Soğuk Havalarda Tetiklenen Bir Kadında Görülen Nadir Kan Hastalığı

Kış soğuğu çoğu insan için rahatsız edicidir. Ancak New York’taki bir kadın için soğuk hava, yeni bir rapora göre nadir bir bağışıklık sistemini tetikledi. 70 yaşındaki kadın, soğuk ve karlı kışlarıyla bilinen New York’ta yaşadı. New England Tıp Dergisi’nde yayınlanan duruma göre;

Başı dönmeye başladıktan ve tüm vücudu boyunca sıradışı, mor bir döküntü geliştirdikten sonra doktora gitti.

Soğuk Havalarda Tetiklenen Bir Kadında Görülen Nadir Kan Hastalığı

Raporda, doktorlar iki hafta önce viral solunum yolu enfeksiyonu belirtileri geliştirdiğini söyledi.
Doktorlar dev döküntülerinin Mayo Clinic’e göre kan damarlarının veya derinin altındaki anormal dolaşımın neden olduğu düşünülen livedo reticularis adlı bir cilt probleminden kaynaklandığını belirtti.

Ancak hastadan alınan kan örnekleri, New York ’taki Cooperstown’daki Bassett Tıp Merkezi’nden doktorların açıklamasına göre, hikayesinde çok daha fazla şey olduğunu ortaya çıkardı. Kırmızı renkte görünmek yerine, kadının kanı sıvının içinde yüzen büyük koyu kırmızı kümeler halindeydi. Hastanın oksijen taşıyan ve kanına kardinal rengini veren kırmızı kan hücreleri kendiliğinden birbirine yapışmıştı.

Soğuk aglütinin hastalığı

Hastanın kanının laboratuar analizleri tanısını ortaya koydu: Ulusal Sağlık Enstitüsü Genetik ve Nadir Hastalıklar Bilgi Merkezine göre, bağışıklık sisteminin kırmızı kan hücrelerini tahrip etmeye başladığı soğuk aglütinin hastalığı adı verilen nadir bir hastalık.

Normalde, kan ve lenf sıvısı içindeki antikorlar, virüsler ve bakteriler gibi istilacı patojenleri arar ve tahrip eder. Soğuk aglütinin hastalığı olan kişilerde, düşük sıcaklıklar kırmızı kan hücreleriyle bağlanma için bu antikorları tetikler.

Yakalanan hücreler, kümeleri toplayan, sonunda hücreleri öldüren ve çok ihtiyaç duyulan kanı oksijenden yoksun bırakıp yığın halinde toplanır. Bu durumda, hem hastanın enfeksiyonu hem de semptomlar geliştirdiğinde yaklaşık 15 derece Fahrenheit (eksi 9 derece Santigrat) olan soğuk New York hava durumunun – hastanın durumunu daha da kötüleştirdiğini bildirdi.

Sağlık ekibi NIH’ye göre kadını, kan nakli ve bazı otoimmün koşulları tedavi etmek için de kullanılabilecek kanser ilacı rituximab ile tedavi etti.

Bir haftalık tedaviden sonra, hastanın kırmızı kan hücrelerinin toplam kan hacmine oranının iki katından fazla artması, anemisinin ortadan kalktığının bir göstergesi olmuş, benekli döküntüleri hastaneden taburcu edildiğinde hala kalmasına rağmen baş dönmesi azalmıştır.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Çeviri: Ülkü Güngör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Telefonlarımızın Şarjı Günlük Yaşamımızı Nasıl Şekillendiriyor?

Tüm İnsanlık Tarihinde, Bugün Sahip Olduğumuz Atmosfer Türünde Yaşamadık