Solar Impulse 2 için Zafere Ramak Kaldı

Solar Impulse 2, gerçekleştireceği dünya turu için Kahire’den kalkış yaptı.
Güneş enerjisi ile çalışmasını yürüten Solar Impulse 2, dünya üzerindeki gerçekleştirdiği turun 17’inci etabını yerine getirmek amacı ile Kahire’den Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti olan Abu Dabi’ye gitmek üzere havalandı.

Solar-Impulse-2-6

Solar Impulse projesi kapsamına dair internetteki haberlere göre Solar Impulse 2’nin 48 saatlik uçuşunu tamamlamasından sonra Abu Dabi’ye iniş yapması beklenmekte. Projenin yürütmesini yapan yetkililer, Suudi Arabistan’ın yüksek hava sıcaklığı ile mücadele edebilmesi için uçaklarda bir hava penceresinin yer aldığının bilgisini aktardı.

Uçağın pilotu Bertnard Piccard, uçağın kalkış yapmasından sonra Twitter hesabından yaptığı açıklamada, ‘’ Uçağın birinci dünya turunu gerçekleştirebilmesi için Kahire’den havalandık. Aslında 1999 yılından hayalini kurmuş bir olayı da gerçekleştirmiş oldum’’ ifadelerini kullandı.

Dünyadaki turuna 5 Mart 2015 tarihinden itibaren Abu Dabi’den havalanarak başlamış olan uçak, Abu Dabi’ye iniş gerçekleştirdiğinde dünya turunun son etabını Piccard pilotu eşliğinde tam olarak yerine getirmiş olacak.

Solar-Impulse-2-x

İspanya Sevilla kentinden havalanma yapan uçak, yaklaşık olarak 48 saatlik uçunun ardından 16’ıncı etabını da başarı ile yerine getirmesiyle 13 Temmuz’da Kahire’ye ulaşmıştı.

Yetkililer, 16’ıncı etap sonrasında ilk defa pil düzeyinin ise yüzde 30’un altına gerilediğini belirtti.
Ağırlık olarak 2,3 ton olan uçak ayrıca 72 metre genişliğinde. Kanatlarında toplamda 17 bin 248 güneş enerjisi yer alırken, gündüzleri lityum, bataryalarında güneş enerjisini depolama yapabilmesi durumunda geceleri uçuşunu gerçekleştirebiliyor.

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Uzayda Yeni Su Bulutu Keşfedildi

    Gezegenler Neden Küreseldir?