sorunları geride bırakıyor. Ancak yeni politikayı benimsemenin Rusya’nın gecikme baskısı da dahil olmak üzere bazı zorlukları var.

Dünyanın yavaşlayan dönüşünü telafi etmek için önceki sıçrama saniyeleri eklendi, ancak hızın artık hızlandığına dair kanıtlar var. Bu, artık saniyenin kaldırılması gerektiği anlamına gelir ve bu hiç denenmedi.

Dünya saati Eşgüdümlü Evrensel Saat veya UTC ile uyuşmadığında artık saniye artık rutin olarak eklenmese de, BIPM halk oylaması için kapıyı açık bırakır. Saatleri henüz belirlenmemiş bazı zaman aralıklarında ayarlamak için bir politika oluşturulmasını tavsiye etti.

İlk değişim politikası 19 Kasım 2022’de 13.22 ‘de PT’de yayınlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

meta galactica robotu

Meta, 48 Milyon Makale ile Eğittiği Robotun Fişini Çekti

1850'li yıllarda çizilen resim zamanda yolculuğa mı işaret?

1850’li yıllarda çizilen resim zamanda yolculuğa mı işaret?