Soğuk Algınlığı Nedir? İyi Gelen Tedavi Yöntemleri

Soğuk algınlığı, burnunuzun ve boğazınızın (üst solunum yolu) viral bir enfeksiyonudur. Birçok virüs türü soğuk algınlığına neden olabilir.

Soğuk algınlığı, öncelikle burun, boğaz, sinüsler ve gırtlaktaki solunum mukozasını etkileyen üst solunum yollarının viral bulaşıcı bir hastalığıdır.

Genelde hafif belirtilerle seyreder ve birkaç gün içinde kendiliğinden iyileşir.

 İlk Önce Soğuk algınlığınız olup olmadığını kontrol edin;

Soğuk algınlığı semptomları yavaş yavaş ortaya çıkar ve şunları içerebilir:

 • Tıkalı veya burun akıntısı
 • Boğaz ağrısı
 • Baş ağrısı
 • Kas ağrıları
 • Öksürük
 • Hapşırma
 • Yükseltilmiş sıcaklık
 • Kulaklarınızdaki ve yüzünüzdeki basınç
 • Tat ve koku kaybı

Soğuk algınlığını kendiniz nasıl tedavi edebilirsiniz?

soğuk algınlığına iyi gelen tedaviler
hastalığı geçirme yöntemleri

Bol bol sıvı tüketin

Çayı, limonlu ılık su veya et suyu olsun, ılık sıvılar içmek yatıştırıcı olabilir, su kaybını önleyebilir ve tıkanıklığı hafifletebilir. Susuz kalmaya neden olabilecek tuzlu yiyeceklerden, alkolden, kahveden ve şekerli içeceklerden kaçının. Buz parçaları, sulu kalmanın ve cızırtılı bir boğazı sakinleştirmenin başka bir basit yoludur.

Tuzlu su ile gargara yapın

Bir bardak ılık su için yaklaşık 1 çay kaşığı tuz içeren bir tuzlu su gargarası, boğaz ağrısının ağrısını ve şişmesini azaltmaya yardımcı olabilir.

Ballı karabiber karışımı yiyin (anında öksürüğü keser ve rahat uyumanızı sağlar)

Gece öksürmek uykuyu böler ve dinlenmeyi zorlaştırır. Halihazırda OTC öksürük veya soğuk algınlığı ilacı aldıysanız ancak yine de biraz rahatlamaya ihtiyacınız varsa, bir bardağın içerisine 2 yemek kaşığı bal, çay kaşığının yarısı karabiber, ve bir kaç damla limon ile karıştırın, ardından hemen tüketiniz. Kuru öksürüğünüzü anında kestiğini göreceksiniz.

Ananas Suyu

Çoğu kişi bilmeyebilir ama soğuk algınlığından muzdaripken ananas suyu içmek etkili bir ev ilacıdır. Bal ile ananas suyu içebilirsiniz. Tek yapmanız gereken yarım bardak ılık ananas suyuna bir yemek kaşığı balı karıştırmak. İyice karıştırın ve için.

Havayı nemlendirin

Soğuk hava, sıcak havadan daha az nem tutar. Kuru burun delikleri virüslere daha yatkındır ve zaten hastaysanız kuru hava boğaz ağrısını kötüleştirebilir.

Bir nemlendirici kullanmayı deneyin. Eğer yoksa, özellikle bir ısı kaynağının yakınında, sığ bir su kabı bırakın. Su buharlaştıkça odayı yavaşça nemlendirir.

İyice Dinlenin

Bu, vücudunuzun bağışıklık sistemini yeniden şarj etme zamanıdır. Dinlenmek ve uyumak bunu yapmanın en iyi yoludur. Geceleri 8 ila 10 saat arasında uyuduğunuzdan emin olun.

Kaçınılması gerekenler

Antibiyotikler: Antibiyotikler virüsleri değil bakteriyel enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılmaktadır.

C vitamini: Soğuk algınlığı semptomlarının ilk belirtisinde birçok insan C vitaminine yönelir. Ancak bunun soğuk algınlığı virüsü üzerinde etkisi olduğuna dair çok az kanıt vardır. Bazı çalışmalar, düzenli C vitamini alımının soğuk algınlığı semptomlarının süresini azaltmaya yardımcı olabileceğini öne sürerken, soğuk algınlığı semptomlarınız olduktan sonra alındığında hiçbir etkisi yoktur.

Sigara içmek: Sigara içmek ve ikinci el dumana maruz kalmak burnunuzu, boğazınızı ve ciğerlerinizi daha fazla tahriş edebilir.

doktor

Aşağıdaki Durumlarda Doktorunuzu Arayın:

 • Belirtileriniz iki haftadan uzun sürüyor.
 • Başka bir enfeksiyon türüne sahip olabileceğiniz için semptomlarınız kötüleşir veya yeni semptomlara maruz kalabilirsiniz.
 • Üç günden uzun süredir boğaz ağrınız veya yüksek ateşiniz varsa.
 • Yoğun göğüs ağrısı ve nefes darlığı yaşıyorsunuz.

Bu makalemizi de okuyabilirsiniz: Soğuk Algınlığı İlaçları ve Soğuk Algınlığına İyi Gelebilecek Ev Tedavileri

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  Psikologlar Yiyeceklerin Tadını Değiştiren Tuhaf Bir Hile Buldu

  Psikologlar Yiyeceklerin Tadını Değiştiren Tuhaf Bir Hile Buldu

  Çikolatanın Tarihi 5300 Yıl Öncesine Dayanıyor