Şimdiye Kadar Keşfedilen En Uzak Cisme Yakından Bakış

Uzaya dair bilgi birikimini her geçen gün biraz daha arttıran insanoğlu, Ocak ayında şimdiye kadar keşfedilen en uzak cisim olan Ultima Thule’ı gözlemlemişti. Ocak ayında görüntülenen Ultima Thule adlı gök cismine dair en net fotoğraflar paylaşıldı.

Güneş Sistemi’nin en dışında yer alan Kuiper kuşağı’nı incelemek amacıyla gönderilen uzay aracı New Horizons, bu tarihi keşfi yapan uzay aracı olmuştu.

Bu küçük araç, yakınından geçtiği gök cisminin fotoğraflarını çekmeyi başarmıştı. O görüntüler Dünya’ya ulaşmış ve incelenip bizlerle paylaşılmıştı. Daha net görüntüler ise geçtiğimiz gün çözümlendi.

Plüton’dan yaklaşık 1.6 milyar kilometre mesafedeki gök cisminin yanından saatte 51,500 km hızla geçen araç, iki küresel kitleden oluşan cismi fotoğraflayabilmişti.

İlk verilerde Star Wars filmlerindeki BB-8 karakterine benzeyen cismi kadrajda görünüyordu. En son çözümlenen fotoğraf ise 6,613 kilometre mesafeden çekildi. Yayınlanan görsel, dokuz resmin birleştirilmesiyle ortaya çıkarıldı.

Şimdiye Kadar Keşfedilen En Uzak Cisme Yakından Bakış
Görüntü uçuştan birkaç gün önce çekildi. (NASA/Johns Hopkins Üniversitesi Uygulamalı Fizik Laboratuvarı/SwRI)

Kuiper Kuşağı’nı keşfetmeye devam edecek olan New Horizons, keşiflerine devam etme amacında. New Horizons baş araştırmacısı Alan Stern, ”Bu görüntüleri elde etmek için uzun zamandır uğraşıyorduk.

2015 yılındaki Pluto gezimizde bu cisme çok uzaktık ancak geçtiğimiz ay ilk kez ona rastladık. Bugün ise ona daha yakından bakabiliyoruz. Bu keşfi yapan ekibimi yürekten kutluyorum. Görseller yardımıyla daha nice bilinmeyene göz atacağız.” demecini verdi.

Editör / Yazar: Kuzey KILIÇ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Devrim Niteliğinde 10 bilimsel Teori!

Oksijenin Tarihçesi Değişti