Sibirya’daki bir kasabada kuzey kutbu tarihinin en sıcak günü yaşandı!

Sibirya (kara kar, kanlı yağmur ve güneş tutulmaları ülkesi) yeni bir iklim rekoru kırmış olabilir. 20 Haziran Cumartesi günü, uzak kuzeydeki Verkhoyansk kasabasında sıcaklıklar, haberlere göre ilk kez 38 °C’ye çıktı. Doğrulanır ise Cumartesi günü olan 38 °C sıcaklık, Kuzey Kutup Dairesi üzerinde belgelenen en yüksek sıcaklık oluyor.

Sibirya’daki bir kasaba kuzey kutbunun tarihinin en sıcak gününü kaydetti!

Verkhoyansk; Moskova’nın yaklaşık 4800 kilometre doğusunda, Sibirya kuzey kutbunda yaklaşık 1300 kişilik nüfusu bulunan bir kasabadır. Brittanica’ya göre; kasaba yeryüzündeki en fazla sıcaklık farkına sahip. Kışın en düşük -49 °C ve yazın da en yüksek 37.2 °C sıcaklık gözlemlenmiştir.

Cumartesi günü, birkaç meteoroloji istasyonu 38 °C’i kayıt ettikten sonra bu sıcaklığın 1885’ten bu yana kaydedilen en yüksek sıcaklık olduğunu belirtti. 21 Haziran Pazar günü, bir önceki günün sıcaklığının bir patlama olmadığını gösteren 35.2 °C gibi yüksek bir sıcaklığın kaydedildiği bildirildi.

İlginizi çekebilir: Küresel ısınmanın, kuşları acımasız canlılara dönüştürdüğü saptandı

Avrupa Birliği’nin Kopernik İklim Değişikliği Servisi, 1979’dan 2019’a kadar Mayıs ayının 10 °C olduğunu ve bu seneki Mayıs ayının Sibirya’daki en yüksek sıcaklıktaki Mayıs olduğunu bildiriyor. Ve bu sıcak havalar Sibirya’da etkilerini çoktan göstermektedir. 21 Haziran’da Rusya Federal Orman Ajansı, Sakha Cumhuriyeti’nde (Verkhoyansk’ı içinde bulunduran bölge) 31 dönümlük bir orman yangını gerçekleştiğini açıkladı.

Dikkat çekici olmasıyla beraber Sibirya’dan gelen haberler şüphesiz iç karartıcı. Yıllardır Kuzey Kutbu’ndaki ortalama sıcaklıklar, insanların sebep olduğu küresel ısınma nedeniyle eriyen buzlardan dolayı, dünyanın herhangi bir yerinden çok daha hızlı bir şekilde yükseliyor.

İlginizi çekebilir: Küresel ısınma erkeklerde kısırlığa sebep olabilir

Hümeyra DEMİRBAŞ

Çiğ Sütte Oluşan Antibiyotik Direnç Genleri Tehlike Saçıyor

Yüksek Ses Duyma Bozukluğuna Sebep Oluyor! Gençler Dikkat!