Sibirya’da 3.500 yıllık İnanılmaz Korunmuş Bir Ayı Bulundu!

Dişi bir ayı, Moskova’nın yaklaşık 7885 kilometre doğusundaki Bolshoy Lyakhovsky Adası’ndaki donmuş tabakanın dışına çıkmış olarak bulundu.

Doğu Sibirya’nın donmuş vahşi doğasında 3500 yıl boyunca neredeyse mükemmel şekilde korunmuş bir boz ayı, Kuzey Kutbu’ndaki ıssız bir adada ren geyiği çobanları tarafından keşfedildikten sonra bilim insanları tarafından otopsiye tabi tutuldu.

Doğu Sibirya’daki Yakutsk’taki Kuzey-Doğu Federal Üniversitesi’ndeki Lazarev Mamut Müzesi Laboratuvarı’nın şefi Maxim Cheprasov, “Bu bulgu kesinlikle benzersiz: eski bir boz ayının bütün kadavrası” dedi.

3500 yıllık ayı
Bilim adamları Salı günü Rusya’nın Yakutsk kentinde fosil kahverengi bir ayı üzerinde otopsi yapıyorlar.Vadim Skryabin / TASS, Zuma Press

Dişi ayı, ren geyiği çobanları tarafından 2020 yılında Moskova’nın yaklaşık 7885 kilometre doğusundaki Yeni Sibirya takımadalarının bir parçası olan Bolshoy Lyakhovsky Adası’ndaki donmuş tabakanın dışında bulundu.

Bolshoy Etherican Nehri’nin hemen doğusunda bulunduğu için Etherican boz ayısı olarak adlandırıldı.

Aşırı soğuktan dolayı ayının yumuşak dokusunun yanı sıra son yediklerinin- kuş tüyleri ve bitkilerden kalıntıları 3.460 yıl boyunca korunmuş. Ayı, yaklaşık 152 santimetre boyunda ve yaklaşık 78 kilogram ağırlığında olarak tanımlandı.

3500 yıllık ayı fosili
Lazarev Mamut Müzesi Laboratuvarı’ndan Maxim Cheprasov, ayı omurga yaralanmasından öldü.Vadim Skryabin / TASS, Zuma Press

Cheprasov, “İlk kez yumuşak dokulara sahip bir kadavra bilim insanlarının eline geçti ve bu bize iç organlara ek olarak beyni inceleme fırsatı da verdi” dedi.

Sibirya’daki bilim ekibi, ayının sert derisini keserek bilim insanlarının, ayının beynini, iç organlarını incelemesine ve bir dizi hücresel, mikrobiyolojik, virolojik ve genetik çalışmalar yürütmesine olanak sağladı.

Ekip bu tarihi ayıyı incelerken pembe dokusu ve sarı renkli yağları açıkça gözlerine çarptı. Ayrıca beynini çıkarmadan önce kafatası kesilirken çıkan kemik tozlarını temizlemek için bir çeşit süpürge kullandılar.

Cheprasov, “Genetik analiz, ayının mitokondriyal DNA’sında Rusya’nın kuzeydoğusundaki modern ayıdan farklı olmadığını gösterdi” dedi.

Ayının muhtemelen 2-3 yaşlarında olduğu ve muhtemelen omurgasına aldığı bir darbe sonucu öldüğü söylendi.

Ancak, şu anda anakaradan nerdeyse 50 kilometrelik bir boğazla ayrılan adaya ayının nasıl geldiği belli değil. Buzun üzerinden geçmiş olabilir, yüzerek geçmiş olabilir veya o zamanlarda ada hala anakaranın bir parçası olabilir.

Lyakhovsky adaları, hem bilim insanlarını hem de yünlü mamut avlayan fildişi tüccarlarını kendine çeken, dünyanın en zengin paleontolojik hazinelerinden bazılarına sahiptir.

Çevirmen: Barış ARICAN

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

mısırda bulunan eller

Mısır’da 3600 Yıllık Dev Eller ile Dolu Çukurlar Keşfedildi

Eleştirel Düşünür Olup, Zihinsel Güçlerinizi Nasıl Geliştirebilirsiniz?

Nasıl Kritik Bir Düşünür Olunur Ve Zihin Gücü Arttırılır? (Bölüm 3)