Sibirya’daki bu Tuhaf Buz Halkalarının Gizemi Sonunda Çözüldü

Sibirya’daki bu Tuhaf Buz Halkalarının Gizemi Sonunda Çözüldü. 1969’dan beri, insanlar Baykal Gölü’ndeki  tuhaf buz halkalarının oluşumundan haberdar. Fakat, on yıllardır bu garip yapıların nasıl ortaya çıktığı belli değildir.

Limnology and Oceanography (Gölbilim ve Okyanus coğrafyası) dergisinde yayınlanan yeni bir araştırmada, araştırmacılar bu benzersiz görünüşün kaynağını anladılar. Yaklaşık 25-30 milyon yıllık Baykal Gölü dünyanın en eski göllerinden biridir ve 1642 metrelik derinliğiyle dünyadaki var olan en büyük tatlı su gölüdür.

Sibirya’daki bu Tuhaf Buz Halkalarının Gizemi Sonunda Çözüldü

Rusya, Sibirya’da bulunan Baykal Gölü yaklaşık olarak 23,615,39 kilometreküp tatlı su içerir, ki bu da tüm Kuzey Amerika göllerinin birleşiminden daha fazladır. Yıl boyunca, gölün sıcaklığı önemli ölçüde değişkenlik gösterir. Yaz aylarında, gölün yüzeyinin bazı bölgeleri 16 dereceye kadar yükselir, ancak yüzey Ocak ayının başından Mayıs ayına kadar buz tutar.Göl , uzaydan görülebilecek kadar geniş olan sadece kış aylarında ortaya çıkan şaşırtıcı buz halkaları ile ünlüdür.

Aslında, NASA bilim insanlarının yardımı sayesinde bu muazzam gözlüklerin gizemi nihayet çözüldü.
Göldeki uydulardan ve sensörlerden toplanan verileri kullanarak, donmuş gölün yüzeyinin altındaki derin girdapların, serin aylarda bile saat yönünde ılık bir su akışı yarattığı keşfedildi.

Sibirya’daki bu Tuhaf Buz Halkalarının Gizemi Sonunda Çözüldü

Akımın gücü, yüzeydeki buzun don kaldığı merkezde çok zayıftır, ancak girdabın dışındaki daha güçlü akım buzu çözebilir ve bu şaşırtıcı oluşumları yukarıdan görülebilir. Halkalar  güzel olsalar da, donmuş göl boyunca araba kullanan sürücüler için tehlikeli olabilir. Halkaların zemin seviyesinde tespit edilmesi çok daha zordur.

Bu sıcak derin su girdap oluşumunun kesin nedeni henüz anlaşılamamıştır ve bu olağanüstülüğü anlamaya çalışmak için araştırmalar devam etmektedir. Mevcut veriler, muhtemelen buzun donmadan önceki sonbahar aylarında oluşabileceğini göstermektedir. Şimdilik, bu eski ve kocaman göl hala birçok sır taşıyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Çeviri: Ayhan Mete GÜNAY

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sicim Teorisi, Herşeyin Teorisi Mi? – Bölüm 2

Beş Büyük Dahinin İlginç Uyku Alışkanlıkları!